11 Adımda Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

cocuklarda-dis-agrisi-nasil-gecer

Çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer; diş ağrısı problemi çeken kişiler tarafından bilinmek istenmektedir. Özellikle diş ağrıları her yaş grubunu sağlık açısından olumsuz yönde etkilemektedir. Çocuklarda sancılı bir durum olan diş ağrısı, evde uygulanabilecek bazı yöntemler ve diş hekimi yardımıyla geçebilmektedir.

Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Çocuklarda Diş Ağrısı Neden Olur?

Zaman zaman çocuklarda diş ağrısı belirtileri görülebilir. Peki, ağrı neden olur? Genel itibariyle çocuklarda diş ağrısına sebep olan nedenler şu şekildedir;

Çocuklarda Diş Ağrısı Nedenleri
Diş çatlağı veya kırılma
Diş çürükleri
Diş eti rahatsızlıkları
Diş etinde oluşan enfeksiyondan dolayı görülen diş apsesi
Diş dolgusundaki hasarlar
Yeni diş çıkması

Hissedilen ağrıyı azaltabilmek için bazı yöntemler vardır. Çocuğun diş ağrısı nasıl geçer? Evde uygulanabilecek yöntemler kısa süreli ağrıyı geçirmede etkilidir. Uzun süreli bir sonuç için mutlaka; ağızda diş ağrılarının gözlemlenmesi ve bir diş hekimine muayene olunması gerekir. İşte, farklı yaş gruplarındaki çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer sorusuna alternatif çözümler;

cocuklarda-dis-agrisi-nasil-gecer 1 – 10 Yaşındaki Çocuğun Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

10 yaşındaki çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer? Meydana gelen diş ağrısını hafifletebilmek için bazı çözüm yolları mevcuttur. Karanfil yağını ya da karanfili ağrıyan dişe uygulayarak, ağrının hafifletilebilmesi sağlanır.

Ancak ağrıya neden olan sebebin net bir şekilde anlaşılabilmesi için, mutlaka diş hekimi tedavi olunmalıdır. Böylelikle ağrının azaltılabilmesi için daha kesin çözümler bulunabilir.

2 – 7 Yaşındaki Çocuğun Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

7 yaşındaki çocuğun diş ağrısı ilaç ve evde uygulanan bazı yöntemler ile geçmektedir. Kullanılan ilacın diş hekimi tarafından önerilmesine dikkat edilmelidir. Bunun yanında ağrıyan dişin üzerine sarımsak koymak da, ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. 7 yaşındaki çocuklar için çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabı bu şekilde verilebilir.

3 – 5 Yaşındaki Çocuğun Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karşılaşılan bir durum olan 5 yaşındaki çocuğun diş ağrısına hangi ilaç iyi gelir? Diş hekimine başvurulması halinde ağrı için en uygun olan ilacı öğrenebilmek mümkün olur. İlaçlar yanlış ve bilinçsizce kullanıldığında faydadan çok zararı dokunmaktadır. Bu sebepten kesinlikle hekim onayı olmadan ilaç kullanılmamalıdır.

Ağrıyı hafifletebilmek için tuzlu ya da sirkeli su karışımıyla gargara da yapılabilir. Bu şekilde ağrı için kısa süreli bir çözüm elde edilebilir. Gargara, çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer konusundaki en etkili yöntemlerdendir. Ancak etkisi geçicidir.

4 – 6 Yaşındaki Çocuğun Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

cocuklarda-dis-agrisi-nasil-gecer 6 yaşındaki çocuklarda çürük diş ağrısı nasıl geçer? Karanfil dişte uyuşma etkisi yaratacağı için kullanılabilir. Adaçayı ile gargara yapmak ve naneyi dişin üzerine koymak, ağrının geçmesi için uygulanabilen yöntemlerdendir.

5 – 4 Yaşındaki Çocuğun Diş Ağrısı Nedenleri | Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Genel olarak çocuklarda diş ağrısı; diş dolgusu ve kırıkları, diş apsesi, diş eti enfeksiyonu, yeni diş patlaması ve çürük diş nedeniyle oluşur.

Farklı nedenlerden dolayı oluşan çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer? Diş ağrısına başta olmak üzere soğuk kompres uygulanabilir. Bununla birlikte zeytinin çekirdeği çıkararak diş üzerine konulabilir. Ayrıca misvak ile dişi temizlemekte ağrıyı hafifletecektir.

