Estetik Zirkonyum Kaplama

 

Zirkonyum kaplama, dişlerdeki işlev ve estetik problemleri gideren bir tedavidir. Çocuklara da uygulanabilen bu tedavi, çocukların güzel gülüşlere sahip olmasını sağlar. Üstelik dişlerin çürüklere karşı daha dayanıklı olmasına da katkı verir.

Estetik Zirkonyum Kaplama

 

Minik çocukların süt dişlerinde oluşabilecek problemler, genellikle ebeveynler tarafından göz ardı edilir. “Nasıl olsa süt dişler düşecek” şeklinde bir düşünceye kapılan ebeveynler, bu düşünceleri ile aslında oldukça yanlış davranır.

 

Süt dişlerin düşmesi ve değişim, ileriki yıllarda gerçekleşir. Bu süre zarfında da dişlerin korunması gerekir. Süt dişlerinin yeterli ölçüde korunmaması, ağız sağlığını etkileyecek kapsamlı problemleri de beraberinde getirebilir. Ayrıca süt dişleri, aynı zamanda yer tutucu olarak da işlev görür. Kalıcı dişlerin doğru noktadan çıkması ve ortodontik problemlerin çıkmamasını da sağlar. Bu yüzden süt dişlerin sağlıklı olması çok önemlidir.

 

Çocuklara yönelik tedavilerde de oldukça gelişim yaşanmıştır. Bu gelişmelerden bir kısmı diş kaplaması tedavileriyle ilgilidir. Zirkonyum kaplama da bu tedavilerden biri olarak dikkat çekmektedir.

 

Çocuklarda ortodonti alanında sıklıkla başvurulan zirkonyum kaplamalar, çok yönlü avantajları sayesinde etkili ve başarılı sonuçlar verir. Zirkonyum kaplama ile çocuğunuz için hem estetik bir görünüm hem de sağlıklı bir yapı sağlanır.

 

Diş kaplama malzemesi olarak zirkonya seramiğinin kullanıldığı bu tedavi, estetik problemleri etkin olarak giderir. Üstelik dişlerin doğal rengi de korunur.

 

Bu tedavi ile çocuklarınızın dişlerinin daha sağlıklı ve daha estetik görünümlü olmasını istiyorsanız, Dr. Sevil Borbay ile iletişime geçebilirsiniz. Sahip olduğu deneyim ile bu süreci kolay bir şekilde atlatmanızı ve çocuklarınızın güzel görünümlü, sağlıklı dişlere sahip olmasını sağlayacaktır.

estetik-zirkonyum-kuron-kaplama Zirkonyum Nedir?

 

Çocuklara estetik amaçlı olarak uygulanan zirkonyum kaplama, her geçen gün daha fazla popüler hale gelmektedir. Bu tedaviye ilişkin detaylara geçmeden önce, zirkonyum nedir sorusunun yanıtının verilmesi yararlı olacaktır.

 

Zirkonyum, metalik bir elementtir. Zr sembolü ile gösterilen bu element, sahip olduğu özellikler ile diş hekimliği alanında yoğun olarak kullanılmaktadır. Diş hekimliği alanında kullanılmasına neden olan özellikler şu şekildedir:

  • Erime noktası yaklaşık olarak 1852 °C seviyesindedir. Bu sayede kullanım alanlarında erime veya erime kaynaklı farklı problemlere neden olmaz.
  • Bir metal olmasına karşın korozyona karşı yüksek dayanıklılığa sahiptir. Asit, baz, tuzlu su ve benzeri etkenler karşısında zarar görmez ve yapısını korur. Buradaki özellikleri, ağız içerisinde uzun ömürlü bir kullanım sunmasına katkı verir.
  • Biyouyumluğu, çok yüksektir. Alerjik reaksiyonlara neden olma riski yok denecek kadar azdır.
  • Işığa karşı yarı geçirgendir. Böylece dişlerin doğal rengini alarak, doğal bir görünüm sağlar.
  • Oldukça sert ve dayanıklıdır.

