Hareketli Yer Tutucular Neden Tercih Edilir?

Hareketli yer tutucular çocuk diş hekimliği kapsamında kullanılan yaygın bir aparattır. Hareketli ve sabit yer tutucu aparey olarak adlandırılırlar. Diş sağlığı ve ileride ortodonti tedavisi oluşmaması için tercih edilir. Yer tutucular diş kaybında ortaya çıkan boş alanın korunması adına tercih edilmektedir. Özellikle erken yaşlarda kullanıldığı görülmektedir. Her çocuğun kullanmasına gerek olmadığı gibi hareketli yer tutucu apareyler hastanın durumuna göre kullanılır.

Hareketli Yer Tutucu Nedir?

Hareketli yer tutucu apereyler erken kaybedilen süt dişlerinin yerini korumak için kullanılmaktadır. Farklı sebeplere bağlı olarak çocuklarda süt dişi kaybı görülür. Alttan gelen dişin yerini korumak ve diğer dişlerin kaymasını engellemek amacıyla kullanılmaktadır. İki farklı versiyonu mevcuttur. Sabit yer tutucu ve hareketli yer tutucu olarak adlandırılarak benzer işleve hizmet ettikleri görülmektedir.

Hareketli Yer Tutucular Nasıl Takılır?

Çocuk diş hekimi tarafından süt dişi kaybı gibi durumlarda çocuğun ağız yapısı incelenir. Çocuklarda oluşan bu diş kaybı var olan dişlerin zamanla kaymasına neden olabilir. Oluşan kayma da sabit ya da hareketli tutucuların daha fazla kullanılma ihtiyacını doğurmaktadır. Genel kontrol yapıldıktan sonra çevre dişler kontrol edilerek temizlenen dişler üzerine tutucular takılmaktadır.

Sabit tutucularda doktor gözetiminde takma ve çıkarma işlemi gerçekleşmektedir. Ancak hareketli yer tutucular hasta veya bakım vereni tarafından çıkarılıp takılabilmektedir. Bu durum da olası noktalarda daha kolay ve hızlı hareket etmeyi sağlamaktadır. Her iki yet tutucu için de dikkat edilmesi gerekenler unsurlar mevcuttur. İstenen sonucu elde etmek adına kurallara uyulması gerekir.

Hareketli Yer Tutucu Kullanımı Nasıldır?

Diş kaybının oluştuğu alandaki komşu dişe geçirilerek karşı tarafındaki diş ile araya set çekilir. Hasta bu uygulama sırasında herhangi bir şekilde zarar görmez, acı hissetmez. Diş beyazlatma ya da kanal tedavisi gibi komplike bir işlem değildir. Birkaç dakika içinde yer tutucular takılarak hastanın normal hayata dönmesi sağlanır. Özellikle kullanım esnasında bu teller fark edilmez. Yalnız yer tutucuları yemek yerken ve yedikten sonra dikkatle kontrol etmek gerekebilir.

Hareketli Yer Tutucu Yaptıranlar Neden Tercih Etmeli?

Gülüş tasarımı her ne kadar yetişkinler arasında konuşulan bir durum olsa da küçük yaştan alınacak olan önlemler ileride oluşması muhtemel durumların önüne geçecektir. Süt dişi kaybı ile birlikte ortada bir dişlik boşluk kalacaktır. Alttan gelen dişin yukarı çıkması belirli bir süre alacağından bu süre zarfında dişlerde oynama ve hareketlilik gözlemlenebilir.

Genelde hastalar tarafından dişlerin kayma durumu çok sonradan fark edilir çünkü süreç yavaş ilerler. Ancak kullanılacak hareketli yer tutucular sayesinde dişlerin kayma durumunun önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda diş etinde oluşması muhtemel diğer sorunları da hareketli yer tutucular sayesinde oluşan baskı nedeniyle ortadan kaldırmış olursunuz.

Hareketli Yer Tutucu Gece Takılır mı?

Hareketli yer tutucular ağız içinde uzun süre boyunca takılmalıdır. Özellikle gece takılması önerilmektedir. Uyuma sürecinde halihazırda ağız ve dişler kullanılmadığından dolayı rahat bir kullanım sağlayacaktır. Özellikle ilgilenmediği müddetçe zaten çocuğunuzun bu apareyleri hissetmesi ve rahatsız olması mümkün olmayacağından rahat uyuyacaktır. Doktorunuzun da önerilerini dikkate alarak kullanmalısınız.

Hareketli Yer Tutucular Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her uygulamada olduğu gibi hareketli yer tutucu kullanırken de dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar söz konusudur. Öncelikle bakım veren ya da çocuk tarafından hareketli yer tutucular olur olmadık zamanlarda çıkarılmamalıdır. Ortada bir sorun olmadığı müddetçe tutucular dişte kalarak ağız ve diş sağlığını korumaya devam edecektir.

Ortasında bir boşluk bulunmasından dolayı rahat kullanım sunsa da hijyen konusunda ekstra dikkatli olunmalıdır. Özellikle çevre dişlerde oluşabilecek yemek birikintileri zamanla çürümeye sebep olabilmektedir. Dikkatli ve aksatılmadan diş fırçalanmaya devam etmelidir.

Sakız gibi yapışkan kıvamda olan maddeleri çocuklar kullanmamalıdır. Yapışkan formdaki bu yapılar hareketli yer tutucular ile dişin bağlantısını kesecektir. Kırılma meydana gelmesi zor olsa da yer tutucular bağımsızlığını elde ederek dişten uzaklaşabilmektedir. Bu gibi durumlardan uzak durmak adına kesinlikle sakız çiğnenmemelidir.

Hareketli Yer Tutucu Fiyatları Ne Kadar?

Hareketli yer tutucular fiyatları ile birçok hastanın ve ailesinin bütçe dostudur. Her ne kadar ağız ve diş sağlığı alanında maliyet yüksek olsa da hastaların memnuniyeti düşünülerek gerekli düzenlemeler yapılmaktadır. Eğer siz de çocuğunuzun hareketli yer tutucular kullanması gerektiğini düşünüyorsanız gönül rahatlığı ile randevu alabilirsiniz.

Doktor korkusu olmadan tamamen eğlenceli ve rahat bir ortamda çocuğunuzun diş sağlığını kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.