Çocuklarda Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Olur mu?

kanal-tedavisi-sonrasi-agri-olur-mu

Kanal tedavisi sonrası ağrı olur mu konusu sık sık gündeme gelmektedir. Özellikle kanal tedavisi uygulanan çocuklarda hemen ağrı olacağının düşünülmesi oldukça yaygındır. Bu noktada doğru bir şekilde yapılan kanal tedavisi sonrası ağrı olur mu? Açıklayalım!

Yapılan kanal tedavisi sırasında uygulanan işlemler, dişteki enfeksiyona ve çürüğe bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu noktada tedavi doğru bir şekilde yapılsa dahi neden ağrı olur? Kanal tedavisinin ardından ağrı yaşanılabilir. Ancak normal bir ağrıdan daha fazla ağrı yaşayan kişiler, hekimlerle konuşmalıdır. Bu durum kanal tedavisi sırasında bir şeylerin yanlış gittiğinin göstergesi olabilir.

Kanal Tedavisi Nedir? Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Olması Normal mi?

kanal-tedavisi-sonrasi-agri-olur-mu
Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Olur mu?

Kanal tedavisi ağız sağlığının korunması için önemli olan tedavilerden bir tanesidir. Estetik diş hekimliği alanında yapılan kanal tedavisi uygulamaları, modern teknolojilerle ilerleme göstermiştir. Özellikle çocuklarda sağlıksız yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi sonucunda; diş etlerinde ve dişlerde rahatsızlıklar ortaya çıkar. Kanal tedavisi ile enfekte olmuş ve hasarlı dişler tedavi edilmektedir.

Kanal tedavisi zorlu bir süreci ifade eder. Bu nedenle tedavi sonrası ağrı normal olarak karşılanır. Çocuklarda çok sık rastlanan kanal tedavisi sonrası diş üstüne basamama problemleri de oldukça yaygındır. Aynı şekilde kanal tedavisi sonrası zonklama gibi durumların yaşanması da olağan süreci ifade eder.

Ancak kanal tedavisi sonrası şiddetli ağrı yaşanması çok fazla görülmemektedir. Ağırlık gitgide azalacağı yerde çoğalıyorsa, tekrar ek bir tedavinin uygulanması gerekir. Böyle bir durumda diş sinirinin çıkarılması gibi tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Başarısız Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Olur mu?

Çocuklarda kanal tedavisi diş ve ağız sağlığını korumak için yapılmaktadır. Ancak bazı durumlarda gerçekleştirilen tedaviler kesin sonuçlar vermeyerek başarısızlıkla sonuçlanabilmektedir. Böyle durumlarda çocuklarda bazı belirtiler ortaya çıkar. Peki, başarısız kanal tedavisi sonrası ağrı olur mu? Belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterse de genelde ağızda, yüzde ve dişlerde ağrılar meydana gelebilir.

Hastalara uygulanan kanal tedavisinin başarısız sonuçlanmasının nedeni olarak, diş hekimlerinin yetersizliği gösterilebilir. Ancak bu ihtimal oldukça düşüktür. Daha çok başarısız kanal tedavisi dişteki enfeksiyonların temizlenmemesinden kaynaklanmaktadır. Dişteki enfeksiyonların tam olarak temizlenmeden yapıldığı kanal tedavisi sonrası ağrı olur mu? Bu durum, bakterilerin diş köklerine kadar inmesine ve enfeksiyonların çoğalmasına neden olur. Sonrasında ise ağrı gelişir.

Çocuklarda Başarısız Kanal Tedavisi Belirtileri Nelerdir?

kanal-tedavisi-sonrasi-agri-olur-mu Başarısız gerçekleşen kanal tedavileri sonrasında çocuklarda farklı belirtiler meydana gelebilir. Çünkü belirtiler bünyeden bünyeye değişiklik göstermektedir. Başarısız kanal tedavisi belirtileri açıklanacak olursa;

  • Başarısız kanal tedavisi sonrası ağrı olur mu? Yüz çevresinde, ağızda ve dişlerde şiddetli ağrılar meydana gelebilir.
  • Dişlerde hassasiyet ortaya çıkar. Bu noktada sıcak veya soğuk besinleri tüketirken rahatsızlık yaşanır.
  • Diş etlerinde iltihaplanma ve şişme gibi rahatsızlıklar görülür.
  • Dişlerde renk değişimi meydana gelir.
  • Çene yapısında kayma ya da bazı problemler yaşanabilir. Bu gibi durumlarda çene cerrahisi hekimlerinden destek alınmalıdır.
  • Yanlış yapılan kanal tedavisi sonrası diş yapılarında bozulmalar görülmektedir. Hastalar daha sonra diş estetiği ve implant yaptırmak durumunda kalmaktadır.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Nasıl Geçer?

Ağız ve diş sağlığı alanında yapılan kanal tedavileri sonrası meydana gelecek ağrılar dişin yapısına göre değişmektedir. Çoğu zaman gerekli ağız bakımı yapılmasına rağmen ağrının nüks etmesi durumu yaşanabilir. Bu noktada kanal tedavisinden sonra ağrı yaşayanlar ne yapmalıdır? İşte yapılacak yöntemler!

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Olur Mu? Ağrı Kesiciler İşe Yarar mı?

kanal-tedavisi-sonrasi-agri-olur-mu Kanal tedavisi sonrası bazı hastalarda hiçbir ağrı yaşanmazken bazılarında ağrılar meydana gelebilmektedir. Doğru yapılan kanal tedavisi sonrası ağrı olur mu?

Başarılı bir şekilde geçen tedaviler sonrasında çok şiddetli ağrılar gözlenmez. Ancak iyileşme sürecinde diş çevresinde bölgesel ağrılar ve hassasiyet gelişebilir. Böyle durumlarda diş hekimi ile iletişime geçilerek uygun görülen ağrı kesiciler kullanılabilir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Kaç Gün Sürer?

Kanal tedavisi diş yapısının korunması açısından önemlidir. Tedavinin ardından iyileşmenin daha hızlı gelişebilmesi için yara açık bırakılır. Bu durum hassasiyeti ortaya çıkaracağı için, hastaların çenelerinde ve yüz çevresinde ağrılar meydana gelebilir.

Bitmiş kanal tedavisi sonrası ağrı olur mu? Birkaç gün boyunca zaman zaman kanal tedavisi yapılan alanın ağrıması normal bir durumdur. Ancak uzun süreli ağrılarda hekim ile görüşülmesi gerekir.

Çocuklarda kanal tedavisi nasıl yapılır bilgi almak için kliniğimizi arayabilirsiniz. Ayrıca çocukların ihtiyaç duyacağı diş çekimi, diş beyazlatma, çürük tedavisi ve cerrahi müdahalelerde profesyonel ekiplerimizce gerçekleştirilir.