Diş Dolgu Fiyatları Neye Göre Değişir?

dis-dolgu-fiyatlari

Diş dolgu fiyatları neye göre belirlenir? Diş dolgu malzemeleri yıllardır diş hekimleri tarafından kullanılıyor. Özellikle diş çürüklerini tedavi ederken en önemli malzemelerden biridir. Bu sebeple de sıklıkla kullanılan bu malzeme günden güne gelişiyor ve daha kaliteli bir malzeme haline geliyor. Haliyle bu durum da 2023 diş dolgu fiyatları belirlenirken etkili bir unsur oluyor.

Tüm etkenler düşünüldüğünde diş dolgusunun fiyatlarını etkileyen birçok farklı neden bulunmaktadır. Peki, diş dolgusunun fiyatlarını belirleyen unsurlar nelerdir? Diş dolgu fiyatları neden değişiklik göstermektedir? Kırık on diş dolgusu fiyatları ne kadar? İşte detaylar…

Diş Dolgu Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

dis-dolgu-fiyatlari
Diş dolgu Fiyatları

Diş Dolgu Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Diş dolgusu herkesin hayatında önemli bir yere sahip. Özellikle sağlıklı dişler ve güzel bir gülümseme için dolgu harika bir seçenek olabiliyor. Gerek çocuklarda gerekse de yetişkinlerde sıklıkla kullanılan diş dolguları, fiyatlarıyla da ön plana çıkabiliyor.

O halde diş dolgu fiyatları İstanbul ve ilçelerinde neden farklılık göstermektedir? Çocuk diş dolgu fiyatları 2023 yılında ne kadardır? İşte diş dolgusu fiyatları ile ilgili tüm merak edilenler…

1 – Dolgu Malzemesinin Cinsi

Hastalara uygulanacak olan dolgular birbirinden farklıdır. Haliyle bu durumda fiyatların değişmesine neden olmaktadır. Birçok farklı malzemeden üretilen dolgular;

  • Amalgam dolgular,
  • Porselen dolgular,
  • Kompozit dolgular,

Olmak üzere farklılık gösterir. Bu sebeple bir dolgu seçimi yaparken mutlaka diş hekiminizin

2 – Diş Hekiminin Uzmanlık Seviyesi

Her diş hekiminin uzman olduğu alan farklıdır. Bu sebeple bilgi ve tecrübe bir araya gelince ortaya çıkan sonuçta harika olmaktadır. Tabi tüm bu kriterler bir araya gelince yapılacak olan tedavi ve işçilikte ayrı bir fiyatlandırma oluşturacaktır. Bu durumda diş dolgu fiyatları ve tedavi sürecini değiştirecektir. Klinik doktorlarımızdan Sevil Borbay bu konuda oldukça başarılı ve tecrübeli bir doktordur.

3 – Kliniğin Konumu

Her kliniğin belirlemiş olduğu diş dolgu fiyatları birbirinden farklıdır. Bu farklılığa sebep olarak da kliniğin konumu, bulunduğu il ve ilçeler gösterilmektedir. Bu sebeple kendinize veya çocuğunuza bir diş kliniği seçerken tüm bu etkenleri göz önüne almanız önemlidir. Çünkü bir kliniğin uygun fiyatlı olmasının yanında güvenilir ve temiz olması da çok önemlidir.

4 – Malzeme Kalitesi

dis-dolgu-fiyatlari

Diş dolgu fiyatları dolgu malzemesinin cinsine ve kalitesine göre farklılık gösterir. Kaliteli malzemelerden yapılmış olan dolgular haliyle daha pahalıdır. Fakat ucuz ama dayanıksız malzemelerden yapılacak olan dolgular ileride düşebilir. Haliyle bu durumda tekrar dolgu yapılmasına neden olur. Tüm bu süreç tekrar düşünüldüğünde ortaya daha pahalı bir tablo çıkacaktır.

5 – Dolgu Yapılacak Dişin Zorluğu

Ağız içerisinde yer alan dişlerin konumu dolgunun zorluk derecesini belirleyebiliyor. Öyle ki arkada dişlere yapılacak olan işlemler ile ön dişlere yapılacak olan işlemler birbirinden farklıdır. Bu sebeple de on diş dolgusu fiyatları ve arka diş dolgu fiyatları farklı olacaktır. Burada yapılması gereken tek şey diş hekiminin vereceği tavsiyelere uymak ve uygun dolguyu belirlemek olacaktır.