 

Zirkonyum, kaplamalarda direkt bu şekilde kullanılmamaktadır. Oksijen ile yakıldığında zirkonyum dioksit (ZrO2) isimli dayanıklı seramiğe dönüşmektedir. Bu seramik, zirkonya olarak da bilinmektedir. Kaplama diş tedavilerinde kullanılan, zirkonya isimli maddedir. Söz konusu madde de, zirkonyumun özelliklerine sahiptir.

Çocuklarda Zirkonyum Kaplama Nedir?

 

Çocuklarda zirkonyum kuron kaplama tedavisinden söz etmeden önce kaplama uygulamalarının yararlarından ve özel olarak zirkonyum kaplamanın avantajlarından bahsetmek gerekir. Kaplama uygulamaları, birçok nedene bağlı olarak gerekli görülebilir.

 

Dişlerin kırılması halinde ya da dolgu yapımından sonra kullanılan kaplamalar, estetik amaçlı da tercih edilebilir. Doğal dişe oldukça yakın bir forma sahip olan kuronlar, doğal dişin sağladığı işlevselliği de büyük oranda karşılar. Genellikle tedaviden önce bir miktar dolgu yapımı da gerekebilir, dolgunun ardından dişin tamamı kaplanır.

Zirkonyum Kaplama Süt Diş Sürecinde Uygulanır mı? 

estetik-zirkonyum-kuron-kaplama Süt dişleri, çocuğunuzun sağlığı üzerinde büyük bir rol oynar. Isırma ve çiğneme işlemlerinde aktif bir görev alan süt dişleri, bunun dışında konuşma üzerinde de etki gösterir. Süt dişlerinde görülebilecek sorunlar, konuşma kalitesini de olumsuz yönde etkiler.

 

Süt dişler, kalıcı dişler açısından da çok önemli işlevlere sahiptir. Kendilerinden sonra gelecek olan kalıcı dişlerin yapısı üzerinde dahi rehber niteliği taşıyan süt dişler, bu sebeplerden ötürü kapsamlı bir bakıma ihtiyaç duyar. Bu bakım, ebeveynlerin kontörlü altındadır. Özellikle ön bölgedeki süt dişlerine hazır zirkonyum kaplamalar uygulanabilir..

Zirkonyum Kaplamanın Diğer Yöntemlere Göre Farkı Nedir? 

Beyaz renkli bir yarı metal olan zirkonyum, sağlamlığı ve estetiği bir arada barındırır. Ön dişlerde bile rahatlıkla kullanılabilen zirkonyum isimli materyal, dayanıklılığıyla da dikkat çeker. Zirkonyumun ışık geçirgenliği, bu malzemeyi doğal dişe yakın bir konuma yerleştirir. Sağlıklı bir doğal diş minesi, ışığı tam anlamıyla başarı ile geçirir. Porselen kaplamalarda kullanılan metaller ise ışık geçirgenliği konusunda yetersiz kalır.

 

Teknolojinin gelişmesi ve yapılan çalışmaların sonucu, zirkonyumu devreye sokmuştur. Zirkonyum kaplama dişleri canlı, beyaz ve sağlıklı bir görünüme sokar. Diş etiyle de oldukça iyi bir uyum yakalanır. Geçmiş yıllarda kullanılan kaplama malzemeleri, tedavi sonrası diş etlerinde mor bir renk oluştururdu ancak günümüzde, zirkon kaplama ile bu sorun da ortadan kaldırılmıştır.

Süt Dişlere Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

 

Süt dişlere uygulanan zirkonyum kaplama tedavisi, zor olmayan bir süreci kapsar. Öncelikle, üzerinde problem görülen dişlerin çürük ve benzeri problemleri temizlenir. Elbette bu işlem, anestezi işleminden sonra gerçekleşir.

