Çocuklarda Şiddetli Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

siddetli-dis-agrisina-ne-iyi-gelir

Şiddetli diş ağrısına ne iyi gelir? Özellikle çocuklarda sancılı bir süreç olan bu durum, hem ebeveynleri hem de çocukları fazlasıyla sıkıntıya sokmaktadır. Evde geçici olarak uygulanan yöntemler sonrasında mutlaka uzun süreli iyileşme için, iyi bir diş hekiminden randevu alınmalıdır. Peki, çocuklarda şiddetli diş ağrısına ne iyi gelir?

Çocuklarda Şiddetli Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Çocuklarda Şiddetli Diş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

siddetli-dis-agrisina-ne-iyi-gelir
Şiddetli Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda zaman zaman belirli sebepler noktasında şiddetli diş ağrıları görülmektedir. Genelde iki yaşına doğru azı dişi çıkmasına bağlı olarak başlayan diş ağrıları, belirli süre sonrasında şiddetli hale gelmektedir. Yani;

 • Travmaya bağlı diş çatlakları ve kırılmalar
 • Mine tabakasının asitli ve şekerli yiyecekler sonrasında aşınmasına bağlı diş çürükleri
 • Diş eti sorunları ve buna bağlı oluşan diş apsesi
 • Dişte yapılan dolgu sonrası hasar oluşumu
 • Yeni diş çıkması, şiddetli ağrıların başlıca sebepleridir.

Hissedilen ağrı için öncelikle çocuğunuz ile doğru bir iletişim kurmalısınız. Bunun yanında çocuğu sakinleştirmek adına, sarılmak da iyi gelecektir. Peki, çocuklarda şiddetli diş ağrısına ne iyi gelir?

 • Öncelikle çocuğunuzun orta sertlikte bir diş fırçası yardımıyla, hafif hareketlerle dişlerini fırçalamasını sağlayın.
 • Ardından ağrıyan dişe baskı uyguladığını düşündüğünüz atıkları diş ipi yardımıyla çıkarın.
 • Diş çevresinde iltihap durumunu kontrol edin. Çünkü çocuğun dişi apse yaptıysa da şiddetli ağrı görülebilir.
 • Bunun yanında ağrıyan dişin bulunduğu yanak üstüne 5’er dakika arayla soğuk kompres yapın. Diş ağrısına ne iyi gelir hamilelikte sürecinde de bu yöntem işe yarayabilir.
 • Geçici olarak yaptığınız bu uygulamalar sonuç vermezse, uzun süreli iyileşme açısından acilen diş hekiminden randevu alın. Çünkü ilerde diş kayıplarına varana kadar daha ciddi sorunlara neden olabilirsiniz.
 • Doktor tarafından çocuğun yaşına, diş sorununa, genel sağlık durumu ve belirtilerine göre farklı tedavi yöntemleri yapılabilir. Kanal tedavisi, çekim, antibiyotik, ağrı kesici, apse temizliği, dolgu, ağız gargarası gibi daha profesyonel tedavi yolları uygulanabilir.
 • Bunun yanında çocuğunuzla 2 yaşından itibaren bir diş hekimine gitmiş olun.
 • Şiddetli diş ağrısına ne iyi gelir aşamasına gelmemek için, en az 6 ayda bir düzenli diş kontrolüne gidin.

1 – Çocuklarda Diş Ağrısına Hangi Ağrı Kesici İyi Gelir?

Çocuklarda diş ağrısına ne iyi gelir ilaç noktasında, ağrı kesici ve antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Durumun ciddiyetine göre yani apse veya iltihap durumuna uygun olarak, doktor tavsiyesine uygun ilaç grubunu kullanabilirsiniz. Diş ağrısına hangi ilaç iyi gelir? Çocuğun yaşına, kilosuna ve dişteki soruna en uygun dozda ilaç reçetesini diş hekimi belirleyecektir.