6 – 0 – 3 Yaş Arası Bebeklerde Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Zor bir süreç olan bebeklerde diş çıkarma ağrısı nasıl geçer? Oluşan diş ağrılarının geçmesi için doktorun önerdiği bazı ilaçlar kullanılabilir. Calpol diş ağrısına iyi gelir mi? Bebeklerin yaşına ve kilosuna göre uygun dozda kullanıldığında, ağrının geçmesinde etkili olacaktır.

7 – Çocuklarda Diş Ağrısı Ne İyi Gelir?

Çocuklarda görülen diş ağrılarının tedavisi veya ağrıların hafifletilmesi için öncelikle ağrının nedeninin tespit edilmesi gerekir. Ağrılar, enfeksiyon, çürük, diş minesinin zarar görmesi ve diş gıcırdatma gibi sorunlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Dolayısıyla her yöntemin her ağrıya iyi gelmeyeceği bilinmelidir.

Çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer? Ağrılar için net bir çözüm elde etmek için diş hekimine görünmek gerekir. Ancak diş hekimine görünene kadar ağrıların hafifletilmesi için dışarıdan soğuk kompres uygulanabilir. Ayrıca ağrıyan dişin olduğu kısım, yemek yerken kullanılmamalıdır.

Diş ağrısı ilaç ile tedavi edilecek türden olabilir. Bu tür durumlarda doktor onayı olmadan ilaç kullanılmaması gerekir. Zira her ilaç, her ağrıya iyi gelmez.

cocuklarda-dis-agrisi-nasil-gecer 8 – Bebek Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde diş ağrısı, çok sık görülen bir durum değildir. Ancak çocuklardan ve yetişkinlerden farklı olarak bebeklerde diş ağrısı, genellikle yeni dişler çıkarken görülür. Böyle dönemlerde bebeklerde ciddi bir huzursuzluk olur. Bazı çocukların ateşleri de hafif yükselebilir.

Bebeklerdeki bu türden diş ağrıları için doktor onayı ile ilaç kullanılabilir. Bazı ilaçlar hem ateş düşürücü etkiye sahiptir hem de ağrıları giderme özelliği vardır. Doktor talimatlarına uygun olarak kullanıldığında, bebeklerin dişlerini rahat şekilde çıkarmasına yardım eder.

Bebeklerin çıkan dişlerinde kızarıklık, kanama veya benzeri türden belirtiler olduğunda, diş hekiminden yardım alınması gerekir. Kesinlikle bebeklere, çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabındaki doğal çözümler denenmemelidir. Bebeklerin vücutlarının çok hassas olduğu ve çocukları etkilemeyecek basit yöntemlerin bebekleri olumsuz olarak etkileyebileceği dikkate alınmalıdır.

9 – Çocuklarda Şiddetli Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli diş ağrılarının en önemli nedeni, çürüklerin diş köküne ulaşması ve enfeksiyondur. Peki, çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer? Şiddetli ağrılar için evde uygulanabilecek bir çözüm yolu bulunmamaktadır. En kısa sürede diş doktoruna gidilmesi gerekir.

Diş doktoruna gidene kadar rasgele ağrı kesici veya antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır. Soğuk kompres ve karanfil gibi çözüm yolları denenebilir. Eğer bunlara rağmen ağrılar çok şiddetli olursa acil servise gidilerek burada muayene olunmalıdır. Acil servisteki doktorun verdiği ağrı kesiciler ile ağrıların şiddeti hafifletilir. Sonrasında zaman kaybetmeden diş hekimine gidilmesi gerekir.

Ağrı kesiciler, tedavi edici özelliği olmayan ilaçlardır. Sadece ağrının hissedilmemesini sağlarlar. Dolayısıyla kullanılan ağrı kesici nedeniyle diş ağrısının hafiflemesi, sorunun tamamen giderildiği anlamına gelmez. Ağrı yeniden şiddetlenmeden diş hekimine muayene olunmalıdır.

10 – Gece Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

cocuklarda-dis-agrisi-nasil-gecer Gece meydana gelen diş ağrılarında, diş hekimine hemen ulaşmak mümkün olmaz. Dolayısıyla hastalar ya evde basit çözüm yolları ile sabahı beklemeli ya da acil servise giderek buradan tıbbi destek almalıdır. Acil servisteki doktorlar, şiddetli diş ağrıları için uygun ağrı kesicileri reçete eder ve bu ilaçlar ile ağrılar hafifletilir. Peki, evdeki yöntemlerle çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer?

