3 Aşamada Çocuklarda Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

cocuklarda-kanal-tedavisi

Çocuklarda kanal tedavisi nasıl yapılır? Kanal tedavisi çocuklarda oldukça hassas bir durumdur. Hem çocuğun diş hekimi korkusunu arttırmamak hem de tedavisini düzgün yapabilmek çok önemlidir. Bu nedenle de çocuk hastalara ılımlı ve nazik yaklaşmak tedavinin seyri açısından önemlidir. Peki, kanal tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Kanal Tedavisi Nedir? Çocuklarda Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

cocuklarda-kanal-tedavisi
Çocuklarda Kanal Tedavisi

Süt dişleri, çocuklar için çok önemlidir. Çünkü kolay beslenebilmeleri ve konuşmalarının düzgün olması için süt dişleri gereklidir. Süt dişleri alttan gelecek olan daimi dişlere rehberlik görevi üstlenmişlerdir. Bu nedenle erkenden çürümeleri ya da kaybedilme durumlarında, bu dişlerin altından gelecek kalıcı dişlerin yanlış pozisyonda çıkmalarına sebep olabilmektedir.

Süt Dişi Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocuklarda kanal tedavisi süt dişine uygulandığında diğer kanal tedavi yöntemlerinden farklı değildir. Tabi ki her tedavi çocuktan çocuğa farklılık göstermektedir. Bu nedenle de işlem süresi çocuğun ve dişin durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Çünkü tedavi süresinin olumlu seyri için çocuklarla kurulacak olan iletişim çok önemlidir. Peki, çocuklarda kanal tedavisi nasıl yapılır?

  • Öncelikle tedavi edilecek olan diş uyuşturulur.
  • Tedavinin ilk seansında dişin içerisindeki çürük olan doku temizlenir.
  • Enfeksiyonun bulunduğu kanal kısmına gelindiğinde mikroorganizmaların bulunduğu ölmüş dokular temizlenir.
  • Dişin içerisi dezenfektan solüsyonlarla temizlenir.
  • Kanalın temizliği yapıldıktan sonra uygun ilaç ve malzemelerle dişin içerisi doldurulur.
  • Sağlıklı olan dişin üzerine daha uzun ömürlü olması için beyaz (kompozit) dolgu ya da paslanmaz çelik kron gibi malzemeler koyulur.
  • Çocuklarda kanal tedavisi hastanın duruma göre 30-45 dakika sürebilir.

Çocuklarda Kanal Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

Çocuklar için yapılan kanal tedavisi üç ana başlıkta incelenebilir. Her çocuk için tercih edilecek olan yaklaşım ve tedavi yöntemi birbirinden farklıdır. Çünkü her çocuğun tedaviye göstereceği yaklaşım aynı değildir. Peki, kanal tedavisi aşamaları nelerdir?

cocuklarda-kanal-tedavisi 1 – Pulpa Tedavi Yöntemi

Pulpa, dişin içerisinde yer almakta olan sinirlerin ve kan damarlarının geçtiği bağ dokuya denmektedir. Genellikle bu tedavi yöntemi pulpa hasarının hafif olması durumunda tercih edilmektedir. Çocuklarda kanal tedavisi yapılırken çocuk diş hekimi pulpaya müdahale etme gereği duymadan hasarlı olan dişi tedavi ederek, antibiyotik uygulaması yapacaktır. Ardından dişin üzerini kaplayarak tedaviyi sonlandıracaktır.

2 – Pulpotomi Tedavi Yöntemi

Çocuklarda kanal tedavisi yönteminde en popüler olan yaklaşımlardan biridir. Röntgen çekilerek enfeksiyonun dişin üst kısmında olduğu tespit edilirse, pulpotomi iyi bir tercih olabilir. Sağlıklı olan pulpa kısmına dokunmadan sadece enfekte olan bölge çıkarılır.

3 – Pulpektomi

Çocuklarda kanal tedavisi yöntemleri arasında en kapsamlı olan prosedürdür. Bu işlem yapılırken alanında bir uzman hekim tarafından ciddi bir hassasiyetle yapılmalıdır. Bu tedavi yönteminde;

  • Diş, ilk önce dezenfekte edilir.
  • Ardından kanallar şekillendirilir ve tedaviye başlanır.
  • Son olarak dişin üzeri kaplanır.

Süt Dişi Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Normal midir?

Kanal tedavisinden sonra hafif ağrı olması normal bir durumdur. Tedavinin olumlu seyretmesinin ardından iyileşme sürecinde hafif ağrılar olması ve hassasiyet yaşanması beklenen bir durumdur. Bu durum bir süre sonra geçecektir. Fakat eğer yaşanan ağrılar geçmez ve şiddetlenirse diş hekiminiz ile görüşmekte fayda vardır.

cocuklarda-kanal-tedavisi Çocuklarda Kanal Tedavisi Hakkında Sık Sorulan Sorular?

Her ebeveyn çocuğu için endişe duymakta ve bu endişelerini giderebilmek için kafasındaki sorulara cevap arayabiliyor. Çocuklarda kanal tedavisi ile ilgili sık sorulan sorular şu şekildedir:

5 Yaşındaki Çocuğa Kanal Tedavisi Yapılır mı?

Süt dişlerine kanal tedavisi 3-4 yaşlarından itibaren yapılabiliyor. Bu nedenle 5 yaşına gelmiş bir çocuk için diş hekimi de uygun gördüğü takdirde kanal tedavisi uygulanabilmektedir.

6 Yaş Çocuğa Kanal Tedavisi Yapılır mı?

Çocuklarda kanal tedavisi 6 yaşına gelmiş bir çocuğa kolaylıkla uygulanmaktadır. Kendini daha iyi ifade edebilen bir yaş grubunda olan çocuklar kolaylıkla diş tedavilerinin yapılmasını sağlamaktadır.

8 Yaşındaki Çocuğa Kanal Tedavisi Yapılır mı?

Süt dişine kanal tedavisi yapılırken çocuk ile sağlanan iletişim çok önemlidir. Bu nedenle çocuğun yaşı büyüdükçe iletişim daha rahat sağlanmaktadır. Böylece 8 yaşındaki bir çocuğa kanal tedavisi uygulamak çok rahat olacaktır.

9 Yaşındaki Çocuğa Kanal Tedavisi Yapılır mı?

Çocuğunuz minimin 3-4 yaşlarındaysa kanal tedavisine başlanabilir. Bu nedenle çocuklarda kanal tedavisi 9 yaşındaki bir çocuğa kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Süt Dişi Kanal Tedavisi Fiyat Bilgisi Nedir?

cocuklarda-kanal-tedavisi Kanal tedavisi yapılırken tedavinin seyri ve fiyatı hakkındaki detaylı bilgileri diş hekimi ile görüşerek elde edebilirsiniz. Çünkü her çocuğa uygulanan tedavi birbirinden farklı olacaktır. Bu nedenle fiyatlarda değişiklik gösterecektir. Daha detaylı bilgi için klinik doktorlarımızdan Sevil Borbay ile görüşerek tedavi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Çalışma Saatleri Pazartesi-Cumartesi 10:00-19:00

Pazar Kapalı

Adres Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. Ataköy Towers B Blok No:20 Kat:1 Daire:24, Bakırköy/İstanbul
Telefon 0 212 803 4490