Çocuk Diş Macunu Seçiminde 6 Kilit Soru

cocuk-dis-macunu

Çocuk diş macunu alırken nelere dikkat edilmelidir? Çocuklar yetişkinlere göre daha hassas olurlar. Yetişkinlerin üstesinden gelebileceği birçok bileşeni, katkı maddesini veya kimyasal maddeyi çocuklar tolere edemeyebilirler. Bu nedenle aynı gıda ürünlerinde olduğu gibi çocuk diş macunu alırken de birçok noktaya dikkat etmek gerekir. Peki, diş macunu nasıl olmalıdır?

Çocuk Diş Macunu Nasıl Olmalıdır?

cocuk-dis-macunu Çocuk diş macunu kullanmaya çocuklarınızın ilk dişleri çıkmaya başladığı zamandan itibaren başlayabilirsiniz. Fakat 0-3 yaş diş macunu seçimi yaparken mutlaka diş hekiminiz ve çocuk doktorunuz ile iletişimde olmanız faydalı olacaktır.

Diş problemi olan 3 yaş altındaki küçük çocuklarda, diş macunu tavsiyesi genellikle doktor tarafından yapılmalıdır. Ayrıca bir yaşını doldurmamış bebeklerde ise diş çürüğü riskini belirleyebilmek için çocuk diş hekimine başvurmak gerekir.

Bebek diş macunu seçerken birçok noktaya dikkat etmek gerekir. Piyasada çocuklara uygun birçok diş macunu bulunmaktadır. Fakat hepsinin özelliği birbirinden farklıdır. Seçim yaparken dikkatli olmak gerekir bu yüzden de doğal ve işlevsel ürünler seçmek oldukça faydalı olacaktır. Peki, çocuk diş macunu seçimi yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

1 –  Florürsüz Diş Macunu Seçilmelidir

2 yaş altındaki bebeklerin diş temizliği macun olmadan da gerçekleştirilebilir. Fakat illa bir ürün kullanmak isterseniz ya da hekiminiz çürük riski görürse 2 yaş altındaki bebeklerde florürsüz diş macunu tercih etmeniz gerekir. Çünkü bebekler ve küçük çocuklar ağızlarında olan maddeleri yutmak isteyeceklerinde florür içeren diş macunları bebeğinize zarar verebilir.

2 – Yaşına Uygun Diş Macunu Seçilmelidir

Diş hekimlerine göre bebekler 3 yaşına gelmeden tüküremedikleri için diş macunu kullanılacaksa dikkatli olunmalıdır. Çünkü 3 yaş öncesinde çocuklar ağızlarında olan nesneleri yutmak isteyebilirler. Bu durumda çocuğun diş macunu yutmasına sebebiyet verecektir. Bu nedenle 3 yaş diş macunu önerisi olarak bebeğinizin yaşına uygun ürünler seçilmesi gerektiği tavsiye edilir. Çünkü zararlı ürünler bebeğiniz için olumsuz durumlara sebebiyet verebilir.

Katkı maddelerinden uzak temiz içerikli ürünler kullanılması tavsiye edilir. Eğer bir diş macunu alacaksanız doğal meyve aramalı diş macunu tercih edebilirsiniz.

3 – Naneli ve Tadı Yoğun Çocuk Diş Macunu Alınmamalıdır

cocuk-dis-macunu
Çocuk Diş Macunu

Diş temizliği bebekler ve ebeveynler için yeni bir süreçtir. Bu nedenle bu durum çocuğa sevdirilmeli ve uygun ürünler tercih edilmelidir. Bu yüzde naneli ve tadı yoğun olan çocuk diş macunu bebeğinize uygun değildir.