Evde basit çözüm yolu içinse soğuk kompres tercih edilmelidir. Soğuk kompres için buzu veya soğuk bir cismi havluya sarmak, daha sonra ağrıyan dişin olduğu bölgeye uygulamak gerekir. Soğuk kompresin etki göstermesi için en az 15-20 dakika uygulanması gerekir.

11 – Çürük Dişe Ne İyi Gelir?

Diş çürümesi, dentinin veya diş minesinin bakteriyel enfeksiyon sonucunda bozulmasıdır. Çürükler, sadece diş hekimleri tarafından tedavi edilebilir. Çürüklerin evde tedavi edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Çürük dişler, farklı şiddetlerde ağrılara neden olur. Bu ağrıların şiddetinin hafifletilmesi için kullanılacak yöntemler için aşağıdaki tablo incelenebilir:

Yöntem Açıklama Etkinlik
Tuzlu su ile gargara Antiseptik özelliğe sahip olan tuzlu su, iltihabın azalmasına katkı verir. Bir bardak ılık suya eklenecek iki çay kaşığı tuzun karıştırılması ile hazırlanır. Hazırlanan karışım, 30-45 saniye boyunca gargara yapılır. 15-30 dakika
Buz kompresi Buz, ağrının ve (varsa) şişliğin azaltılmasına yardım eder. Bir buz torbasının temiz bir bezle sarılması ve ağrıyan dişin olduğu bölgeye 15-20 dakika boyunca bastırılması ile uygulanır. 15-30 dakika
Ağrı kesici ilaç Reçetesiz satılan ağrı kesiciler, çürükten kaynaklı diş ağrılarının azaltılmasına yardım eder. Doktor veya eczacı onayı olmadan kullanılmamalıdır. 4-6 saat

Buradaki yöntemler, her çocukta aynı sonucu vermez. Çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer sorusunun cevapları olan bu çözümlerin etkinlik süresi de yine hastalara göre farklılık gösterir. Ancak uygulanan yöntemlerin tamamının etkisinin geçici olduğu unutulmamalı ve zaman kaybedilmeden diş doktoruna muayene olunmalıdır.

Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer Evde Çözüm Yöntemleri Var mı?

cocuklarda-dis-agrisi-nasil-gecer
Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer? Ağrının hafifletilebilmesi için evde uygulanabilen ve geçici bir süre rahatlık sağlayacak yöntemler mevcuttur. Açıklanacak olursa;

 • Tuzlu su ile gargara yapılabilir. Bu karışım dezenfektan görevi gördüğü için ağrının hafifletilmesine yardımcı olacaktır.
 • Buz kompresi yapılabilir. Peki, nasıl yapılır? Yumuşak bir havlunun içine koyulan buz belli aralıklarla ağrıyan bölgeye uygulanmalıdır.
 • Ağrıyan dişi yemek artıklarından arındırmakta önemlidir. Bu sebepten diş fırçasıyla hassas bölgenin fırçalanması ve böylelikle temizlenmesi, ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

Diş ağrısına kesin çözüm, deneyimli bir diş hekimine başvurmaktır. Yapılacak muayenede ağrının nedeni tespit edilir ve buna uygun olacak şekilde tedavi uygulanır.

Çocuklarda Diş Eti Ağrısı Neden Olur?

Çocukların dişlerinde ağrılar oluşabildiği gibi diş etlerinde de ağrılar oluşabilmektedir. Çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabı kadar, ağrıların nedenlerinin de bilinmesi gerekir. Çocuklarda görülen diş eti ağrılarının nedenleri şu şekildedir:

 • Diş eti iltihapları
 • Diş etinin geri çekilmesi
 • Diş etlerinin dış etkiler nedeniyle yaralanması, hasar alması
 • Bruksizm (diş gıcırdatma)
 • Yoğun olarak asitli ve şekerli gıdalar tüketme
 • Çürükler

Çocuklar genellikle dişlerdeki ağrılar ile diş etlerindeki ağrıların farkını ayırt edemez. Dolayısıyla çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer konusundaki yöntemler kullanılmadan önce ağrının nerede olduğunun tespit edilmesi yararlı olacaktır.

Çocuklarda Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Bazı dönemlerde çeşitli sebeplere bağlı olarak çocuklarda diş eti ağrıları görülebilir. Bu ağrı neden olur? Sert fırçalama, vitamin eksikliği, diş eti rahatsızlıkları ve diş apsesi gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Çocuk diş eti ağrısını önleyebilmek için uygulanabilen yöntemler nedir?

