Hamilelikte Diş Ağrısı Neden Olur?

hamilelikte-dis-agrisi

Hamilelikte diş ağrısı oldukça can sıkıcı bir durumdur. Gebelik ile beraber anne adaylarının yapabileceği şeyler kısıtlanır. Diş tedavisi de bunlardan bir tanesidir. Bu yüzden diş ile alakalı herhangi bir problem yaşayan hamileler tedirgin olabilmektedir.

Hamilelik döneminde diş problemlerine çok sık rastlanır. Bunun nedeni ise annenin vücudunda bulunan kalsiyumun ciddi bir miktarını bebeğin çekmesidir. Vücutta kalsiyumun eksilmesi sonucunda da dişlerde çeşitli sağlık sorunlarına rastlamak daha olası hale gelir.

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

hamilelikte-dis-agrisi Hamilelikte diş ağrısı yaşayan anne adayları, bu durumdan nasıl kurtulacaklarını araştırmaya başlarlar. Fakat diş hekimine danışmadan herhangi bir tedavi yöntemine başvurmamaları gerekir. Bu hem kendi sağlıkları için hem de bebeğin sağlığı için oldukça mühimdir.

Gebelik döneminde diş ile alakalı problem yaşandığında diş hekimleri kesinlikle ağrı kesici ya da antibiyotik kullanımını önermemektedir. Çünkü yanlış ilaç kullanımı sağlık açısından oldukça riskli olabilir. Bir de bebeğin sağlığının düşünülmesi gerektiği için daha dikkatli davranmak gerekir.

Gebelikteki diş problemlerinin tedavisinde daha çok doğal yöntemler tercih edilmelidir. Söz konusu doğal yöntemleri ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Ağrılı dişe karanfilin kendisini ya da karanfil yağı uygulamak
  • Maydanoz
  • Sirke ile gargara yapmak
  • Tuzlu su ile gargara yapmak

Fakat hamilelikte diş ağrısı eğer dayanılmayacak boyutlara ulaşırsa yukarıda bahsedilen doğal yöntemlerden ziyade vakit kaybetmeden uzman bir diş hekimine görüşmek gerekir. Daha sonrasında hekiminiz diş ağrınızın kaynağını öğrenecektir. Yani ortaya çıkan ağrının gebelik kaynaklı mı yoksa mevcut bir çürükten mi kaynaklandığını tespit edecektir. Bu tespit oldukça mühimdir. Çünkü tedavi buna göre ilerlemiş olacaktır. Eğer ilaç tedavisine başlanması gerekiyorsa da hastaya en uygun olan ve hamilelik döneminde kullanılabilen bir ilaç verecektir.

Hamilelikte Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte diş ağrısı kadar diş eti ağrısı ya da diğer diş eti problemleri de oldukça can sıkıcı bir hal alabilir. Bu yüzden de birçok yöntem denenmektedir. En sık tercih edilen ve faydası görülen yöntem ise ağrı kesici ve sakinleştirici özelliği bulunan bitki çaylarıdır. Fakat bu yöntemi denemeden önce de muhakkak doktorunuza danışmanız gerekir. Çünkü bitki çaylarından bazıları hamilelik döneminde tüketilmemelidir. Doktorunuzun tavsiye ettiği çayları tüketmeniz daha doğru bir yol olacaktır.

Bitki çaylarının yanı sıra diş eti ağrılarından kurtulmak için ağız bakımına da büyük özen göstermek gerekir. Ağız bakımı normalde de çok önemlidir. Fakat hamilelikte diş ağrısı ya da diş eti problemi yaşamamak amacı ile ekstra dikkat etmekte fayda vardır. Diş fırçalama sıklığınızı elinizden geldiğince artırmak doğru olacaktır. Bunun yanı sıra antibakteriyel ve güvenilir gargaralar da ağız bakım rutinine dahil edilebilir.

hamilelikte-dis-agrisi Hamilelikte Diş Ağrısı Yaşayanlar Kanal Tedavisi Yaptırabilir mi?

Hamilelikte diş ağrısı sonrasında tedavi yaptırılıp yaptırılmayacağı kafa karıştıran mevzulardan bir tanesidir. Diş hekimleri hamilelere diş ile alakalı herhangi bir işlem uygulama konusunda hastaya göre farklı kararlar verebilmektedir. Örneğin aciliyeti olmayan bir durumsa ve doğumdan sonraya bırakılabilirse diş hekimleri genellikle erteleme yolunu seçerler. Fakat çok acil bir durumsa ve bir an önce müdahale edilmesi gerekiyorsa kadın doğum uzmanından izin kağıdı alarak tedaviye başlanması gerekir. Kadın doğum uzmanı izin vermeden müdahale edilmesi doğru olmayacaktır.

Hamilelikte Diş Ağrısı İçin İlaç Kullanılır mı?

Hamilelik döneminde herhangi bir ilaç kullanmadan önce muhakkak doktora danışmak ve onun onayını alıp ona göre hareket etmek gerekir. Aslında ilaç kullanmadan önce hamile olmayan kişilerin bile aynı yolu izlemesi gerekir. Çünkü hastanın kendi kafasına göre uzman görüşü almadan ilaç kullanımında bulunması olumsuz durumlara yol açabilmektedir.

hamilelikte-dis-agrisi

Gebelik döneminde ise ilaç kullanımına daha da özen göstermek gerekir. Çünkü bebeğin hem zihinsel hem de bedensel sağlığı açısından risk oluşturabileceği için birçok ilacın kullanılması yasaktır. Hamilelikte diş ağrısı oldukça can sıkıcı olabileceği için de ilaç kullanmak istemek oldukça doğaldır. Böyle bir durumda diş hekiminin yazmış olduğu hamileliği riske atmayacak ilaçları kullanmak gerekir.

Hamilelikte Diş Ağrısı İçin Uygulanabilen Tedavi Yöntemleri

hamilelikte-dis-agrisi
Hamilelikte Diş Ağrısı

Galaksi Diş Kliniği bünyesinde çalışan hekimler bazı zorunlu ve aciliyeti olan durumlarda kadın doğum uzmanından izin kağıdı alarak gebelikte diş tedavisi yapmak durumunda kalırlar. Hamilelikte diş ağrısı tedavileri şu şekildedir;

Dolgu
Kanal tedavisi
Diş çekimi