4 – SLS İçermemelidir

Çocuğunuza aldığınız diş macunu SLS yani Sodyum Lauryl Sülfat içermemelidir. Oldukça kimyasal olan bu katkı maddeleri bebeğinize zarar verebilir ve istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

5 – Paraben Olmamalıdır

Özel olarak üretilmiş olan çocuk diş macunu ürünleri paraben yani koruyucu içermemelidir. Bu tarz maddeler çocuklar ve bebekler için uygun değildir. Bu yüzden diş hekimleri bu tarz ürünler kullanılmasını gerekmedikçe uygun görmemektedirler.

6 – Doğal Ürünler Tercih Edilmelidir

Bebekler ve çocuklar için kullanılacak ürünlerin doğal ve temiz içerikli olması gerektiği savunulur. Organik Diş Macunu tavsiye eden diş hekimleri, bebeğin sağlığını gözettiğinden ailelere daha dikkatli olmaları gerektiğini açıklar. Bu nedenle tercih edeceğiniz çocuk diş macunu markalarının temiz içerikli ve doğal olmasına özen göstermek önemlidir.

Çocuk Diş Macunu Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Çocuklar çürük riskine göre ilk dişler çıkınca ya da büyüdükçe ve 2 – 3 yaşını geçtikten sonra çocuk diş macunu kullanımına özen gösterilmeli ve bütün hayatı boyunca bu sürecin devamı sağlanmalıdır. Özellikle 6-7 yaş döneminde kalıcı dişlerinde gelmesiyle birlikte ağız ve diş, diş eti temizliğine ekstra özen gösterilmelidir.

6 yaş diş macunu önerisi olarak klinik doktorlarımızdan Sevil Borbay diş macunu içeriklerinin temiz ve doğal olması ve flor içerikli olması gerektiğini vurgulamaktadır. İlkokul döneminde çocukların okula gitmesiyle birlikte temizlik ve ağız bakımına daha çok özen gösterilmelidir. Büyüdükçe 7 yaş diş macunu kullanımında yaşa uygun florür içerikli diş macunları seçimine dikkat edilmeli ve dişler her gün temizlenmelidir.

cocuk-dis-macunu Çocuk Diş Macunu Yutulursa Ne Olur?

Çocuğum diş macunu yedi ne yapmalıyım? Eğer çocuğunuz diş macunu yuttuysa bu belirtilerin olup olmadığına dikkat edilmelidir:

  • İshal
  • Mide bulantı
  • Kusma
  • Bağırsak problemi

Böyle bir durum ile karşılaştığınızda doktora başvurmalısınız.

Çocuklarda Diş Fırçalama Alışkanlığı Kazandırma ve Diş Macunun Önemi

Çocuk diş macunu kullanımı özellikle küçük yaşlarda dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Çünkü yanlış diş macunu seçimi tat ve yarattığı hissiyattan dolayı çocuğunuzun süreçten uzaklaşmasına neden olabilir. Bundan dolayı uzman eşliğinde yaşına da bağlı olacak şekilde ilerlemeniz gerekecektir.

A – 0-3 Yaş Diş Macunu ve Diş Fırçalama Alışkanlığı

En küçük yaştan itibaren bebeğinizin diş ve ağız sağlığına önem vermeniz gerecektir. Süt dişleri ve beraberinde kalıcı dişlerinin sağlıklı olması adına bazı unsurlara dikkat etmelisiniz. Diş macunu önerisi kapsamında 0-3 yaş için hekiminizin tavsiyesi doğrultusunda florürsüz 0-3 yaş doğal içerikli macunlardan kullanabilirsiniz.

Yaşları itibari ile komuttan anlamadıkları için gördüklerini taklit etme yetenekleri bulunur. Bu yüzden uygun diş fırçası önerisi aldıktan sonra bebeğinizle birlikte siz de dişlerinizi fırçalamalısınız. Sizi gördükçe davranışı yenilemek isteyecek ve bunu oyun olarak algılayacaktır.

Aynı zamanda kolay olması adına parmak diş fırçalarını da dişlerin çıkmaya başlama aşamasında kullanabileceğinizi ancak parmak silikon fırçaların yeterli temizlik sağlamadığını o nedenle sadece kısa süreli geçiş aşamasında kullanabileceğinizi unutmayın.

