6 Öneri ile Çocuklarda Diş Ağrısı İçin İlaç Kullanılır mı?

dis-agrisi-icin-ilac

Diş ağrısı için ilaç kullanımı; çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen diş ağrısını geçirebilme de en etkili yollardan bir tanesidir. Özellikle çocuklarda bakteri, genetik faktörler ve mikroplar diş ağrısına neden olan etmenlerdir. Peki, bu ağrılar için ilaç kullanımı uygun mudur?

Çocuklarda iltihaplı ve dayanılamayacak düzeydeki diş ağrısı için ilaç kullanımı; mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır. Uzman diş hekimleri çocuklar için en uygun olan ilacı reçete edecektir. Ağrı kesici ilaçlar sayesinde meydana gelen diş ağrılarından kurtulabilmek mümkün olur. Ayrıca karanfil yağı ve tuzlu suyla gargara yapmakta ağrının geçici olarak azaltılmasında etkilidir.

En Etkili Diş Ağrısı İçin İlaç İsimleri Nelerdir? 

dis-agrisi-icin-ilac
Diş Ağrısı için İlaç

Yaşı büyük olan çocuklar, dişte ağrı hissettiklerinde ebeveynlere söylerler. Ancak yaşça küçük çocuklar ağrı hissettiklerini söylemede zorlanırlar. Ebeveynler çocukların diş ağrısı hissettiğini, şu şekilde anlarlar;

Küçük Yaştaki Çocuklarda Diş Ağrısı Belirtileri
Sessiz ve içine kapanıklık
Ortada herhangi bir neden yokken surat asmak
Ağlamak ve bağırmak
Hareket etmeye direnmek veya rahat olmamak
Yeme ve uyku alışkanlığında değişiklikler ( sıcak veya soğuk içecekler ve yiyecekler tüketmede zorluk)

Diş ağrı kesici ilaç isimleri araştırılan konular arasındadır. Özellikle çocuklarda diş ağrısına parasetamol ve ibuprofen içeren ilaçların kullanılması önerilmektedir. Bu ilaçlar dişi tedavi etmez ancak ağrı hissinin giderilmesinde etkilidir. 

Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise diş ağrısı için ağrı kesici hap veya spreylerin doğru dozajda verilmesidir. Çocukların kilosuna göre belirtilmiş olan dozajı vermek gerekir. Peki, çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer, hangi ilaçlar kullanılır?

1 – Arveles Diş Ağrısı İçin Kullanılır mı? 

dis-agrisi-icin-ilac
Diş Ağrısı için İlaç

Hafif düzeydeki ve orta şiddetteki çeşitli ağrıların semptomatik tedavisinde kullanılan Arveles; diş ağrısı için tercih edilen bir ilaçtır. Günlük olarak 4 – 6 saatte ya da 8 saatte bir kullanımı önerilir. Ancak çocuklarda güvenilirliği tespit edilmemiştir ve kullanımı ile ilgili veri bulunmamaktadır. Bu sebepten mutlaka bir diş hekimine danışılması gerekir.

2 – Majezik Diş Ağrısı İçin Kullanılır mı?

Uyutmayan diş ağrısı nasıl geçer? Güçlü bir ağrı kesici olan Majezik uyutmayan diş ağrısı tedavisinde oldukça etkilidir. Ayrıca Majezik ağız sağlığı ve çeşitli diş rahatsızlıkları için de kullanılır. Açıklanacak olursa;

  • Ağız ve boğazdaki mukozasındaki iltihaplanmada
  • Diş eti iltihabı ve bu sebepten oluşan ağrılarda 
  • Ağız içi iltihabında
  • Bademcik iltihabında
  • Boğaz iltihabında

Bu ilacı 12 yaşından küçükler kesinlikle kullanmamalıdır . 12 yaşından büyüklere ise mutlaka doktor tarafından önerilmesi gerekir.

3 – Diş Ağrısı İçin İlaç Dişinol Önerilir mi?

dis-agrisi-icin-ilac
Diş Ağrısı için İlaç

Güçlü dezenfektan madde içeren Dişinol, diş ağrısı için ilaç olarak önerilir. Bu ilaç lokal olarak kullanılır ve ağrıya iyi gelir. 

Diş kavuğunun içine ilacın uygulanması gerekir. Ancak ağız mukozasıyla temas ettirilmemelidir. Ayrıca deri ya da diş etlerine ilacın temas etmemesi önemlidir. 2 yaş altı çocuklarda ise kullanılmaz.

4 – Diş Ağrısı İçin İlaç Apranax Önerilir mi? 

Uzman diş hekimleri hastalarına diş ağrısı için ilaç önerisinde bulunmaktadır. Bu ilaçlardan bir tanesi de Apranax’tır. Diş ağrısı, sırt ağrısı veya baş ağrısı gibi rahatsızlıklarda kullanılır. Bu ilacı 14 yaşındaki çocuklar kullanmamalıdır. 14 – 18 yaş aralığındaki çocuklar ise günlük dozaj miktarı olan 240 mg’ı geçmemelidir.

5 – Diş Ağrısı İçin İlaç Sprey Önerileri

Dişlerde zaman zaman şişme, kızarıklık ya da ağrı gibi yaşamı olumsuz etkileyen rahatsızlıklar görülür. Bu gibi durumlarda diş ağrısının giderilmesi için sprey ilaçlardan da yardım alınmaktadır. Böylelikle sağlıklı dişlere sahip olunmasına olanak sağlanır.

Sprey olarak diş ağrısı için ilaç önerileri mevcuttur. Çocuklarda detaylı bir muayene sonrasında diş hekimleri en uygun ilacı önerecektir. Genellikle bu ilaçların 2 yaşından büyükler için uygun olduğu belirtilir.

6 – Parol Diş Ağrısına İyi Gelir mi?

Diş ağrısına maruz kalan çocuklar, ağrı kesicilerden yardım alarak rahatsızlıklarını gidermek isterler. Parol, diş ağrısı için ilaç ağrı kesici olarak kullanılır. Fakat 6 yaşından daha küçük çocuklar, doktor önerisi ile almalıdır. 6 – 11 yaş aralığında olanlarsa doktora danışarak üç günden fazla kullanmamalıdır.

Diş Ağrısı İçin İlaç Antibiyotik Kullanımı Ne Zaman Gereklidir? 

dis-agrisi-icin-ilac
Diş Ağrısı için İlaç

Enfekte olan dişlerde şiddetli diş ağrısı hissedilir. Peki, enfekte olmuş diş ağrısını en hızlı ne keser? Diş hekimleri uygun antibiyotik ilaçları hastalara reçete ederek; hızlı bir şekilde ağrının kesilmesine olanak sağlarlar. 

Ancak enfekte olan bütün dişler için antibiyotik kullanımı önerilmeyen bir durumdur. Çünkü bazı durumlarda enfekte olmuş bölge temizlenir ya da kök kanal tedavisi dişlere yapılır. Peki, diş ağrısı için ilaç olarak verilen antibiyotik ne zaman alınmalıdır?

Diş Ağrısında Antibiyotik Ne Zaman Gereklidir 
Enfeksiyon geliştiğinde 
Diğer dişlere doğru yayılma gösterdiğinde 
Bağışıklık sistemini zayıflattığında