Kırık Diş Çekimi Zor mudur? 4 Adımda Sevil Boybay İle Korkusuz Diş Çekimi!

Kırık-dis-cekimi

Kırık diş çekimi zor mudur? Hastalar tarafından merak edilen konulardan bir tanesidir. Kırık diş çekimi oldukça kolay bir işlemdir. Genellikle hastalara lokal anestezi uygulanır. Daha sonra diş kökten tutularak çekilmektedir. Uzman bir diş hekimi tarafından bu işlem, saniyeler içerisinde gerçekleştirilir. 

Kırılan Dişin Kökü Nasıl Çekilir? Kırık Diş Çekimi Zor mu? 

Kırık-dis-cekimi
Kırık Diş Çekimi

Kırık diş çekimi videosu izleyenler, bu durumun korkutucu olduğunu zannederler. Fakat kırık dişin çekilmesi sanıldığı gibi zor bir işlem değildir. Açıklanacak olursa;

  • Kırık diş çekimi nasıl yapılır? Hastalara lokal anestezi verilerek çenenin hissizleştirilmesi sağlanır.
  • Ardından kırık diş dikkatli bir şekilde kökünden alınmaktadır.
  • Yapılan bu işlemde hastalar herhangi bir acı veya ağrı hissetmezler.
  • Bununla birlikte kökü kalan diş nasıl çekilir? Sadece kökü kalan diş çekimi ise uzman doktorlarca rahatlıkla halledilir. Böylelikle kalan diş kökünden zahmetsizce kurtulabilirsiniz.

Kırık Diş Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Hastalarda çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen kırık dişlerin ağrı duyulsun veya duyulmasın tedavi edilmesi önemlidir. Çünkü tedavi edilmeyen dişlerde çeşitli rahatsızlıklar meydana gelmesi olasıdır.  Bu noktada kırık diş tedavisi yapılmadığında meydana gelen rahatsızlıklar, şu şekildedir;

  • Kırılan diş kökü daha da kötüleşerek, çürük derine iner.
  • Ağızda kaldığı durumlarda diş kırığı, estetik açıdan kötü bir görünüm oluşturur.
  • Enfeksiyon gelişir. Bu durum diğer dişlere zarar verir.
  • Dişte apse oluşumu görülebilir. Apse ağız sağlığını tehdit ettiği için diş etini de etkiler.

Belirtilen durumlar ile karşılaşmamak için mutlaka diş hekimine tedavi olunmalıdır. Peki, kırık diş nasıl tedavi edilir? Diş hekimleri kırık dişlerde dolgu, zirkonyum diş kaplama ve kanal tedavisi uygularlar. Kırık kök diş çekimi video izlendiğinde, tedavi ile ilgili bilgi alınması da mümkündür.

1 – Kırık Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kırık-dis-cekimi
Kırık Diş Çekimi

Doktorlar tarafından uygulanan kırık diş tedavisi kaç gün sürer? Dişte yapılan işlemin zorluğuna göre değişiklik gösterir. Ancak basit bir kırık diş tedavisi veya kırık diş çekimi, 20-30 dakika sürmektedir. Ancak karmaşık tedavilerde süre 1 saati bulabilmektedir.

2 – Kırık Diş Çekimi Sonrası Ağrı Kaç Gün Sürer? 

Doktorlar tarafından kırık çürük diş çekimi yapıldığında, ağrı durumu gelişebilir. Örneğin; bir hastada kırılan dişin kökü çekildiğinde, oluşan ağrı en az 3 gün en çok 2 haftaya kadar sürer. Bazı hastalarda ise bu süreç 5 gün daha uzar. Ancak hekim tarafından yazılan reçete ile ağrının hafifletilebilmesi mümkündür. 

Peki, diş çekimi sonrası gelişebilecek durumlar nelerdir? İşte, detaylar!

Diş Çekimi Sonrası Gelişebilecek Durumlar
Diş çekiminden sonra 24 saat diş ağrısı ve şişlik görülebilir.
20’lik dişlerin çekimi sonrasında 3 günden fazla süren ağrılarda, enfeksiyon durumu yaşanabilir. Bu durumda diş hekimi ile görüşülmelidir.
Diş çekimi sonrası oluşan enfeksiyonlar diş hekimleri tarafından temizlenmelidir. Doktor kontrolünde antibiyotik ve ağrı kesiciler kullanılmalıdır.

3 – Kırık Diş Tedavisi Hangi Bölüm Tarafından Yapılır? 

Kırık-dis-cekimi
Kırık Diş Çekimi

Hastalar tarafından kırık diş tedavisi devlet hastanesi veya özel kliniklerde yaptırılır. Kırık dişlerin tedavi edilebilmesi için; diş hekimliği bölümünden randevu alınmalıdır. Böylelikle kırık diş çekimi ya da tedavisi konusunda, estetik diş hekimliğinden uzman bir destek sağlanır.

Kırık Diş Çekimi Fiyatları Nasıldır? 

Doktorlar tarafından uygulanan işlemlere göre kırık diş çekimi ücreti değişiklik gösterir. Bu noktada diş hekimleri kırık dişin yüzeyine bakarak bir tedavi şekli belirler. 

Tedavide uygulanan yöntemler ve kullanılan malzemeler, kırık diş çekimi ücretinde etkili olmaktadır. Ancak kırık kök diş çekimi yorum yapanlara bakıldığında, fiyatların ortalama olduğu görülmektedir. 

Hangi Durumlar Diş Çekimi Gerektirir? 

Kırık-dis-cekimi
Kırık Diş Çekimi

Ağız ve diş sağlığının korunabilmesi için bazı durumlarda diş kökü cekimi gerekli olmaktadır. Hastalardaki çürük ya da kırılma gibi nedenlerden dolayı zarar görmüş dişler; çeşitli diş tedavilerinin yapılmasını gerekli kılar. Bu noktada dişte kanal ve dolgu uygulaması, implant diş tedavisi, çürük ve kırık diş çekimi veya çeşitli tedaviler uygulanır. 

Diş Çekimi Gerektiren Durumlar
Ağız sağlığını tehdit eden kırık dişler
Kanal tedavisi, dolgu ve kuron gibi tedavilerle kurtarılamayan çürükler
Kist, tümör içinde kalan dişler
İlerlemiş diş eti hastalıkları nedeniyle kemik dokusunda kayıpların yaşanması durumlarında
Gömülü dişler ve yirmilik diş
Ömrü tamamlanmış olan süt dişleri
Ortodonti tedavisi sonrası gerekli görülen diş çekimleri

 

Galaksi Diş Kliniği ile iletişime geçilerek bir randevu alınabilir. Klinik bünyesindeki uzman doktorlarca yapılan tedavilerle; dişlerdeki problemler için en doğru işlemler gerçekleştirilir. Böylelikle dişteki problemler hızlı bir şekilde çözülür ve diş normale döner. Ayrıca uzman hekimlerden diş çekimi hangi durumlarda yapılır ve daha pek çok konu hakkında da bilgi alınır.