Çocuklarda Ön Diş Zirkonyum Kaplama Uygulaması Ne Zaman Yapılır?

on-dis-zirkonyum-kaplama

Ön diş zirkonyum kaplama için özellikle çocuklarda geçerli nedenlerin olması ve belli yaşın üstünü beklemek gerekir. Hem dayanıklılık hemde estetik açıdan güzel görünüm sağlayan zirkonyum uygulaması, en avantajlı ve pratik çözümlerden biridir. Peki çocuklarda ön diş zirkonyum kaplama için en uygun zaman ve koşul nedir?

Zirkonyum Diş Nedir?

on-dis-zirkonyum-kaplama
Ön Diş Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum diş kırık, çatlak, yamukluk, dolgunun yetersiz kalması vb. durumlarda tüm dişlere uygulanabilen kuron kaplama tedavisidir. Özellikleri sayesinde son dönemlerin yeni nesil popüler kaplama uygulamalarından biri haline gelmiştir. Doğal dişten ayırt edilememesinden dolayı çocuklarda dahi kullanımını kolaylaşmıştır. Özellikleri şunlardır;

 • Dişlere ve diş etine en uyumlu kaplama türlerinden biridir.
 • Işık geçirgenliği fazla olduğu için doğal dişe en yakın görünümdedir.
 • İçerisinde metal barındırmadığı için alerjik reaksiyona sebep olmaz.
 • Dayanıklı ve sağlamdır.
 • İnce yapılı ve hafif oluşu ön diş zirkonyum kaplama için en uygun özelliktir.
 • Birbirinden farklı yaşa, cinsiyete, karaktere uygun zirkonyum kaplama diş örnekleri ile kişiye özel tedavi imkanı sunar.

Çocuklarda Sadece Ön Dişlere Zirkonyum Kaplama Hangi Durumlarda Ne Zaman Yapılır?

Çocuklarda kaplama tedavisi 12 yaş süt dişleri ve 7 ile 12 arası kalıcı dişlere rahatlıkla uygulanabilmektedir. Süt dişleri de dahil olmak üzere tüm dişlere kaplama yapılabilir. Süt dişleri dökülmeye başlayınca kaplamalar da bu esnada düşecektir. Peki ön diş zirkonyum kaplama ne zaman yapılır?

 • Daimi dişlerin sürmesine paralel olarak her yaş grubuna uygundur.
 • Özellikle acil vakalarda 4 yaş altındaki çocuklarda kırık ve çürük sorunlarından ötürü ön diş zirkonyum kaplama yapılabilir.
 • Ancak her ihtimale karşı çene kemiği gelişiminin tam oturması için 18 yaşını beklemekte fayda vardır.

Ayrıca ön diş kaplama noktasında çocuklarda belirli problemlerin oluşması gerekir. Dolayısıyla zirkonyum kaplama bazı durumlardan sonra yani;

 • Süt ya da daimi dişlere uygulanan kanal tedavisinden sonra azı dişlerine
 • Kesici dişlerde görülen çürük sorunu
 • Erken yaş diş problemleri
 • Ön dişlerde yapısal bozulmalarda
 • Çok yüzlü kırık sorunu ve özellikle bu durumda ön diş zirkonyum kaplama için cocuklarda pediatrik kaplamalardan destek alınabilir.

Çocuklarda Ön Diş Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

on-dis-zirkonyum-kaplama Kaplama sadece ön dişin yapısal yüzeyini değiştirdiği için, özellikle ön diş zirkonyum kaplama noktasında daha estetik görünümlü lamine uygulaması tercih edilebilir. Dişin dış yüzeyine çok müdahale olmadan yapıldığı için orjinal dişte asgari değişim görülür. Peki yapım aşamaları nasıldır;

            Çocuklarda Ön Diş Zirkonyum Kaplama Aşamaları
Muayene ve Ölçü Alımı Aşaması Çocuklarda kaygı ve korku yaratmadan ağız içinden fotoğraflama yapılır.

Tüm diş kliniklerinde olmasa da bazı yerlerde dijital 3D cihazlar sayesinde, fiziksel fobi oluşturmadan görüntüleme de yapılmaktadır.

Modelleme Aşaması Alınan ölçü çocuğa uygun olarak laboratuvar ortamına kalıcı kaplama modellemesi için gönderilir.

Bu esnada ortalama 0.3 mm kadar ön dişlere pürüzlendirme işlemi yapılır.

