Çocuklarda Dişte Siyah Leke Oluşmasına Neden Olan 5 Alışkanlık

diste-siyah-leke

Dişte siyah leke bebeklik ve çocukluk döneminde bazı alışkanlıklar ve çeşitli sebeplere bağlı olarak başlayabilir. Bunda ayrıca ilaç kullanımı ya da kalıtsal faktörlerin de etkisi bulunmaktadır. Bu şekilde oluşan lekelerde erken teşhis noktasında acilen diş hekimi ile irtibata geçmelisiniz. Peki siyah lekelerin artış göstermesine sebep olan alışkanlıklar ve diğer sebepler nelerdir?

Dişte Siyah Leke Nedir?

diste-siyah-leke
Dişte Siyah Leke

Dişte siyah leke çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan bölgesel diş kararmalarıdır. Çay, kahve, sigara, asitli ve şekerli ürünlere karşı diş yüzeyinde oluşan kahverengi ve siyah renkli diş taşı da denilebilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde oluşma nedenleri farklı olsa da erken terhis ile ilerde olası diş çürüklerinin önüne geçebilirsiniz.

Çocuklarda Dişte Siyah Leke Oluşturan Alışkanlıklar Nelerdir?

Çocuklarda dişte siyah leke neden oluşur gibi sorular karşısında kaygı duyuyorsanız öncelikle sakin olun. Çocuğunuzun dişinde kararma oluşmasında çeşitli nedenler olabilir. Özellikle bazı alışkanlıklar ile çocukların dişlerinde renk değişimleri yapabilir. Peki bu alışkanlıklar ile diş kararması neden olur?

                         Çocuklarda Dişte Siyah Leke OluşturanAlışkanlıklar
Antibiyotik Kullanımı Bebeklikten itibaren gereksiz antibiyotik kullanımı çocuğun dişlerinde lekelenmeye sebep olur.
Gereğinden Fazla Demir Kullanımı Gereğinden çok demir içeren damla ve şurup kullanımı dişte siyah leke oluşturur.
Yanlış ve Eksik Ağız Hijyeni Çocuklar diş fırçalama, diş ipi kullanımı gibi ağız hijyeni bakımlarını tam yapamaz. Bu da dişte siyah leke oluşumuna neden olur.
Süt ve Şekerli Gıda Tüketimi Uyku öncesinde, gün içinde çocuğa fazla miktarlı süt veya şekerli ürünlerin verilmesi dişte siyah leke oluşturur.
Yanlış Beslenme Alışkanlığı Çocuğun sürekli asit, şeker, fazla klor içeren su tüketmesi dişlerinde lekelenmeye neden olur.

Çocuklarda Dişlerde Siyah Lekeler Oluşumunda Etkili Diğer Nedenler Nelerdir?

diste-siyah-leke Çocuklarda alışkanlıklar dışında dişlerinde meydana gelen kararma ve lekelenmelerin başka sebepleri de olabilir.  Oluşan lekeler dişte siyah çizgi şeklinde kendini gösterir. Erken teşhis ve tedavi, ileride sağlıklı ağız ve diş yapısı için mühimdir. Peki çocuklarda dişte siyah leke oluşturan diğer nedenler nelerdir?

         Çocuklarda Dişlerde Oluşan Lekenmede Diğer Nedenler
Çürükler Çocuklarda yetersiz ve eksik ağız bakım hijyeni, şekerli ve asitli gıda tüketimi gibi sorunlar çürüklere sebep olur. Dolayısıyla çürüğe bağlı kahverengi ve siyah lekelenmeler görülür.
Diş Minesi Sorunları Diş minesi zayıflamasına bağlı kahve ve siyah renkli lekelenmeler oluşur.
Florozis Gereğinden fazla flor alımı da çocuklarda diş lekelenmesine sebep olur.
Diş Travması Diş kazalarından kaynaklı diş yüzeylerinde hasar ve buna bağlı lekelenmeler olabilir.
Diş Hastalıkları Genetik ve gelişimsel diş hastalıkları oluşumuna bağlı lekelenmeler meydana gelebilir.

Dişte Siyah Lekeler Çürük mü?

Dişlerde oluşan çürüklerin en yaygın nedeni lekelerdir. Ancak her diş lekesi çürük değildir. Bazen bu lekelenmeler beslenmeden kaynaklı yüzeysel kararmalar olabilir. Özellikle ön dişlerde bu şekilde kendini gösterir. Diş temizliği ya da diş beyazlatma esnasında bu lekeler kolayca çıkabilir.

