Çocuklarda Diş İpi Nasıl Kullanılır?

dis-ipi-nasil-kullanilir

Diş ipi nasıl kullanılır noktasında özellikle erken çocukluk döneminde kullanılmaya başlaması ile ağız hijyeninden kaynaklı birçok diş probleminin önüne geçebilirsiniz. Diş fırçalama sayesinde % 60’a çıkan ağız hijyeni, diş ipi kullanımıyla % 80’e kadar çıkmaktadır. Böylelikle hem ağız kokusuna neden olacak kalıntılar yok edilmiş hem de diş kayıpları önlenmiş olur.

Diş İpi Nedir?

dis-ipi-nasil-kullanilir
Diş İpi Nasıl Kullanılır

Diş ipi, diş aralarında kalan yemek kalıntılarını temizlemede kullanılan plastik ya da mumlu ipten yapılan ince materyaldir. Doğru kullanıldığında diş fırçasının dahi ulaşamadığı özellikle arka dişlerde oldukça işe yarar. Böylelikle diş kökünde plak ve tartar oluşumuna engel olur.

Dişler arasında kalan kalıntılar temizlenmediği zaman, zamanla bakteri ve enfeksiyona yol açan diş çürüklerine sebep olur. Bunun yanında tartar oluşumuna bağlı diş eti çekilmeleri de görülebilir. Yani sağlıklı ağız yapısı için günde en az bir defa diş ipi kullanmalısınız.

Çocuklarda Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Çocuklarda diş yapısının oturma başlangıcı, süt dişlerinin dökülüp yerine daimi dişlerin gelmesiyle beraber 7 ile 8 yaş civarındadır. Bu yaşlardan itibaren doğru şekilde, doğru uygulamayla kullanılacak diş ipi sayesinde diş taşı, çürük, diş eti kanaması gibi rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz. Çocuklarda doğru diş ipi nasıl kullanılır?

 • Herhangi iki diş arasında temasta bulunacak şekilde uygulayın.
 • Seçeceğiniz diş ipi kalınlığı 12 ile 18 inç arasında olmalıdır.
 • Genişliği daha fazla olan diş ipleri kullanmaya önem verin ki aradaki kalıntılar rahat çıksın.
 • Çocuklarda diş ipi kullanırken nazik hareketlerde bulunmaya önem verin. Bunu yaparken diş etlerine fazla baskı uygulamayın.
 • Ardından dişlerin iki tarafını da ovarak, diş eti çizgisinin hafif altına doğru diş ipini yerleştirin.

Bu noktada daha detaylı bilgi için çocuklarda diş ipi nasıl kullanılır video üzerinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca diş ipi kullanırken diş etlerinde şişme fark ettiyseniz, acilen diş hekiminden randevu almalısınız. Çocuk diş hekimliği alanında uzman Sevil Borbay ile irtibata geçebilirsiniz.

Çocuklarda Diş İpi Kullanımında Yapılan Hatalar Nelerdir?

Çocukların diş ve diş etleri oldukça hassas olup, ona göre hareket edilmelidir. Bu konuda çocuklarda diş ipi kullanımı üzerinden dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

         Çocuklarda Diş İpi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Çok Hızlı Hareket Edilmemeli Dişten dişe diş ipi kullanırken çok hızlı hareket etmek, dişlerdeki kalıntıları tamamen temizlemeyebilir. Bunun önüne geçmek için en az 10 saniye diş ipini dişin iki tarafında da kullanmalısınız.
Diş Etlerinde Kanama Durumu Varsa Bir süre ara verilen diş ipi tekrar kullanılmaya başladığında diş etlerinde kanama yapabilir. Düzenli kullanımda yavaş yavaş şişliğin ve kanamanın geçtiğini göreceksiniz.
Sıklıkla Diş İpi Kullanımı Gereğinden sık kullanılan diş ipi diş konusuna zarar verebilir. Bunun önüne geçmek için günde en fazla iki defa olacak şekilde bu işlemi uygulayın.
Tek Taraflı Diş İpi Kullanımı Çoğu kişinin yaptığı hata tek taraflı diş ipi kullanımıdır. Çürüğe ve bakteriye neden olan kalıntıların iyice temizlenmesi için, dişin her iki yüzeyini diş ipiyle temizleyin.