 

Yetişkin zirkonyum uygulamasından farklı olarak çürüklerden arındırılmış süt dişinin ölçüsü alınmaz. Süt dişlerinde hazır zirkonyum kaplamalar kullanılır, uygun boydaki kron seçilir. Ardından yine özel yapıştırıcılar kullanılarak zirkonyum, doğal dişin etrafına kaplanır ve işlem tek seansta biter.

 

Tedaviden sonra doğal dişlerle renk uyumu sağlayan bu dişin, diğerlerinden farklı olduğunun anlaşılması çok zordur. Dolayısıyla estetik açıdan son derece başarılı bir süreçtir.

estetik-zirkonyum-kuron-kaplama
Zirkonyum Kuron Kaplama

Zirkonyum Kaplama Ağrılı Bir Süreç mi? 

Çocuklarda zirkonyum kaplama, ağrısız bir işlemdir. Çocuğunuzun kaplama işlemi sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetme olasılığı bir hayli düşüktür. Yapılacak genel anestezi sayesinde çocuğunuz, tedavi sırasında bir problem yaşamayacaktır. Sıcak ya da soğuk içeceklerde, başlarda hassasiyet yaşanabilir ancak bu durum, uzun süre boyunca geçerli olmayacaktır.

 

Dr. Sevil Borbay, çocuklarla olan pozitif ilişkileri ve deneyimi sayesinde, bu sürecin çocuklar açısından ağrısız ve korkusuz bir şekilde geçirilmesini sağlar. Böylece çocuklarda diş hekimi korkusu oluşmasına da izin vermez.

Zirkonyum Kaplama Tedavi Süreci Nedir? 

Çocuğunuzun zirkonyum kaplama tedavisi bir gün içerisinde başarı ile tamamlanabilir. Tedavi tamamlandıktan sonra çocuğunuza ve size, birtakım sorumluluklar düşecektir.

Zirkonyum Kaplamada Özel Bir Bakım Yapılması Gerekir mi? İ

Zirkonyum kaplama tedavisinin yapıldığı ağızlarda diş sağlığını korumak adına özel bir bakım yapılmasına ihtiyaç duyulmaz. Düzenli olarak diş fırçalamak ve diş fırçalamayı diş ipleri ile desteklemek, yeterli olur. Diş fırçası ve diş macunu seçiminde çocuklar için özel olan ürünlere yönelmeniz tavsiye edilir.

 

Çocuklarda, diş sağlığın korunmasında ebeveynler de rol oynamalıdır. Diş temizliği çocuk için eğlenceli bir uğraş haline gelmelidir. Bu amaç doğrultusunda çocuk ailesi ile birlikte diş fırçalayabilir ya da hem eğitici hem eğlendirici özellikli birtakım etkinliklere başvurulabilir. Ancak çocuk istemiyor diye fırçalamamak kabul edilemez.

Çocuklarda Zirkonyum Kuron Kaplama Hangi Yaştan İtibaren Yapılır?

estetik-zirkonyum-kuron-kaplama Daimi zirkonyum kaplamadan eksiksiz bir verim alınabilmesi için 18 yaşın üzerinde olmak tavsiye edilecektir. Ancak çocuklardaki zirkonyum kuron kaplama uygulamaları için bu durum geçerli değildir.

 

Çocuklara yapılan kaplamalarda hedef estetik problemlerin giderilmesi ve süt dişlerin sağlıklarının en azından kalıcı dişler gelene kadar korunmasıdır. Dolayısıyla çocukların dişlerinin durumu ve yaşları dikkate alınarak, zirkonyum kaplama tedavisi için uygun olup olmadığına karar verilir.

Pedodonti Tedavisi ve Uygulama Yaş Aralığı Nedir?

 

Çocukların ağız sağlığını konu edinen bilim dalı, pedodonti ismi ile ifade edilir. Pedodonti ise 0 – 16 yaş arasındaki süt dişlerinde ve 7 – 16 yaş arasındaki daimî dişlerin tedavilerini kapsar.