Dişe uygun renk ve boyutta zirkonyum diş modelleri seçilir.

Kaplamaların Takılması Aşaması Üretimden gelen kalıcı kaplamalar öncesinde zirkonyum diş provası yapılarak renk ve şekil uyumuna bakılır.

Karar sonrası kaplamalar dişe özel yapıştırıcı ile takılır.

 

Sadece ön diş zirkonyum kaplama yapılacaksa, komşu dişlerin de bu renk tonu ile uyumlu olması için temizlenmesi gerekir. Böylece aşınmış, çatlamış, renksiz, şekilsiz dişler düzeltilmiş olur. Ayrıca işlem esnasında herhangi ağrı ve acı durumu olmaz.

Ön Diş Zirkonyum Kaplama Ne Kadar Sürer?

Ön diş zirkonyum kaplama işlemi genelde 2 ile 3 seans arasında tamamlanır. Ancak işlem sırasında hastanın dişlerinin durumu ve isteklerine uygun olarak bu süre uzayabilir. Yani dişlerin istenilen şekle getirilmesi ve kaplamanın uyumlu hale gelebilmesi için, bazen 5 ile 6 seans gerekebilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Zararları Var mı?

on-dis-zirkonyum-kaplama Çocuklara yönelik uygulanan ön diş zirkonyum kaplama zararlı değildir. Dikkat etmeniz gereken nokta iyi bir diş hekimi tercihidir. Ağız ile uyumlu olması bakımından çocuklarda süt dişlerinde bile gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Süt dişlerinin ağızda kalma süresinde korunduğunu görebilirsiniz. Estetik görünümün yanında, sağlıklı ağız ve diş yapısı için birçok avantaja sahiptir.

Ön Diş Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları

Zirkonyum kaplama fiyatları pek çok değişkene bağlı hesaplanır. Net fiyat aralığı söylemek doğru değildir. Yani;

 • Kaplama yapılacak diş sayısı (Ön iki diş zirkonyum kaplama ile ön 6 diş zirkonyum kaplama fiyatı aynı değildir.)
 • Kullanılan zirkonyum malzemesinin kalitesi
 • Klinik seçimi
 • Doktor donanımı
 • Çocuğun tedavi öncesi ek diş işlemlerinin yapılması
 • Yıl içinde belirlenen diş fiyatı
 • Tedavide kullanılan teknolojik cihazların durumu da fiyatlarda etkilidir. Hem uygun fiyatlı hem de başarılı sonuçlar için Sevil Borbay’dan randevu alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Çocuklarda ön diş zirkonyum kaplama hem estetik hem de ağız ve diş sağlığı açısından gerekli durumlarda ve yaş aralığında yapılabilir. Aşağıdaki sorular üzerinden de bu konuya dair bilgi edinebilirsiniz.

1 – Zirkonyum Kaplamanın Ömrü Ne Kadardır?

Zirkonyum kaplama diş hekimliği alanında hem estetik hem de dayanıklılığı ile bilinen kaplama türlerinden biridir. Kaplamanın ömrü kaliteli malzeme ile yapılırsa ve tedavi sonrası ağız bakımına dikkat edilirse uzayabilir. Ancak ortalama 10 ile 15 sene arasında kullanabilirsiniz.

2 – Yamuk Dişlere Zirkonyum Kaplama Yapılır mı?

Zirkonyum kaplama, çarpık diş problemi büyük değilse ve dişler arası boşluk varsa yapılmayabilir. Bu durumlarda bonding uygulaması tercih edilir. Ancak ön diş zirkonyum kaplama belirgin yamuk ve çarpıklık durumunda sıklıkla tercih edilir.

3 – Zirkonyum Diş Doğal Durur mu?

Zirkonyum kaplamalar ışık geçirgenliği az olduğu ve metal alt yapılı olmadığı için doğal dişe en yakın görünümdedir. Uzun süre dişlerdeki doğal yapıyı bozmadan kullanabilirsiniz.

4 – 18 Yaş Altı Diş Kaplama Yapılır mı?

18 yaş altındaki çocuklara gerekli durumlarda ön diş zirkonyum kaplama başta olmak üzere kaplama yapılabilir. Acil vakalarda yanlış bilinenin aksine, süt dişlerinin mevcut durumunu korumak amacıyla bile hekim tarafından tercih edilebilir.