6 – Dişin Konumu

Herkesin birbirinden farklıdır. Bu nedenle de her dişin zorluğu ve konumu tedavi sürecini belirlemektedir. Durum böyle olunca da tedavinin süresini uzatan ve daha dikkat edilmesi gereken dişler olunca fiyatlar da değişkenlik gösterecektir. Tüm bu etkenlerin yanında özel bir tedaviye ihtiyaç duyulan dişlerde kullanılacak dolgu malzemesi de farklı olacağından doğal olarak diş dolgu fiyatları da değişecektir.

7 – Estetik Dolgu

Estetik dolgu fiyatları ile normal dolgu fiyatları birbirinden farklıdır. Bu sebeple dişlerinize uygulanacak olan tedavi ödeyeceğiniz fiyatı etkileyecektir. Eğer tercih edeceğiniz dolgu estetik diş dolgusu olacaksa biraz daha fazla bir ücret ödemeniz normaldir. Tüm süreci doğru yönetmek adına hangi dolguyu kullanacağınıza diş hekiminiz ile karar verebilirsiniz.

8 – Dişlerin Seyrek veya Sık Olması

dis-dolgu-fiyatlari

Diş dolgu fiyatları belirlenirken diğer etkenler dışında dişlerin seyrek veya sık olması da fiyatı belirlemektedir. Öyle ki seyrek dişlere uygulanacak olan işlemler ile sık dişlere uygulanacak olan işlemler farklıdır. Hepsinin de fiyatı birbirinden farklı olacaktır. Kendi ağız ve diş yapınıza göre belirleyeceğiniz diş dolgu fiyatları için diş hekiminiz ile görüşerek karar verebilirsiniz.

9 – Dolgunun Ömrü

Diş dolgu fiyatları değişimine etki eden bir diğer faktör ise diş dolgusunun ömrüdür. Dişlerinize yapılacak olan diş dolgusu ömrü ne kadar uzun ise bütçeniz ve dişiniz için o kadar yararlıdır. Çünkü ömrü kısa olan dolgular sürekli düşeceğinden tekrar bir maliyet oluşturacaktır. Bu nedenle bu duruma dikkat edilmesi önemlidir.

10 – Diş Dolgu Fiyatları Kur Farkına Göre Değişebilir

Diş malzemeleri ve ekipmanları döviz kuruna göre belirlendiği için fiyatlarda haliyle kur farkından etkilenmektedir. Öyle ki kompozit diş dolgu fiyatları 2022 yılında daha uygudur. 2023 yılında yaşanan döviz kuru dalgalanmaları nedeniyle kompozit dolgu fiyat 2023 yılında daha pahalı olmuştur. Dolgu fiyat bilgisini öğrenmek için kliniğimiz ile görüşerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

 Adres Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. Ataköy Towers

B Blok Apt. No:20 Kat:1 Daire:24, 34212 Bakırköy / İstanbul

 Telefon 0 (212) 803 4490

Sık Sorulan Sorular

Diş dolgusu ile ilgili merak edilen bir diğer konular ise şöyledir:

1 – Diş Dolgusu Ne Kadar

Diş dolgu fiyatları döviz kuruna bağlı değişebilen bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte klinik seçimi ve doktor tarifleri de bu konuda etkilidir. Doğru ve net bir fiyat elde etmek için kliniğimizi arayabilir ve uygun fiyat avantajlarından faydalanabilirsiniz.

2 – Diş Dolgusu Hangi Yaş Grubuna Yapılır?

Diş dolgusu ihtiyaç halinde her yaş grubuna yapılabilen bir tedavi yöntemidir. Bu doğrultuda en iyi kararı diş hekiminiz verecektir. Bu Sebeple diş hekimi muayenelerinizin aksatılmaması önemlidir.

3 – Diş Dolgusu Neden Önemlidir?

Diş dolgusu, kalıcı dişlerin uzun ömürlü olabilmesi için oldukça önemlidir. Çürük dişlerin kaybını önlemeye yaramaktadır. Bu sebeple de hastanın hayat konforunu ve diş sağlığını etkileyen bir tedavidir.