B – 6-12 Yaş Diş Macunu ve Diş Fırçalama

6 yaşından itibaren çocuğunuz arkadaş çevresi edinecek ve okul dönemine başlayacaktır. Bu dönemde özellikle abur cubur etkisi ile birlikte çok sık çürümeler görülmektedir. Arkadaşlarından etkilenebileceği bu dönemlerde özellikle uygun diş macunu önerisi ile birlikte fırçalama alışkanlığı kazandırmak gerekir.

cocuk-dis-macunu Erken dönem çocuk diş macunu ambalajları gibi renkli ve sevilen karakterlerin olduğu bazı örnekler vardır. Yalnız sadece dış ambalajına göre hareket etmek yanlış olacaktır. Yine birlikte diş fırçalama sürelerini oluşturmalı, kendisinin bu süreçte aktif olmasını sağlamalısınız. Sorumluluğu kendisinin alması alışkanlık adına önemlidir. Ancak çocuğunuz fırçaladıktan sonra üzerinden anne baba mutlaka tekrar fırçalamalıdır.

7 Yaş Diş Macunu: Doktorların Önerdiği En İyi Diş Macunu Hangi Özelliklere Sahip?

Diş macunu önerisi oluşturulurken diş hekimleri tarafından bazı etkenler göz önünde bulundurulmaktadır. Doğrudan ağız ile temas etmesinden dolayı öncelikle macunun içeriği temiz olmalıdır. Dişleri korumak, temizlemek kadar zarar vermeyecek içerikte olması şarttır.

Belirli oranda florür içermesi gerekecektir. Ancak yaşa bağlı olarak da diş macunu içeriği önerisi değişmektedir. Çocuk diş macunu önerisi kapsamında 7 yaş adına yaşına uygun florür içeriği olmalıdır.

Beyazlatıcı Diş Macunu Tavsiyesi İnternetten Alınmalı mı? En İyi Beyazlatan Diş Macunu Yorumları Ne Kadar Doğru?

Çocuklarda ve özellikle yetişkinlerde diş beyazlatma özelliği olan macunlar araştırılmaktadır. Beyazlatıcı diş macunu almak bu yüzden çoğu zaman bir amaç haline gelir. Dişlerde meydana gelen renk değişimi ve plak oluşumunu engellemek adına kullanılır. Peki bu tarz macunları internet tavsiyesi ile almak ne kadar doğru?

Sosyal medyanın da etkisiyle alanında uzman olmayan bireyler yani Influencerlar tarafından çocuk diş macunu önerisi adı altında paylaşımlar yapılmaktadır. İnternette yer alan bu diş macunu önerisi kesinlikle geçerliliği olmayan bilgilere dayanmaktadır. Kâr ve satış amacı güdeceğinden internette yer alan öneriler değil, diş hekimi önerilerine göre hareket etmek gerekir.

3 Yaş Diş Macunu Önerisi Olarak Organik Diş Macunu Kullanılmalı mı? Organik Diş Macunu Tavsiye Eder miyiz?

cocuk-dis-macunu Organik diş macunu içeriğinin daha temiz olduğu düşünülerek tercih edilmektedir. Yalnız çocuk diş macunu önerisi kapsamında organik diş macunları her zaman sağlıklı değildir. İçeriğinin gerçekçi yansıtılmaması, istenen malzemelerin olmaması ya da gereksiz malzeme kullanımına göre organik diş macunu bile zararlı olabilir ya da fayda sağlamayabilir.

Burada uzman olarak içeriğinden emin olduğumuz, gerekli çalışmaların üzerinde yapılmış olduğu macunları önermekteyiz. Yeterli araştırma yapılmayan ve organik diş macunu önerisi olarak satılan ürünlerden uzak durmanız daha doğru olacaktır.

En İyi Diş Macunu Markaları Nerede Satılır?