 

Çocuklardaki zirkonyum kuron kaplama da pedodonti alanı altındadır ve süt dişlerine dahi zirkonyum kaplama uygulanır. Bu sebeple çocuğunuzun süt dişlerinde oluşan problemlerde zirkonyum da tercih edilebilir. Ancak burada inisiyatif diş hekiminde olmalıdır. İdeal ve uygun bir tedavi sürecine, tedavi yöntemine karar verebilmek için öncelikle ilk muayenenin yapılması gerekir.

 

Uzman hekimler, ilk muayenenin ardından yapılması gereken tüm işlemlere karar verecektir. Eğer zirkonyum kuron kaplama tedavisi uygun görülmüşse, problemli bir süt dişine sahip olan miniklere de bu tedavi uygulanabilir.

 

Dr. Sevil Borbay, yapacağı kapsamlı değerlendirme ile çocukların bu tedavi için uygun olup olmadıklarına karar verecektir. Çocuklarınıza doğru ve etkili tedavinin uygulanması için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

 

Zirkonyum kaplamanın başlıca avantajları, şu şekilde sıralanabilir: Metale alerjisi olanlar için de uygun olan zirkonyum, en az metaller kadar da sağlam ve dayanıklıdır. Ancak zirkonyum kaplamaların ağız içindeki varlığı fark edilemeyecektir. Düzenli kontrollerin yapılması, zirkon kaplamayı yıllarca işlevsel kılar. Bu durum, çocuklardaki zirkon kaplama uygulamaları için de önemli bir avantajdır. Zirkonyum kaplamalara bakteri tutunmasının az olması nedeniyle daha hijyeniktir.

 

Zirkonyum diş yaptıranlar, bu avantajları açık olarak hisseder ve yaşam kaliteleri direkt olarak artar. Zirkonyum kaplama tedavisinin avantajlarının daha iyi anlaşılması için aşağıdaki tablo detaylı olarak incelenebilir:

Avantajları Açıklama
Estetik görünüm Zirkonyum kaplama, doğal dişlere çok benzer bir görünüme sahiptir. Metal destekli kaplamalara göre daha doğal bir görünüm sağlar. Işığa karşı yarı geçirgen olması, doğal diş rengini almasını sağlar.
Diş eti uyumu Zirkonyum, diş etleri ile etkin bir uyum sağlar. Hijyeniktir. Metal destekli kaplamalarda diş etlerinde koyulaşma veya renk değişikliği yaşanması olasıdır. Ancak zirkonyum kaplamalarında bu türden olumsuzluklar görülmez.
Dayanıklılık Metal destekli kaplamalara göre daha dayanıklıdır. Isı ve korozyona karşı daha direnci yüksektir. Bütün bunlar, uzun ömürlü olmasını sağlar.
Alerji riski düşük Metal alerjisi olan kişiler için uygun bir seçenektir.

Çocuklarda Zirkonyum Kuron Kaplama Tedavi Fiyatları

estetik-zirkonyum-kuron-kaplama
Estetik Zirkonyum Kaplama

Diş hekimliğine ilişkin her tedavi türünde olduğu gibi çocuklarda zirkonyum kuron kaplama tedavisine yönelik de net bir fiyat vermek doğru değildir. Çocuklarda zirkonyum diş kaplaması fiyatları, birçok değişkene bağlı olarak hesaplanmaktadır. İşlem yapılacak diş sayısı ve diş yapısı başta olmak üzere kullanılacak materyal ve ayrıca yapılması gereken operasyonlar da genel fiyatı etkileyecektir.