 • Diş eti ağrısı için buz kompresi de uygulanabilir.
 • Tuzlu su karışımıyla gargara yapılabilir.
 • Acil 7/24 diş hastanelerine başvurmak çözüm önerileri arasında yer alıyor.

Çocuklarda diş eti ağrısı ve çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer soruları araştırıldığında, basit ağrı kesici ilaçların kullanılabileceği de görülmektedir. Ancak kullanılan ağrı kesicilerin diş hekimi tarafından önerilen bir ilaç olması gerekir.

Diş Apsesi Nasıl Geçer?

Diş apsesi, dişlerde veya diş etlerinde meydana gelen iltihaplı alana verilen isimdir. Bu alan diş etlerinde olduğunda, dışarıdan bakıldığında dahi fark edilir. Şişlik, kızarıklık ile kendisini gösterir. Ancak diş köklerinde olduğunda, sadece ilgili bölgede kızarıklık oluşması ile kendisini belli etmektedir.

Diş apsesinin geçmesi, yani tedavi edilmesi için deneyimli bir diş hekimine başvurulması gerekir. Yapılacak muayenede, apsenin konumuna ve büyüklüğüne göre farklı tedavi yöntemleri tercih edilir. Bu yöntemler şu şekildedir:

 • Antibiyotik ilaçlar; iltihabın kurumasını ve apsenin yok olmasını sağlar.
 • Diş tedavisi; apseye neden olan çürüklerin tedavi edilmesi şeklindeki uygulamadır. Bu tedavi sonrasında apseler yok olur. Tekrar oluşmaması için tedaviden sonra antibiyotik ve ağrı kesici reçete edilebilir.
 • Apsenin patlatılması; diş etlerinde oluşan ve büyük şişliklere sahip apselerin tedavisi için bunların patlatılması gerekebilir.

Hangi tedavinin uygulanacağına diş hekimi tarafından karar verilir. Her hastada aynı yöntem uygulanmaz.

Diş apsesinin çözümü, diş doktoruna muayene olmaktır. Doktora gitmek istemeyenler, diş apsesi nasıl geçer evde sorusunu sorarlar. Apsenin evde uygulanacak yöntemlerle giderilmesi mümkün değildir. En fazla neden olduğu ağrının şiddeti hafifletilebilir.

Çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer sorusunun en net cevabı, diş hekimi muayenesidir. Diş hekimi muayenesi olmadan, bu ağrılardan kalıcı olarak kurtulmanın mümkün olmadığı unutulmamalıdır. Ayrıca yanlış uygulamaların dişlere büyük zarar verebileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Dr. Sevil Borbay, çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer sorusuna en etkili cevabı vermekte ve ağrıların kalıcı olarak giderilmesini sağlamaktadır. Çocuklarla olan pozitif iletişimi sayesinde çocukların rahat ve korku yaşamadan diş tedavisi olmasına imkan vermektedir. Diş tedavisi olmak veya diş ağrılarına dair detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer Konusundaki Sık Sorulan Sorular

cocuklarda-dis-agrisi-nasil-gecer Çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer konusuyla ilgili sık sorulan sorular ve bunların yanıtları bu bölümde yer almaktadır.

1 – Çocuklarda Diş Ağrısını En Hızlı Ne Keser?

Çocuklardaki diş ağrılarını kesmek için evde; tuzlu su gargarası, soğuk kompres gibi yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemler, ağrıların 15-20 dakika içerisinde azalmasını sağlar. Ancak etkileri ortalama 30 dakika kadardır.

2 – Uyutmayan Diş Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

Böyle bir durumda tuzlu su gargarası ya da ağrı kesici kullanılabilir. Tuzlu su gargarası ile bölge temizlenirken, ağrı kesiciler ise ağrının şiddetinin azalmasını sağlar.

3 – Çocuklardaki Diş Ağrısı İçin Antibiyotik Kullanılır Mı?

Çocuklardaki diş ağrılarının nedeni enfeksiyon ise doktor tarafından reçete edilen antibiyotikler kullanılabilir. Ancak enfeksiyon olmayan dişlerde farklı tedavi yöntemlerinden yararlanmak gerekir.

4 – 3 Yaşında Olan Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

3 yaşındaki çocuklarda diş ağrısı için doktor onayı ile ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Kesin çözüm için diş hekimine muayene olunması gerekir.