Çocuklarda Çene Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

cene-agrisi-icin-hangi-doktora-gidilir

Çene ağrısı için hangi doktora gidilir? Bu noktada çene ağrısına sebep olan maddelerin çoğunluğuna dikkat etmelisiniz. Yani, öncelikle bir diş hekimiyle irtibata geçmelisiniz. Dolayısıyla bu sorun ihtiyaç anında diş hekiminin önerisiyle, çene cerrahisi ile birlikte yürütülebilir.

Çocuklarda Sebeplerine Göre Çene Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Çocuklarda da yetişkinlerdeki gibi çene ağrısı olabilir. Bunun birçok sebebi vardır. Diş çıkarma döneminden çürümeye kadar çeşitli faktörler, çene ağrısına sebebiyet verebilir. Dolayısıyla böyle durumlarda çene ağrısı için hangi doktora gidilir?

cene-agrisi-icin-hangi-doktora-gidilir 1 – Çocuklarda Çene Altındaki Şişlik için Hangi Doktora Gidilmeli?

Çocuklarda çene şişliği özellikle 5 – 10 yaşta görülür. Bunun birçok sebebi olabilir. Ancak en görünür sebeplerinden biri lenf bezleri enfeksiyonu sonucu oluşan ağrıdır. Bu ağrının belirtileri şunlardır;

●       Bademcik ve lenf dokularında büyüme
●       Ateş
●       Öksürük
●       Karın ağrısı
●       Kusma
●       Karında şişlik
●       Bulantı
●       Aynı zamanda çene şişliğine bağlı, azı dişlerde dökülme görülür.

Şişliğe bağlı çene ağrısı için hangi doktora gidilir? Diye merak ediyorsanız öncelikle, çocuk diş hekiminden randevu almalısınız. Bu noktada, kaliteli hizmetiyle bilinen çocuk doktoru Sevil Borbay’ı tercih edebilirsiniz.

2 – Çocuklarda Çene Eklemi Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilmeli?

Genel olarak çene eklemi ağrılarına ortodonti, yani diş doktoru bakar. Dolayısıyla çene kemiklerini ilgilendiren çene ağrısı için hangi doktora gidilir? Noktasında, ortodonti bölümüne göz atmalısınız. Peki çocuğunuzdaki çene eklemlerinde meydana gelen ağrıyı nasıl anlarsınız?

cene-agrisi-icin-hangi-doktora-gidilir

●       Konuşurken veya yemek yerken çene kaslarında gerilme ve ağrı oluyorsa
●       Diğer taraftan çocuğunuz, esnemekte zorlanıyorsa
●       Gün içinde çenesi kilitleniyorsa,
●       Ağız kapama ya da açmada dişler birbirini kapatmıyorsa, yani form bozukluğu varsa
●       Eksik veya çürük diş sorunu çoksa, bu noktada mutlaka çene ağrısı yaşayacaktır. Bunun için hiç vakit kaybetmeden, diş doktoru ile irtibata geçin.

3 – Çocuklarda Yemek Yerken Çeneden Ses Gelmesi Hangi Bölüm Bakar?

Çene kütlemeleri, küçük yaştan yetişkin grubuna kadar herkeste görülen bir rahatsızlıktır. Yemek yerken hem ses gelip, hem de ağrı oluşuyorsa kesin ve kalıcı çözümler için çocuk diş hekiminden randevu almalısınız. Peki kütlemeye bağlı ağrı nasıl tedavi edilir?

 • Öncelikle iyi bir diş hekiminden randevu alın.
 • Diş hekiminiz ilk olarak, çocuğunuzun detaylı ağız muayenesini yapacaktır.
 • Daha sonra, çene deformasyonuna bağlı tedavi yöntemi uygulayacaktır.
 • Genel olarak diş etine vitamin tedavisi uygulanacaktır. Bir kaç seans sonucu, gözle görülür şekilde ağrının azaldığını göreceksiniz.

4 – Çocuklarda Çene Kayması için Hangi Bölüme Gidilir?

cene-agrisi-icin-hangi-doktora-gidilir
Çene Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Çene kasları fonksiyonu bozulmasına bağlı olarak, çene kayması sorunu görülmektedir. Kayma meydana gelince, çene ile dişler tam oturmadığı için ağrılar artacaktır. Bunun birçok sebebi vardır. Bunlar;

 • Çenenin normalinden fazla açılması
 • Kusma
 • Diş tedavileri
 • Diş problemleri( Diş çürüğü, eksik diş, süt dişlerinin erken dökülmesi)
 • Esnemek

Çene kayması durumuna bağlı oluşan çene ağrısı için hangi doktora gidilir? Bu konuda çocuğunuzun en kaliteli sağlık hizmetini almasını istiyorsanız, Çocuk Diş Hekimi Sevil Borbay’dan randevu alabilirsiniz.

5 – Çocuklarda Çene Yamukluğu için Hangi Bölüme Gidilir?

Çocuklarda alt çene geriliği olarak da bilinen yamukluk probleminin pek çok nedeni vardır. Özellikle büyüme çağındaysa çocuğunuz, gelişim problemine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle sebepleri şunlardır;

●       Kalıtsal özellikler
●       Annelerin hamilelikte kullanmış olduğu bazı ilaçlar
●       Üst çene kesici dişlerinin öne doğru çıkması
●       Bazı kalıtsal hastalıklar
●       Solunumu ağızdan yapan çocuklar
●       Parmak emme durumu
●       Anormal kas fonksiyonları
●       Hipertrofik tonsiller

Bu sebeplerden ötürü oluşan çene ağrısı için hangi doktora gidilir? Kapsamında, öncelikle Çocuk Diş Hekimliği’nden randevu almalısınız. Doktorunuz detaylı inceleme sonucu yaşa ve sorunun oranına göre gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

6 – Çocuklarda Çene Çıkması için Hangi Bölüme Gidilir?

cene-agrisi-icin-hangi-doktora-gidilir Çene çıkığı problemi, özellikle eklemleri hareketli ve gelişme çağında olan çocuklarda sık görülmektedir. Yemek yerken, sert kabuklu bir ürün tüketirken bu sorun aniden, ağrılı bir şekilde kendini göstermektedir. Bunun yanı sıra, diğer belirtileri şunlardır;

 • Çocuğunuz ağzını açarken farklı sesler gelirse,
 • Esnerken çenesi takılırsa,
 • Yemek yerken zorlanma, kulakta ağrı oluşuyorsa
 • Sırt ve boynuna doğru ağrı oranı artıyorsa, hemen çocuk diş doktorundan randevu alın. Bu konuda tecrübeli ve sorunsuz hizmetiyle Çocuk Diş Hekimi Sevil Borbay’dan detaylı bilgi alabilirsiniz.

7 – Çocuklarda Diş Çürüğüne Bağlı Sol Çene Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Çocuklarda özellikle ilk çocukluk çağında, süt dişlerinde görülen çürümeler kulak arkası edilmemelidir. Çünkü bu çürükler ağızda kokuya, çiğneme zorluğuna, çene ağrısına ve beslenme bozukluğuna yol açmaktadır. Ayrıca diş çürüğü, kalıcı diş tohumlarına zarar vermektedir. 12 – 13 yaş kalıcı dişleri koruma ve ömür boyu kullanma açısından çok önemlidir.

Bu noktada oluşan diş çürümelerinin sebebiyet verdiği çene ağrısı için hangi doktora gidilir? Çocuğunuzu güvenilir ellerde, ömür boyu sağlıklı ağız – diş yapısı için, Çocuk Diş Hekimi Sevil Borbay’dan randevu alabilirsiniz.