Çocukların yaptığı bazı alışkanlıklar da bu lekelenmelerin sebeplerindendir. Bunu anlamak için diş hekiminin özel aletler ile hastayı kontrol etmesi gerekir.

Çocuklarda Dişte Siyah Leke Taşı Nasıl Temizlenir?

Dişte oluşan lekelerin nedenlerini ortaya koymak uygulanacak tedavi açısından mühimdir. Dişteki siyah leke nasıl giderilir doğal yöntemler ile işe yarasa da kalıcı lekelerde en etkili yol, diş hekiminden profesyonel destek almaktır. Peki çocuklarda oluşan dişte siyah leke nasıl geçer?

 • Kalıcı lekelerde yani diş taşı temizliğinde muhakkak diş hekiminden yardım alınmalıdır.
 • Çocuklar için önleyici ve koruyucu tedavi yollarından olan flor uygulaması işe yarayabilir.
 • Dişte siyah leke tedavisi için ayrıca fissür örtücü uygulaması da yapılabilir.
 • Bunun yanında gerekli ağız bakım hijyeninin sağlanması yönünde özellikle ön diş kararması nasıl geçer noktasında florür içerikli diş macunu kullanımı
 • Doğru beslenme
 • Yılda en az 6 ayda bir diş hekimine kontrole gitme sayesinde bu lekelerden kurtulabilirsiniz.

Yetişkinlerde Diş Kararması Nasıl Geçer?

diste-siyah-leke Yetişkinlerde oluşan lekelenmelerin sebepleri çocuklardan daha farklıdır. Gereğinden çok tüketilen kahve, sigara, tütün gibi zararlı alışkanlıklar bunların başında yer alır. Uygulanacak tedavi daha çok dişte siyah leke temizleme şeklinde olacaktır. Alınacak önlemler ve tedavi uygulamaları şunlardır;

 • Yeme içme düzenini değiştirme
 • Oral hijyen konusuna dikkat etme
 • Diş ipi kullanma
 • Yılda en az iki defa kontrole gitme
 • Ağız içi gargarası kullanma
 • İlerleyen durumlarda dolgu, kanal tedavisi vb. teknikler de yapılmaktadır.

Dişte Siyah Leke Temizleme Fiyat

Dişlerde uygulanacak tedavi şekli oluşan lekelenme sebeplerine göre farklılık gösterir. Dolayısıyla tedavi yöntemi fiyat üzerinde etkili faktörlerdendir. Bunun yanında;

 • Tedavide kullanılacak teknolojik cihaz
 • Yıl içi belirlenen diş temizleme fiyatları
 • Klinik farkı
 • Doktorun mesleki tecrübesi
 • Temizliği yapılacak çocuk diş sayısı
 • Tedavide kullanılan yöntem fiyatlar üzerinde etkilidir. Bu konuda hem net fiyat hem de kullanılan teknikler için Sevil Borbay ile iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

diste-siyah-leke Özellikle bebeklik ve çocukluk dönemi diş kararmaları noktasında erken teşhis ve tedavi, ilerde oluşacak ağız ve diş sağlığı için önemlidir. Merak edilen sorulara aşağıdan göz atabilirsiniz.

1 – Kalıcı Diş Lekesi Nasıl Çıkar?

Bu konuda evde uygulayacağınız doğal tedavi yolları etkili olmayabilir. Bunun için daha profesyonel destek almak adına diş hekimi ile irtibata geçmelisiniz.

2 – Demir İlacı Diş Lekesi Nasıl Çıkar?

Çocuklukta kullanılan demir ilaçları dişlerde lekelenmeye neden olur. Bunun için gerekli olan profesyonel tedavi noktasında florür uygulaması yapılabilir.

3 – Diş Lekesi Gider mi?

Diş lekesi dişlerde oluşan renk değişimlerine bağlı diş yüzeyinde görülen koyu lekelenmeler şeklinde kendini gösterir. Temizleme noktasında uygulanacak olan tedavi yolları oldukça konforlu ve etkilidir.

4 – Diş Lekesi Fırçalamayla Geçer mi?

Genelde önleyici tedavi yolları içinde fırçalama yer alsa da kalıcı diş lekeleri noktasında geç kalmış olabilirsiniz. Dolayısıyla kalıcı lekelenmeler için mutlaka diş hekiminden yardım almanız gerekecektir.