3 Madde ile Çocuklarda Diş Çürüğü Böbreği Nasıl Etkiler?

cocuklarda-dis-curugu-bobregi-nasil-etkiler

Diş çürüğü böbreği nasıl etkiler? İnsan vücudunda her organ ve doku birbiriyle bağlantılıdır. Bu nedenle herhangi birinde meydana gelen bozulmalar diğerlerini de etkileyecek düzeydedir. Bu dokulardan birisi de dişlerdir. Diş çürüğü ve diş eti hastalıkları birçok rahatsızlığa neden olmaktadır. Peki, diş çürüğü böbreği nasıl etkiler

Diş Çürüklerinin Böbrekler Üzerindeki Etkisi Nedir? Diş Çürüğü Böbreği Nasıl Etkiler? 

cocuklarda-dis-curugu-bobregi-nasil-etkiler
Çocuklarda Diş Çürüğü Böbreği Nasıl Etkiler

İnsan vücudunda dokularda meydana gelen hasarlar; diğer organların tam olarak işlevlerini yerine getirememesine neden olacaktır. Dikkatli bir şekilde incelendiğinde diş eti hastalıkları da, insan sağlığını önemi derecede etkileyen konular arasında yer alır. Diş çürüğü böbreği nasıl etkiler? Diş eti hastalıklarına ve böbrek rahatsızlıklarına neden olan konu aslında mikroorganizmalardır.

Diş eti rahatsızlıklarında hızla gelişme gösteren bakteriler ve mikroorganizmalar iltihap meydana getirecektir. Bu durum insanın bağışıklık sisteminin düşmesine neden olacaktır. Diş etlerinde çoğalan mikroorganizmalar sonucu oluşan diş çürüğü böbreği nasıl etkiler? Açıklayalım! 

  • Tedavi edilmeyen diş çürüğü ve oyukları bakteri oluşumuna neden olur.
  • Daha sonra kan yoluyla vücuda yayılan bakteriler böbreklere yerleşir.
  • Bu durum devam tedavi ettirilmediğinde, çeşitli böbrek hastalıkları ve böbreklerdeki rahatsızlıklar kronik hâle gelir. Aynı zamanda diyaliz rahatsızlığı gibi durumları ortaya çıkarır. 

Diş Çürüğünün İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Düzenli olarak diş sağlığı kontrollerinin yapılması sanıldığından çok daha önemlidir. Çünkü dişlerde ve diş etlerinde meydana gelen çürük ve iltihaplar zamanla sistemik enflamasyona neden olacaktır. Bu hastalıkların başında böbrek sorunları yer alsa da, diş çürüklerinin ciddi rahatsızlıkları meydana getirdiği de bilinir. İşte, diş çürüğünden kaynaklanan bazı ciddi hastalıklar! 

Diş Çürüğünden Kaynaklanan Hastalıklar
Kronik böbrek rahatsızlıkları
Şeker hastalığı
Diş kaybı
Kalp rahatsızlıkları
Pnömoni
Faranjit
Kanser
Gebelik komplikasyonları

1 – Diş Çürüğünden Kaynaklanan En Yaygın Rahatsızlıklar Nelerdir?

cocuklarda-dis-curugu-bobregi-nasil-etkiler
Çocuklarda Diş Çürüğü Böbreği Nasıl Etkiler

 Diş eti hastalıkları, diş iltihapları ve diş çürüklerinden meydana gelen ciddi hastalıkların yanında; yaygın olarak görülen birçok rahatsızlık da vardır. Galaksi Diş Kliniği uzman ve profesyonel ekibi ile her bir rahatsızlık için ayrı ayrı tedavi yöntemleri uygular. Diş hekimine gidilerek günlük yaşamı olumsuz etkileyecek rahatsızlıkların önlenmesi sağlanır.

Çocuk diş hekimliği bölümüne gelen hastalarda çoğunlukla görülen rahatsızlıklar arasında; hem basit hem de ciddi rahatsızlıklar gözlenmektedir. Bazı rahatsızlıklar antibiyotik ve cerrahi yöntemlerle azalış gösterse de, bazılarının uzun tedaviler sonucu geçmesi mümkündür. Diş çürüğü ile beraber hastalarda görülen yaygın rahatsızlıklar, şu şekildedir;

Çürük Dişin Sebep Olduğu Yaygın Rahatsızlıklar
Mide rahatsızlıkları
Kötü ağız kokusu
Bademcik iltihabı
Çiğneme problemleri
Kemik erimesi
Apseler
Romatizmal ağrılar
Çene eklem ağrıları

2 – Klinik Böbrek Rahatsızlıkları |Diş Çürüğü Böbreği Nasıl Etkiler? 

Yapılan çalışmalar kronik böbrek rahatsızlıklarının birçoğunun altında diş eti hastalıklarının olduğunu kanıtlamıştır. Peki, diş çürüğü böbreği nasıl etkiler? Aslında bu duruma neden diş eti hastalıklarının böbrek rahatsızlıklarına ne kadar düzeyde ortam hazırlamış olmasıdır. Çünkü uzun süreli diş eti iltihabına maruz kalan hastalar ve çocuklar böbrek sorunları ile karşı karşıya kalır. 

Böbrek hastalarında diş hekimi yaklaşımı bu konuda büyük bir öneme sahiptir. Çünkü hastaların yeteri düzeyde bilinçlenmesi ve diş eti rahatsızlıklarını geciktirmeden diş hekimlerine gitmesi gereklidir. Bilinmesi gereken diş etlerinde hızlı bir şekilde üreyen mikroorganizmaların; böbreklerin sağlığına ve doğal yapılarında ciddi zararlara yol açabilir olduğudur.

Diş Çürüğü Tedavisi Nasıl Yapılır? 

cocuklarda-dis-curugu-bobregi-nasil-etkiler
Çocuklarda Diş Çürüğü Böbreği Nasıl Etkiler

Çeşitli hastalıklara ve rahatsızlıklara neden olan diş çürüğünün erken evrede tedavisi oldukça önemlidir. Geciktirilen diş çürüğü tedavileri insan vücudundaki organlara hasarlar verebilecek boyuttadır. Bu nedenle ağız bakımı konusuna dikkat edilmeli ve çürük olduğu anda hekime gidilmelidir. 

Diş çürüğü böbreği nasıl etkiler? Diş çürüğü ve diş eti rahatsızlığı yaşayan hastalarda; bağışıklık düşmesi ve enfeksiyon kapma riski oldukça yüksektir. Bu nedenle vücut, böbrek rahatsızlığı başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara açık hâle gelecektir. Belirtilen durumun önüne geçmek için en kısa zamanda diş polikliniğinden randevu alınarak tedaviye başlanmalıdır. Gerçekleştirilecek tedavi adımları; 

  • Diş hekimi öncelikle çürük dokuyu temizleyerek, hangi tedavinin uygulanacağına karar verecektir.
  • Hekim dişin genel durumunu inceledikten sonra; çürük dokunun sinirlere ve kan damarlarına ulaşmadığına karar verirse kanal tedavisi uygulayacaktır.
  • Diş çürüğü diş eti altına kadar uzanmış ve dişin genel yapısını bozmuşsa, hekim diş çekimi kararı verecektir.

Diş Çürüğü Tedavi Ücretleri Ne Kadardır? 

Çocuklarda ve yetişkinlerde diş çürüğü tedavi fiyatları, farklı değişkenlere bağlı olarak belirlenmektedir. Tedavinin hangi diş veya dişlere uygulanacağı, hangi tedavi yöntemlerinin tercih edileceği gibi durumlar, fiyatlara etki eden noktalardır.