3 Adımda Çocuklarda Sedasyon ile Diş Tedavisi Neden Gerekir?

sedasyon-ile-dis-tedavisi

Sedasyon ile diş tedavisi genellikle diş hekimi fobisi yaşayan kişiler için kullanılan bir anestezi yöntemidir. Bu nedenle de diş tedavilerini korkularından dolayı erteleyenler bu yöntemle tedavilerini aksatmadan yerine getirebilirler. Peki, sedasyon nedir? Sedasyon ile diş tedavisi çocuklarda neden gereklidir?

Sedasyon ile Diş Tedavisi Nedir? 

sedasyon-ile-dis-tedavisi
Sedasyon ile Diş Tedavisi

Sedasyon, anestezi uzmanı tarafından hastaya damar yolu ile ilaçlar vermesiyle gerçekleştirdiği kontrollü bir yarı uyuma haline denmektedir. Sedasyon ile diş tedavisi yaptıranlar genellikle şu kişilerdir:

 • Diş hekiminden korkan ve diş hekimi fobisi olan hastalar,
 • Zihinsel engelli çocuklar,
 • Zihinsel engelli yetişkin hastalar,
 • Çürük sayısı çok olan çocuklar,
 • Uzun süreli işlemlerde
 • Lokal anesteziden korkan çocuklara

Bu anestezi yöntemi sıklıkla kullanılmaktadır. Bu durumda unutulmaması gereken hastanın tıbbi öyküsü ve doktorun vereceği karar çok önemlidir. Kalp rahatsızlığı gibi risk taşıyan hastalar belli tetkiklerin yapılmasının ardından işlemin uygulanıp uygulanamayacağına ilişkin kararı diş hekimi vermektedir.

Çocuklarda Sedasyon ile Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocuk hastalarda sedasyon ile diş tedavisi yapılırken, çocuk diş hekimi ve anestezi uzmanıyla beraber karar verir ve uyutarak diş tedavisi yapan hastaneler tam teşekküllü olmak zorundadır. Ayrıca tedavinin yapıldığı kliniklerde bütün önlemleri alarak işlemlerine devam ederler. Sedasyon, genel anesteziden biraz farklıdır. Bu tedavi yönteminde hastanın solunumu makineye bağlı değildir. Bu nedenle riski oldukça azdır. 

Kalp rahatsızlığı bulunan hastaların doktor kararı ile bu yöntemi seçmesi tavsiye edilmektedir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan veya çocuğunuzdan istenen tetkikleri yaptırmadan tedaviye başlanmaması tavsiye edilir. Peki, işlem nasıl uygulanır?

 • Tedaviye başlamadan önce hasta mutlaka aç olmalıdır.
 • Hastanın damar yolu açılır ve ilaç verilmeye başlanır ve hasta uyku haline geçer.
 • İşlem bitmesine yakın ilaç kesilir ve hastanın uyanması beklenir.

Tedavi bittikten sonra hastanın uyanması oldukça kısa bir sürede gerçekleşir. Hasta genellikle işlem bittikten 30 dakika sonra evine gidebilir. Peki, çocuklarda sedasyon ile tedavi neden önemlidir?

Çocuklarda Sedasyon ile Tedavi Neden Önemlidir?

sedasyon-ile-dis-tedavisi
Sedasyon ile Diş Tedavisi

Diş tedavisi sürecinden korkan çocuklar diş koltuğuna oturmak istemeyebilirler. Bu durumda yaşanabilcek sorunların önüne geçmek veya çocuk hastanın ağzını uzun süre açık tutmak gerektiğinde sedasyon ile diş tedavisi işlemine başvurulabilir. Özellikle çürük temizleme işlemlerinde çalışan aletlerin hem sesi hem de hızlı dönmesi çocuk hastayı korkutabilir. Bu durumda da hastanın güvenliği için hareket etmemesi gerekir.

Rutin işlemler sırasında genellikle iğne ile yapılan lokal anestezi uygulaması gerekebilir.  Bu işlemlerde de çocuk hastanın hareketsiz olması beklenir. Ayrıca ağız içerisinde salgılanan tükürük ve sıvının da işlemin kalitesini etkilememesi için ağız içerisinde olmaması istenir. Bu nedenle de çocuk diş hekimlerimizden biri olan Sevil Borbay sedasyon ile diş tedavisi yöntemine başvurmayı tercih etmektedir.

Uygulanacak diş tedavisi işlemlerini ve kullanılacak tüm malzemeleri hastanın yaşına ve karakterine göre belirlemektedir. Küçük yaş grubunda yer alan hastalar, kaygı ve korkularını çok yüksek düzeyde yaşarlar. Bu nedenle acil cerrahi müdahale gerektiğinde sedasyon ile diş tedavisi yöntemine başvurmaktadırlar.

Sedasyon ile Diş Tedavisi Avantajları Nelerdir?

sedasyon-ile-dis-tedavisi
Sedasyon ile Diş Tedavisi

Sedasyon ile diş tedavisi olan çocuk hastalar birçok avantaja sahip olurlar. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir.

 • Sedasyon uygulanan hasta herhangi bir işlemi hatırlamaz
 • İşlem sırasında ağrı veya acı hissetmez
 • İşlem çokluğu olan hastalar aynı seansta bütün tedavileri bitirebilirler.
 • Çocuklar herhangi bir şey hatırlamadı için diş hekimi korkusu oluşmaz.
Avantajlar Dezavantajlar
Hasta herhangi bir işlemi hatırlamaz Halsizlik
Ağrı ve acı hissedilmez Baş ağrısı
Tek seans ile tedavi avantajı Tansiyon düşüklüğü
Diş hekimi korkusu oluşmaz Baş sönmesi

 

Sedasyon ile Genel Anestezi Farkı Nedir?

sedasyon-ile-dis-tedavisi
Sedasyon ile Diş Tedavisi

Sedasyon ve anestezi farkı şu şekilde açıklanabilir. Sedasyon yönteminde hastalar, normal bir şekilde nefes almaya devam etmektedir. Fakat genel anestezi durumunda ise hasta solunumu entübasyon ile sağlanır. Entübasyonda tedavi olacak hastaya damar yolundan verilen ilaçlar ile hasta uyutulur.

Her hastanın tedavi süreçlerine vereceği tepkiler birbirinden farklıdır. Bu nedenle hastanın hikâyesi, tıbbi öyküsü, yaş grubu hangi tedavi yönteminin kullanılacağını belirlemektedir. Bu nedenle iyi bir hekim ve klinik ile çocuğunuz için iyi bir tedavi seçebilirsiniz. 

Sedasyon yaptıranları yorumları genellikle olumlu bir düzeydedir. Tabi ki bu durumda en önemli etken klinik ve hastanelerin başarısı olmaktadır. Eğer çocuğunuzun diş tedavisi olması gerekiyorsa Galaksi Diş Kliniği ile görüşerek Sedasyon ile diş tedavisi fiyatları bilgisini öğrenebilir ve doktorlarımızla görüşebilirsiniz.