Lezyon Nedir? Çocuklarda Lezyon Belirtileri Nelerdir?

lezyon-nedir

Lezyon nedir? Vücutta çeşitli hastalıklara sebep veren doku değişmelerini ifade etmektedir. Çocuklarda; diş, cilt, meme ve karaciğer gibi bölümlerde sıklıkla görülür. Peki, her lezyon kanser midir? İnceleyelim!

Lezyonların bazıları iyi huylu bazıları kötü olarak ortaya çıkar. Vücuttaki hücrelerde atipik değişmeler göstermelerine bağlı olarak incelenmektedirler. Her lezyonunun kanser olarak adlandırılması mümkün değildir. Çünkü bazıları epitel yani dış tabakada görülür ve ilerleme göstermez. Bu tür davranışsal özelliklere sahip olan lezyonlar kanser olarak adlandırılmaz.

Çocukluk Çağı Lezyon Nedir? Türleri Nelerdir?

Vücudun farklı bölgelerinde gözle görülür olan lezyonlar bazen tehlikeli olabilmektedir. Lezyon nedir tıp literatüründe doku bozukluğu olarak adlandırılır. Bazen ciltte sivilce şeklinde görülse de bazen derinlere inerek testler üzerinden anlaşılır. Tüm detaylarıyla lezyon nedir neden olur? Hangi türlere sahiptir?  Açıklayalım!

lezyon-nedir

Lezyon Oluşum Yerleri Lezyon Türü
Deri seviyesinde meydana gelen lezyonlar Makul lezyon
Cidde meydana gelen küçük ten rengindeki değişmeler Makul deri lekeleri
Geçici damar genişlemesi sonucu ortaya çıkan pembe ve kırmızı renk değişimleri Eritem
Ciltte meydana gelen kabarık formdaki lezyonlar Kabarık yapıdaki cilt lezyonları
Eritrositlerin damar dışına çıkmasıyla deride oluşan lokal renk değişimleri Pupura
Sert ve katı lezyonlar Modül, papül ve tümör
Sıvı formdaki lezyonlar Pistim, vezikül, bül
Yara, ülser, krut, kepek, atrofi, kist, diskromi, grado, vejetasyon Sekonder lezyonlar

1 – Lezyon Nedir Diş Lezyonu Belirtileri

Diş kültüründe ortaya çıkan ve keseciklerin içerisinde mikropların bulunduğu lezyonlara, diş lezyonu denmektedir. Bazı durumlarda diş kökünde de ortaya çıkmaktadır. Dişte lezyon ve kitle oluşumları başta korkutucu gelse de, genel olarak büyük bir sorunu teşkil etmemektedir. Diş lezyonu belirtileri;

  • İltihaplı oluşumlar
  • Yaşanan travmalar
  • Dişte meydana gelen derin çürükler

lezyon-nedir 2 – Memede Lezyon Ne Demek?

Lezyon nedir memede oluşan yağ dokusu hasarlarına denmektedir. Meme dokusundaki çeşitli travmalar sonucuyla meme içinde bulunan yağ dokusunda hasarlar meydana gelebilir. Bu hasarlar bağ doku elemanlarınca düzensiz bir şekilde iyileştirilmektedir. Böyle bir durumda yağ dokusu içinde çeşitli lezyonlar meydana gelebilmektedir. Bu durum hastalarca kitle olarak hissedilmektedir.

3 – Karaciğerde Lezyon Ne Demek?

Karaciğer doku bozulması yani hipodens lezyon; karaciğerde leke görülmesi anlamına gelmektedir. Erken tedavi ile lekenin büyümesi engellenir. Hastalar rahat ve konforlu bir tedavi süreci geçirir.

Patoloji sonucunda lezyon ne demek? Patoloji yapılarak akciğerlerde bulunan lezyonlardan parça alınır. 15 ile 30 liraya kapsayan test sürecinde lekenin iyi huylu mu kötü huylu mu olduğu anlaşılır.

4 – Cilt Lezyonu Nedir?

lezyon-nedir Çocuklarda ve yetişkinlerde en çok görülen lezyonların başında cilt lezyonu gelir. Cildin geneli dikkate alındığında bölgesel olarak şekil, boyut, renk gibi doku bozulmalarına lezyon denmektedir . Toplumda yaygın olarak görülen bazı lezyonlar mevcuttur. Bunlar;

  • Şişlik
  • Leke
  • Güneş yanığı
  • Yaralanma sonucunda cildin hasar görmesi

5 – Kistik Lezyon Nedir?

Genel olarak vücuttaki iç organlarda meydana gelen sıvı dolu baloncuklara kistik lezyon adı verilir. Tam olarak boyutları değişmektedir. Kapsüle benzer bir kesecik olarak ifade edilmektedir. Bu lezyon türünde, kansere sebep olan yapılar barınmaktadır. İçerisinde bulunan hücrelerin çoğalması nedeniyle kanser olma durumu söz konusu olabilir.

6 – Rahimde Lezyon Nedir?

Rahim ağzında meydana gelen değişmeler, servikal yani rahimde bulunan lezyonları ifade etmektedir. Bu lezyonlar hızlı bir şekilde ilerleyerek kansere dönüşebilir. Ancak zamanında yapılan taramalar lezyonların kansere dönüşmesini engeller özelliğe sahiptir. Rahim lezyonlarının ihmal edilmemesi ve tanı sonrasında tedaviye başlanması gereklidir.

7 – Nodüler Lezyon Nedir? Tehlikeli midir?

Genel olarak vücudun alt kısımlarında yer alan lezyonlardır. Papül lezyonları 1 cm’yi açtığında, nodüler lezyon olmaktadır. İç organlarda ve deri altında görülebilmektedirler. Bu lezyonlar şu belirtileri gösterir;

  • Kızarıklık
  • Şişlik
  • Ağrı
lezyon-nedir
Lezyon Nedir?

8 – Beyinde Lezyon Ne Demek?

Kanser artışı, bu hastalığın çocukluk yaşa kadar inmesine neden olmuştur. Özellikle beyinde oluşan hasarlar küçük yaşlarda anlaşılabilmektedir. Beyinde zaman zaman lekeler oluşur ve bu lekeler yalnızca MR çekildiğinde görülebilmektedir. Yani kısa ve net bir şekilde beyinde lezyon ne demek açıklanacak olursa; beyinde oluşan dokuların hasar görmesidir.

Lezyon Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Dokularda derin veya yüzeysel olarak hasara neden olan lezyonlar, durumlarına göre tedavi edilmektedir. Lezyon nedir tedavisi nasıl yapılır? Lezyon tedavilerinde iyi ve kötü huylu olmalarına bağlı olarak bir tedavi planı oluşturulur. Genellikle iyi huylu olan lezyonlar için bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Bu tür durumlarda takip önerilir, daha fazla işlem gerekli görülmez.

Kötü huylu lezyon olarak adlandırılan kistler, doktor tarafından uygun görülen tedavilerle düzeltilebilmektedir. Çoğu zaman ilaç tedavisi uygulanmakta olup, lezyonların azaltılması sağlanmaktadır. Lezyonun büyük veya küçük oluşumuna bağlı olarak uzman bir doktor ve diş hekimi ile cerrahi yöntemler önerebilir.

Diş üzerinde oluşan lezyonlar için Galaksi Diş Kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.