Günümüzde çocuk diş macunu markaları belirli alanlarda satılmaktadır. Özellikle alışveriş imkânlarının gelişmesi bu noktada etkili olmaktadır. Doktorunuzun vereceği diş macunu önerisi kapsamında satış alanları değişebilmektedir. Ancak genel olarak:

Satın Alabileceğiniz Yerler Dikkat Edilmesi Gerekenler
E-Ticaret Siteleri Popüler e-ticaret sitelerinde Influencer önerileriyle hareket etmemelisiniz. İçeriklerinden emin olduğunuz diş macunlarına yönelmeli aynı zamanda orijinal bandrollü olmasına da özen göstermelisiniz.
Markaların Web Siteleri Orijinal web siteleri üzerinden alışveriş yapabilirsiniz. Yine bu diş macunlarının da içeriklerine dikkat etmenizde fayda vardır.
Eczaneler Eczacınıza çocuğunuzun yaşı ve varsa alerjik durumunu belirterek öneri alabilirsiniz. Öneri alırken kesin karar mekanizması ile hareket etmemeli, diş hekimine de başvurmalısınız.
Market, AVM vb. Genel alışveriş alanlarından satın alabilirsiniz. Ancak burada dış ambalajına ya da marka bilinirliğine aldanmamak gerekir.

Çocuk Diş Macunu Fiyatları Ne Kadar?

Çocuk diş macunu markasına göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. Boyutu, kalitesi, içeriğinde kullanılan malzemeler ya da markanın bilinirliğine göre ücretler sunulmaktadır. Bütçeye ve sağlığa uygun çocuk diş macunu önerisi alarak siz de ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Çocuk Diş Macunu Hakkında Sık Sorulan Sorular

cocuk-dis-macunu Anne ve babalar tarafından sadece çocuk diş macunu önerisi merak edilmez. Kliniğimize en sık yöneltilen sorular ve cevaplarını sizler için derledik:

1 – Çocuklarda Hangi Diş Macunu Kullanılmalı?

Her çocuk için ortak bir diş macunu önerisi vermek zordur. Çocuğun; varsa alerjik durumu, yaşı da göz önünde bulundurarak öneride bulunulmaktadır. Çocuk diş hekimi kontrolü ve gözetiminde incelemeler sonrası ihtiyaca da bağlı olarak diş macunu kullanılmalıdır.

2 – Çocuklar Kaç Yaşına Kadar Çocuk Diş Macunu Kullanmalı?

Üç yaşına kadar çocuk diş macunu çürük riski durumuna göre verilmekte ya da verilmemektedir. 3 yaşından itibaren çocuklarda diş macunu kullanımı mutlaka başlamaktadır. Bu andan itibaren ileri çocukluk dönemine kadar yaşa uygun aralıklardaki diş macunları kullanımı sürdürülebilir. Ortalama olarak 13-14 yaşından itibaren normal diş macunları kullanılabilir.

3 – Çocuklarda Diş Macunu Kullanımı Ne Zaman?

Üç yaşından önce çocuğun diş macunu kullanımı eğer çürük riski yüksek değilse şart değildir. Henüz süt dişleri çıkmamış bebeklerde buna gerek yoktur. Süt dişleri çıktıktan sonra da diş macunu önerisi olmadan hijyen sağlanabilir. Dişler yeni çıkmaya başladığında özel parmak diş fırçalarını ıslatarak sadece su ile temizleyebilirsiniz. 3 yaşından sonra çocuk diş macunu kullanımına mutlaka geçilmelidir.

4 – Diş Macunu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kişisel olarak çocuk diş macunu önerisi alırken her bilgiden etkilenmemelisiniz. İnternette özellikle yaygın olarak hatalı bilgiler mevcuttur. Kar ve satış amacına bağlı olarak her çeşit marka önerilmektedir. Fakat burada önemli olan uzman görüşüdür. Bu yüzden diş hekimine başvurarak diş macunu önerisi almak gerekir.