Çocuklarda Hangi Çürüklere Dolgu Yapılmaz?

hangi-curuklere-dolgu-yapilmaz

Hangi çürüklere dolgu yapılmaz? Çocuklarda diş problemleri hem ruhsal hem de fiziksel olarak zarar verebilir. Özellikle küçük yaşlardaki çocuklarda meydana gelen diş kırılmaları ilerleyen dönemlerde çocuklarda diş ve diş hekimi fobisi oluşturabilir. Bu sebeple ailelerin çocuklarının ağız ve diş sağlığına, beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Peki, çocuklarda çürük neden oluşur?

Çocuklarda Çürük Neden Oluşur?

hangi-curuklere-dolgu-yapilmaz
Hangi Çürüklere Dolgu Yapılmaz

Çocukların ilk süt dişlerinin çıkmasından itibaren ebeveynler çocuklarının diş sağlığına büyük özen gösterirler. Fakat bazı durumlarda bu rutinlerin aksatılması, beslenme alışkanlıklarının değişmesi çocuklarda çürük oluşumuna sebebiyet verebilir. Bunun yanında çocuk bireylerde çürük oluşumu yetişkin bireylerden daha fazladır.

Çocuklarda çürük oluşumunun yetişkinlere göre fazla olmasının nedeni ise, süt dişlerinde bulunan mine tabakasının zayıf olmasıdır. Bunun yanında çocuklarda diş çürüğünün oluşmasının nedenleri nelerdir?

  • Süt dişlerin bakterilere erken yaşta maruz kalması
  • Geceleri devamlı biberon kullanılması
  • Şekerli yiyecek ve içeceklerin sıklıkla tüketilmesi
  • Ağız hijyeninin eksik ve yetersiz olması
  • Diş minesi tabakasının deforme olması
  • Yetersiz florür desteği

Peki, çocuklarda hangi çürüklere dolgu yapılmaz? Hangi dişlere dolgu yapılır?

Çocuklarda Hangi Dişe Dolgu Yapılmaz?

Çocuklarda hangi çürüklere dolgu yapılmaz? Çocuklarda ve yetişkinlerde hemen hemen her dişe dolgu tedavisi yapılır. Fakat eğer çürük diş köklerine kadar ilerlemişse hemen dolgu işlemi yapılmaz. Dişte meydana gelen enfeksiyonu ortadan kaldırabilmek için öncelikle kanal tedavisi yapılır. Bu sebeple dolgu uygulamaları öncesi kapsamlı bir diş muayenesi çocuklar için oldukça önem arz etmektedir.

Çocuklarda Ağrıyan Dişe Dolgu Yapılır mi?

Çocuğunuzun dişi ağrıyor olabilir. Bu durumda ilk yapılması gereken diş hekimine gitmek olacaktır. Çünkü diş hekimliği çocuğunuzun dişinin neden ağrıdığını tespit edecektir. Ardından da dişe dolgu olup olmayacağına diş hekimi yaptığı kontroller neticesinde karar verir. Bu sebeple ağrıyan dişe hemen ağrı kesici ile müdahale etmek yerine diş hekimine gitmek en doğru karar olacaktır.

Çocuklarda Kırık Dişe Dolgu Yapılır mı?

hangi-curuklere-dolgu-yapilmaz Hangi çürüklere dolgu yapılmaz? Kırık dişe dolgu yapılır mı? Sürekli hareket halinde olan çocuklar bazen ciddi düşme kazaları ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu durumda da diş kırıkları meydana gelebiliyor. Eğer çocuğunuz böyle bir durum ile karşı karşıya kaldıysa ilk yapmanız gereken hemen bir diş hekimine gitmek olacaktır.

Klinik doktorlarımızdan Sevil Borbay çocuk hastalarının diş kırıklarını detaylı bir muayeneden geçirmektedir. Ardından kırığın ciddiyetine göre tespit edeceği tedavi planıyla çocukların dişleri onarılmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden biri de dolgu uygulamasıdır. Daha basit kırılmalarda dolgu tedavisi oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında çocuklarda hangi çürüklere dolgu yapılmaz?

Çürük Dişe Dolgu Yapılır mı? Hangi Çürüklere Dolgu Yapılmaz?