Diş İpi Nasıl Kullanılır? Aşamaları Nelerdir?

dis-ipi-nasil-kullanilir Doğru kullanıldığında diş fırçasının ulaşamadığı yerlerde plak oluşumu, kalıntı birikimi sonrası çürük, diş eti hastalıklarının önüne geçilebilir. Plak ve kaplama altında biriken kalıntıların çıkarılması için diş ipi kullanımı nasıl olmalıdır?

 • Ortalama olarak kırk santimlik diş ipi alın.
 • İpin bir kısmını orta parmağınıza dolayın. Kullanma payı olarak 4 – 5 santimlik açık bırakın.
 • Ardından diş ipini başparmak ile işaret parmağı arasında gergin şekilde tutarak dişlerin arasında nazikçe yukarı ve aşağı şekilde dolaştırın.
 • Bu işlemi yaparken zorlamadan diş eti çizgisini geçtiğine emin olun.
 • Dişten dişe geçerken de diş ipinin temiz bölümlerini kullanmaya önem verin.

Kaplama dişlerde diş ipi nasıl kullanılır için diş ipini kaplama arasına sıkıştırmamaya dikkat edin. Ayrıca protez diş ipi nasıl kullanılır veya implant diş ipi nasıl kullanılır için de aynı işlemi uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta kaplama tarzı restorasyon işlemlerinde sert ve keskin hareketlerle değil, daha eğimli ve nazik hareketlerle bu işlemi yapmanızdır.

Diş İpi Nasıl Kullanılır Ne İşe Yarar?

Diş ipi kullanımı ile sağlıklı ağız ve diş yapısının korunması yönünde önemli bir adım atmış olursunuz. Fırçalama bazen ağız içindeki kör noktalarda tam anlamıyla etkili olmayabilir. Peki bunun yanında diş ipi,

 • Ağız kokusunu engelleme
 • Diş eti kanamasının önüne geçme
 • Diş eti iltihaplanması ve şişmesini engelleme
 • Diş taşı temizliği ile çürük, enfeksiyonu yok etme
 • Sağlıklı diş eti dokusu oluşturmada işe yarar.

Diş İpi Nasıl Kullanılır? Diş İpi Zararlı Mı?

Diş ipi doğru ve düzenli kullanıldığında, dişlere ve diş etlerine zarar vermez. Ancak diş ipi zararları noktasında gereğinden sık kullanılan diş ipi diş minesinde aşınmaya veya diş eti kanama vb. durumlara sebep olabilir.

Ayrıca diş ipi dişlerin arasını açar mı gibi bir inanış da doğru değildir. Diş ipi doğru kullanılırsa faydalı diş bakım malzemelerinden biridir.

Diş İpi Çeşitleri Nelerdir?

dis-ipi-nasil-kullanilir Diş ipi çeşitleri malzeme türü ve tasarımına göre ikiye ayrılır. Yani malzeme türüne göre PTFE ve naylon, tasarımına göre kürdanlı ve rulodur.

                                        Diş İpi Modelleri
Malzemesine Göre Naylon, PTFE
Tasarımına Göre Kürdanlı ve rulo

Sıkça Sorulan Sorular

Diş ipi kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz sorular aşağıda yer almaktadır. Bu sorular üzerinden fikir edinebilirsiniz.

1 – 1 Diş İpi Kaç Kez Kullanılır?

1 diş ipi tek kullanımlıktır. Yıkayıp tekrar kullanmak gibi bir davranışı asla yapmayın.

2 – Çatallı Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Yemeklerden sonra, dişlerin arasına ulaşılamayacak yerlere temas ettirerek, diş temizliği yapılır. Kullanımı oldukça pratiktir.

3 – Kürdanlı Diş İpi Tek Kullanımlık mı?

Tek kullanımlıktır. Eczanelerde bulacağınız kürdanlı diş ipi nasıl kullanılır için gerekli bilgiyi aldığınız yerden öğrenebilirsiniz. Genelde kürdan kısmının kullanılması tavsiye edilmez.