Çocuklarda Kaplama Diş Yaptırmadan Bilmeniz Gerekenler

kaplama-dis

Kaplama diş çocuklarda yapılır mı? Kaplama diş yapılırken nelere dikkat etmek gerekir? Küçük çocukların süt dişlerinde yaşanan problemler, genellikle anne ve babalar tarafından göz ardı edilebiliyor. Dişlerin değişmesi ve yenilenmesi ileriki yaşlarda olacağından bu süre zarfında süt dişlerini korumak önemlidir. Peki, kaplama diş nedir ne nasıl yapılır?

Kaplama Diş Nedir?

kaplama-dis
Çocuklarda Kaplama Diş

Diş kaplama; dişlerin belli maddeler yardımıyla kaplatılmasına verilen bir kaplama yöntemidir. Bu işlemler zorunlu hallerde yapılacağı gibi tamamen estetik amaçlı da yapılabilmektedir.  Diş kaplama tedavisi estetik amaçlı yapılmıyor ise dişlerde yaşanan problemleri gidermek için yapılmaktadır. Bu problemler şöyledir:

 • Diş çürükleri tedavisi
 • Kırılmış diş dolgularının tedavisi
 • Diş çekilmeleri
 • Ağızdaki boşlukların tedavi edilmesi amacıyla diş kaplama yapılmaktadır.

Diş kaplama tedavisi hemen hemen her yaştan bireye uygulanmaktadır. Çok küçük yaştaki çocuklara uygulanması konusundaki karar hekime ve hastanın problemlerine göre belirlenmektedir. Bu nedenle bir diş hekimi ile görüşüp karar vermek daha doğru olacaktır. Peki, diş kaplama nasıl yapılır?

Kaplama Diş Nasıl Yapılır?

Diş kaplaması tedavisinin birçok yolu bulunmaktadır. Diş kaplamasının nasıl yapılacağına ve hangi yöntemlerin kullanılacağına hekim karar vermektedir. Özellikle çocuk hastaların muayeneleri ve tanı hikâyesi tedavinin seyrini değiştirmektedir.

Çocuklarda Kaplama diş yapılabilmesi için birçok yöntem bulunmaktadır. Diş kaplama tedavisinin ne şekilde yapıldığı ve kullanılan yöntemler şöyledir:

 • Öncelikle kaplama yapılacak olan dişlerin ölçüsü alınır.
 • Dişlerin ölçüleri alındıktan sonra kaplama için gerekli malzeme seçimi yapılır.
 • Ölçülerin alınmasının ardından ağız ve diş temizliği işlemleri yapılır.
 • Diş kaplaması kalıpları hazırlanır ve geçici olmak kaydıyla hekim tarafından diş üzerine yerleştirilir.
 • Dişlerin kalıba uygun olup olmadığı belli bir süre test edilerek öğrenilir.
 • Eğer diş üzerinde kalıp varken problem yaşanırsa çözüm tedavisi uygulanır.
 • Tüm denemeler başarı ile sonuçlanınca kaplama diş tedavisi kalıcı bir şekilde uygulanır.

Çocuklarda Çürük Diş Kaplaması Nasıl Yapılır?

Çocuklarda çürük diş problemi sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. Gerek yeme alışkanlıkları gerekse de anatomik yapıları gereği bu tarz problemler olasıdır. Bu nedenle yılda 2 defa yapılan hekim muayenesiyle bu tarz problemlerin önüne geçilebilir ve uygun tedavi yöntemleriyle problem ortadan kaldırılabilir.

Çocuklarda çürük diş olan bölgeye önce lokal anestezi uygulanır, ardından çürükler temizlenir. Gerekli temizlemeler yapıldıktan sonra dişlerin ölçüsü alınır ve laboratuvar ortamında uygun kalıplar hazırlanır.

kaplama-dis Çocuklarda En İyi Diş Kaplaması Hangisi

Zirkonyum kronlar, çocuklarda yapılan kaplama diş tedavisinde en iyi seçenektir. Çünkü süt dişlerine uygulanmakta olan zirkonyum kaplamalar dişlerin doğal yapısına uygun bir kaplama çeşididir. Zirkonyum kronlar tamamen çocuklara özel olarak tasarlanmaktadır.

Çocuklarda Kaplama Diş Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Çocuklarda zirkonyum kaplama tedavisi yaptıran aileler hekimlerin yönlendirmesiyle bazı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Hem dişlerin sağlığı hem de tedavi sürecinin başarıyla sonuçlanması için bu uyarıları dikkate almak önemlidir.

Genç Yaşta Kaplama Diş Yaptıranların Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

Erken yaşta kaplama diş tedavisi yaptıranlar belirtilen uyarıları dikkate alırsa tedavi süreçleri daha verimli ve uzun olacaktır. İşte detaylar:

 • Dişlerin fırçalanmasına özen gösterilmelidir.
 • Tedavinin bitmesinin ardından ağrı ve sızılar olabilir.
 • Diş ipi kullanıma ve ağız içi temizliğine dikkat edilmelidir.
 • Doktorun tavsiye ettiği şekilde beslenilmelidir.
 • Sert kabuklu yiyecekler ve sert cisimlerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır.
 • Çiğneme esnasında dengesizlikler yaşanabilir.
 • Çiğnemeyi zorlaştıran yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Doktor kontrollerinin aksatılmaması gerekmektedir.

kaplama-dis Kaplama Diş Yaptıranların Yorumları Nelerdir?

Her tedavi yönteminin hekimden hekime ve hastadan hastaya göre farklılık gösterdiği unutulmamalıdır. Bu nedenle çocuğunuzun yaşadığı problemi her hastayla kıyaslamamak gerekir. Bu nedenle hekiminizin yönlendireceği şekilde tedaviyi ilerletmek daha doğru olacaktır. Tüm bu bilgiler ışığında diş kaplama işlemi yaptıran çocukların yorumları nelerdir? İşte detaylar…

Porselen Diş Kaplama Yaptıranlar Neler Diyor?

Hastaların büyük bir bölümü yaşanan problemlerin en aza giderildiği ve hayat konforlarının arttığını belirtmektedir. Görünür bir şekilde yaşanan problemler tedavi sonrasında giderildiğinde özgüvenlerinin ve gülümsemelerinin arttığı hastalar tarafından bildirilmiştir. Peki, diş kaplama fiyatları ne kadardır?

Kaplama Diş Fiyatı 2023 Yılında Ne Kadar?

kaplama-dis Diş kaplaması fiyatları hastanın hikâyesine ve diş hekimi tarafından belirlenen tedavi yöntemlerine göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle tedavinin yapılacağı hastane ve doktor ile detaylı görüşerek fiyat hakkında bilgi alabilirsiniz.

Diş Kaplama Çeşitleri 2023 KDV Hariç (€)
Zirkonyum Kron Kaplama 350 € – 500 €
Zirkonyum Diş Kaplama 350 € – 500 €
Zirconia Diş 350 € – 500 €
Zirkonyum Diş, E-max ve Empress Kaplama 350 € – 500 €

Yalnız bu fiyatların firmadan firmaya değişiklik gösterdiği bilinmektedir. Net bir fiyat bilgisi adına Galaksi Diş Kliniğimiz ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Tablodaki fiyatlar tamamen ortalama olmakla birlikte kliniğimizin ücretlerini yansıtmamaktadır.