Çocuklarda diş çürükleri ciddiye alınması gereken bir konudur. Çünkü özellikle süt dişlerinde meydana gelen çürükler, kalıcı dişlerin sağlığı için mutlaka tedavi edilmelidir. Eğer çocuğunuz çürük dişlere sahipse yapmanı gereken ilk şey diş hekimi ile görüşmek olacaktır. Diş hekiminin muayenesi sonucunda çocuğunuzun çürüklerinin boyutu öğrenilir ve uygun tedavi planıyla çocuğunuz çürüklerden kurtulur.

Küçük Çürüklere Dolgu Yapılmalı mı?

Çocuklarda hangi çürüklere dolgu yapılmaz? Var olan küçük veya büyük çürüklere dolgu yapılması diş hekimleri tarafından önerilmektedir. Eğer çürüklere dolgu yapılmaz ise bu durum ilerler ve diş köklerine kadar ilerleyebilir. Bu durumda da çocuğunuzun dişleri daha çok hasar görür ve diş çekimi gibi tedavi yöntemleri ile karşı karşıya kalabilir.

Hangi Çürüklere Dolgu Yapılmaz? Çok Çürük Dişe Dolgu Yapılır mı?

Çocukların dişleri yetişkinlere göre daha kolay çürümektedir. Bu sebeple de diş çürüklerinin tedavi edilmesi oldukça elzemdir. Çocuğunuzun diş hekimi yapacağı muayene neticesinde çocuğunuza kanal tedavisi diş çekimi gibi tedaviler uygulayabilir. Böylece çocuğunuz daha estetik diş görünümüne sahip olarak sosyal hayatta da problemler yaşamamış olur.

Çocuklarda Bir Seferde Kaç Diş Dolgu Yapılır? Hangi Çürüklere Dolgu Yapılmaz?

Çocuk hastalarda hangi çürüklere dolgu yapılmaz? Dolgu yapılacak olan dişler aynı bölgede ise tek seansta birden fazla rahatlıkla dolgu yapılabilir. Fakat dolgu yapılması gereken dişler farklı bölgelerdeyse aynı seansta birden fazla diş tedavisi yapılmasından kaçınılması tavsiye edilir. Özellikle çocuk hastaların diş hekimi fobisi düşünüldüğünde daha dikkat edilmesi önemlidir.

Yetişkinlerde dolgu yapılacak dişler hastaların durumuna ve dişlerin konumuna göre kolaylıkla belirlenir. Bu sebeple de diş hekimleri birden fazla dişe kolaylıkla dolgu işlemi, diş eti tedavisi, diş kaplama uygulamaları, diş taşı temizliği gibi işlemler yapabilir. Fakat çocuk hastalarda bu durum aynı değildir. Peki, hatalı diş dolgu tedavisi nasıl anlaşılır?

Hatalı Diş Dolgusu Nasıl Anlaşılır? Hangi Çürüklere Dolgu Yapılmaz?

hangi-curuklere-dolgu-yapilmaz İyi diş dolgusu çocukların ağız ve diş sağlığı için oldukça önemlidir. Çocuğunuzun sorun yaşamaması için iyi bir dolgu şarttır. Peki, iyi dolgu nasıl yapılır? Diş dolgusu diş hekimi tarafından hatalı yapılabilir mi?

Dolgu işlemi sinire ne kadar yakın olursa ağırı da o derece hissedilir. Bu sebeple tedavi tamamlandıktan sonra çocuğunuz bir süre daha ağrı hissedebilir. Fakat eğer bu ağrı hiç geçmiyorsa diş hekiminiz dolguyu tedavisini yanlış yapmış olabilir.  Bu sebeple hemen diş hekiminize haber vermek daha doğru olacaktır. Dilerseniz kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

 Adres Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. Ataköy Towers

B Blok Apt. No:20 Kat:1 Daire:24, 34212 Bakırköy / İstanbul

 Telefon 0 (212) 803 4490

Sık Sorulan Sorular

Çocuklarda dolgu tedavisi ile ilgili merak edilen diğer hususlar ise şöyledir:

1 – Çene Cerrahisi Dolgu Yapar mı?

Ağız, diş ve çene cerrahisi ile ilgili bölümler dolgu işlemleri yapmamaktadır. Eğer çocuğunuza diş dolgu yaptırmak istiyorsanız restoratif bölümü doktorlarını tercih etmek daha doğru olacaktır.

2 – Estetik Diş Hekimliği Dolgu Yapar mı?

Estetik diş hekimleri sağlıklı bir gülüş tasarımı için diş dolgusu işlemleri yapabilir. Elbette ki tüm bu tedavi süreçlerine karar verecek olan diş hekimidir.