2 – Şiddetli Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Çocuklarda Uyutmayan Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

siddetli-dis-agrisina-ne-iyi-gelir Uyutmayan diş ağrısı durumlarında öncelikle diş hekimine gideceğiniz süre gelene kadar, evde geçici olarak uygulayabileceğiniz yöntemler vardır. Ancak en kısa sürede kalıcı çözümler bulmak adına, iyi bir diş hekimi ile irtibata geçin. Peki, çocuğunuzun gece diş ağrısı tutarsa bu diş ağrısı nasıl geçer?

Öncelikle ağrıyan bölgeye buz kompresi yapın. (5 dakika arayla)
Kan basıncını düşürüp ağrıyı daha da şiddetlendirmemek adına çocuğun yastığını yükseltin.
Çocuk ağrı kesici şuruplarından destek alabilirsiniz. Ancak diş kökünde sorun varsa, bu durum geçici olabilir. Daha ciddi sorunlara sebep olmamak adına, en kısa sürede doktora gidin.
Bir parça pamuk üzerine karanfil yağı damlatıp diş üzerine sürebilirsiniz.
Ağız gargarası da bu noktada geçici olarak işinizi görebilir.
Sarımsak şiddetli diş ağrısına iyi gelir mi noktasında sarımsak macunu hazırlayıp diş yüzeyine sürebilirsiniz. Geçici uyuşturma yaşatacağı için ağrı hafifleyebilir.

3 – Çocuklarda Diş Ağrısını En Çabuk Ne Keser?

Bazen çocuklarda şiddetli diş ağrısına ne iyi gelir noktasında en etkili ve hızlı yollara başvurmak gerekebilir. Yani geçici olarak ağrıyı hafifleten yöntemler vardır;

 • Tuzlu su ile gargara yapılabilir. Ağız içinde uyuşukluk sağladığı için, belirli süre rahatlama yaratacaktır.
 • Yumuşak bir bez parçası içine buz parçaları koyarak, ağrıyan dişin olduğu yanak tarafına tutun. Buz, bölgedeki damarların daralmasına bağlı olarak kan akışının azalmasına yardımcı olur. Böylelikle iltihabın aktif olarak yayılımını biraz da olsa baskılar.
 • Misvak ile diş temizliği yapın.
 • Karanfil yağı, yine bu noktada geçici olarak işinize yarayacaktır.

4 – Çocuklarda Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Çürük

siddetli-dis-agrisina-ne-iyi-gelir Genel olarak çocuklarda belli yaş üstü diş ağrısı sebepleri çürük ve buna bağlı olarak gelişen iltihap, apse durumlarına sebebiyet verir. Dolayısıyla belirli zaman sonrasında çürük şiddetli ağrıya sebep olacaktır. Peki, çocuklarda çürük kaynaklı şiddetli diş ağrısına ne iyi gelir?

Bu durumda yapmanız gereken şey; acil durumlar sonrası geçmeyen çürük kaynaklı şiddetli diş ağrısına ne iyi gelir için, mutlaka profesyonel destek almanızdır.
Tedavi süreci lokal anestezi altında uyuşturularak yapılacağı için ağrı, acı hissi olmayacaktır.
Birinci yol çürük temizlendikten sonra boşluk kısmının doldurulmasıyla, yani dolgu tedavisi ile çözülür.
İkinci yol olarak kanal tedavisi yapılır. Çürük derecesi ilerlemiş ve dişin pulpa yani öz kısmına ulaşmış ise, artık kanal tedavisinden başka yol yoktur.
Her iki ihtimalde de ana diş kurtarılmaya çalışılır. Ancak çürük önemsenmez ve geçici olarak çözüm yollarına başvurularsa, ilerde diş çekimine kadar gidebilir.

Sonuç olarak evde hafifleten geçici çözümler ile ilerde daha şiddetli ağrı yaşamamak adına mutlaka pedodonti (çocuk diş hekimi) uzmanından çocuğunuz için randevu alın. Bu konuda uzman diş hekimi Sevil Borbay’dan destek alabilirsiniz.