 

Zirkonyum diş fiyatı, diğer kaplama tedavilerine göre nispeten biraz daha yüksek olabilir. Bu durumun farklı nedenleri olsa da, sağladığı avantajlar ile aradaki fiyat farkının karşılığını fazlası ile vermektedir. Kaplama tedavilerinde fiyat önemli olsa da, önceliğin her zaman kaliteye verilmesi gerekir. Zirkonyum kaplama fiyat olarak nispeten yüksek olsa da, kalitesi ile diğer seçeneklerin çok önündedir.

 

Dr. Sevil Borbay, bu tedaviyi en uygun maliyetle yaptırmanıza imkan vermektedir. Zirkonyum kaplama fiyat 2023 yılı için güncel rakamlar ve tedaviye ilişkin detaylı bilgiler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Pedodontik Zirkonyum Kaplama Öncesi Farklı Tedaviler Gerekli Midir?

 

Süt dişlerinde zirkonyum kaplama, öncesinde birtakım tedavileri de gerektirebilir. Örneğin, diş çürüğü, travma gibi nedenlerle ya da yapısında bir problem görüldüyse dolgu ya da kanal tedavisi uygulamaları da uygun görülebilir.

 

Kaplama için dişlerin ve diş etlerinin sağlıklı olması ve farklı rahatsızlıkların olmaması gerekir. Bunun için kaplama tedavisinden önce gerekli kontroller yapılarak, ilgili dişin sağlıklı olduğundan emin olunur. Eğer bu kontrollerde farklı sorunlar tespit edilirse, kaplamadan önce o sorunlar tedavi edilir.

 

Dr. Sevil Borbay, pediatrik zirkonyum kaplama konusunda önemli bir deneyime sahiptir. Çocukların dişlerindeki estetik problemleri bu tedavi ile giderirken, dişlerin daha güçlü olmasını sağlıyor. Çocuklarınızın bu tedaviyle daha güzel gülüşlere ve daha sağlıklı dişlere sahip olmasını istiyorsanız, hemen bizimle iletişime geçerek, randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Zirkonyum Kaplama ile İlgili Sık Sorulan Sorular

 

Zirkonyum kaplama ile ilgili sık sorulan sorular bulunmaktadır. Kaplamalarla ilgili olan bu sorulara ilişkin cevaplar şu şekildedir:

1 – Zirkonyum Kaplama Zararlı mı?

Zirkonyumdan yapılan kaplamaların biyouyumluğu çok yüksektir. Alerjik reaksiyona neden olma veya dişlere zarar verme riski düşüktür. Bundan dolayı zararlı oldukları söylenemez.

2 – Çocuklara Zirkonyum Kaplama Yapılır mı?

Çocukların dişlerindeki duruma göre zirkonyum kaplamalardan yararlanılabilir. Bu tedavinin uygulanıp uygulanmayacağına, uzman hekim tarafından yapılan kontrollerden sonra karar verilir.

3 – Diş Kaplama İçin Yaş Sınırı Var mı?

Süt dişi kaplama için belli bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Daimi diş daimi kaplama için genellikle 18 yaşını doldurmuş kişilere yapılması tavsiye edilmektedir. Fakat çocukların süt dişlerinin korunması için gerektiği her yaşta bu tedavilerden yararlanılmaktadır.

Çocuklarda Estetik Zirkonyum Kuron Kaplama

Bebek ve çocuklarda diş tedavisi için eğlenceli ve sonuç odaklı tedavi çözümleri

Uzm. Pedodontist Dr. Sevil Borbay

Bakırköy Pedodonti Tedavi Kliniği

Tarama ve İlk Muayene İçin
Formu Doldurun


Eğlenmeden tedavi olmuyoruz 🙂 Önce sevimli dostlarımızla biraz oyun oynuyor sonra iki arkadaş gibi gayet sakin bir şekilde tedavimize başlıyoruz. Tedavi sonrasında ise eğlenceli bir sohbet bizi bekliyor 🙂

En Güncel Tedavi Yöntemleri En Modern Cihazlar İle Birleşti

Uzm. Dr. Sevil Borbay