Çocuklarda Böbrek Ağrısı ile Diş Eti Problemlerinin Arasında Bir İlişki Var mıdır?

bobrek-agrisi

Böbrek ağrısı diş eti kaynaklı problemlere bağlı olarak oluşabilecek bir rahatsızlıktır. Özellikle çocuklarda diş eti sorunlarında görülebilecek her türlü hasar, diğer organ ve dokuları etkilemektedir. Yani dişlerde meydana gelen sorundan ilk etkilenecek organ böbrekler olacaktır. Peki diş eti rahatsızlıkları böbrekleri nasıl etkiler?

Çocuklarda Böbrek Ağrısı ve Diş Eti Sorunu

bobrek-agrisi
Böbrek Ağrısı

İnsan vücudunda dokularda oluşan tahribatlar zamanla organlara hasar verecektir. Yapılan incelemelerde özellikle çocuklarda diş ve diş eti sorunlarından kaynaklı böbrek rahatsızlıkları çoğalmaya başlamıştır. Aslında buradaki konu, diş etindeki bakteri üretimidir.

Diş eti problemlerine bağlı olarak bakteriler zamanla iltihap ve enfeksiyona yol açacağından böbrekler üzerinde olumsuz durumlar yaratacaktır. Yani;

 • Tedavi edilmediği takdirde diş ve diş etlerindeki sorunlar zamanla bakteri üretimine geçecektir.
 • Ardından bakteri kan yoluyla vücuda yayılmaya başlayacaktır.
 • Bu durumdan ilk nasibini alan böbrekler olacaktır. Bunun önüne geçmek için hemen iyi bir diş hekimiyle irtibata geçmelisiniz. Dolayısıyla diş eti sorunlarının böbrek ağrısı yapmasına fırsat vermeden, olaya müdahale etmelisiniz.

1 – Diş Eti Sorunlarının Böbreklere Etkisi Nasıldır?

Ağız içindeki bakteri ve zararlı organizmalar, ağız sağlığına olumsuz etkilediği gibi böbrekleri de etkilemektedir. Çürükler, diş iltihabı sonrası oluşan bakteriler, zamanla dolaşım sistemiyle böbreklere kadar inebilir. Burada oluşturduğu enfeksiyon sebebiyle de böbreklerde ağrı meydana gelebilir. Peki detaylı olarak diş eti kaynaklı böbrek ağrısı neden olur?

 • Çocuklarda aşırı şekerli ve nişastalı besinler diş etinde plak oluşumuna sebep olur. Bu da zamanla diş çürüğü yaratacaktır. Oyuklardan da yavaş yavaş böbreğe geçecektir.
 • Kalsiyum eksikliği de diş etlerinde bozulma meydana getireceği için, böbrek rahatsızlığına sebep olabilir. Yine karşılıklı olarak böbrek rahatsızlıkları da zamanla çene kemiğinde kayıplara sebep olacaktır.
 • Ağız içindeki zararlı bakterilere bağlı olarak bağışıklık sisteminde çökme olacak ve böbrekler etkilenecektir.
 • Diş eti sağlığının yerinde olmaması, mikroorganizmaların çoğalarak ilk başta böbreklere yayılmasını kolaylaştırır. Çocuklarda bu sebeplerden dolayı gece uyurken böbrek ağrısı sorunları ortaya çıkar.

2 – Böbrek Ağrısı ve Diş Eti Kanaması Arasındaki İlişki Nedir?

Yapılan incelemelerin çoğu, kronik böbrek ağrısı yaşayanların diş eti hastalıklarına sahip olduğunu gösterir. Burada diş eti kanaması yaşayan hastalar böbrek sorununa ortam hazırlar. Çünkü kanamaya bağlı uzun süreli oluşan iltihaplanmalar zaman içinde kan yoluyla böbreklere ulaşarak ağrıya neden olur.

Özellikle çocuklarda bu durumu bilmeniz, doğru tedavi yolu için oldukça mühimdir. Çünkü hastaların da bu konuda bilinçli davranması ve böbrek ağrısı sorunuyla karşılaştıklarında diş eti ile alakalı olabileceğini düşünmeleri gerekir.

3 – Diş Eti Kaynaklı Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

bobrek-agrisi Sol böbrek ağrısına ne iyi gelir sorununda sebep eğer ki diş eti problemli ise yapılması gereken tabi ki de bu sorunu çözmek yönünde olacaktır. Bu konuda yapılacak tedavi aşamaları şöyledir;

İltihap, kanama, şişme, enfeksiyona neden olan faktör bulunur.
Diş etinde meydana gelen iltihap, anestezi altında boşaltılır ya da kurutulur.
Bu noktada antibiyotik ve ağrı kesici tedavisine başlanır.
Sonrasında iyi bir bakım listesi noktasında, ağız gargarası ve fırçalama teknikleri ile hasta taburcu edilir.

4 – Diş Eti Problemli Böbrek Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Diş etlerindeki sorunlara bağlı olarak oluşan böbrek ağrısı belirtileri kişiye göre değişiklik göstermektedir. Aynı şekilde oluşacak ağrı böbrek üşütmesi belirtileri ile benzer özellikler gösterecektir. Bunlar;

 • Ateş
 • Bulantı ve kusma
 • Ağrılı ve kötü kokulu idrar
 • Baş dönmesi
 • Titreme

Böbrek ağrısı nasıl oluşur noktasında özellikle çocuklarda diş eti kaynaklı olduğunu unutmazsanız, sürekli ve düzenli diş hekimi kontrolünü de aksatmamış olursunuz.

Diş Sorunları Hangi Organlara Zarar Verir?

Diş ve diş eti rahatsızlıkları mikroorganizmaların çoğalması yönünde olumsuz etki ettiği için, birçok sistematik ve kronik hastalıkların habercisi olabilir. Yani diş etlerinden kaynaklı bütün mikrobiyal organizmalar, dolaşım ve kan yoluyla vücutta gezinmeye başlar. Peki diş eti rahatsızlıkları hangi sorunlara davetiye çıkarır?

 

Diyabet
Kalp rahatsızlığı
Kronik böbrek sorunu
Gebelik riskleri
Romatoid artrit
Akciğer
Bağırsak
Lösemi
Karaciğer

 

Bunlardan çocuklarda en sık görüleni böbrek sorunlarıdır. Bu durum tıbbi çalışmalar ile de kanıtlanmıştır. Diş etinde meydana gelen her türlü hasar demek, böbreğin olumsuz etkilenmesi anlamına gelir. Bu sebeple acilen iyi bir diş hekiminden randevu almalısınız. Bu noktada Sevil Borbay çocuğunuza en detaylı tedavi taramasını yapacaktır.

Hangi Diş ve Diş Eti Sorunları Böbrek Ağrısı Yapar?

bobrek-agrisi Sağlıksız ağız içi, organları olumsuz yönde etkileyen en önemli faktördür. Bunların başında da öncelikle böbrekler gelmektedir. Kronik böbrek rahatsızlığı yaşayan çocukların, diş ve diş etinden kaynaklı sebeplere bağlı olarak tedavi sürecine girdiğini görebilirsiniz. Peki bu diş ve diş eti sorunları nelerdir?

 • Diş etinde kanama
 • Diş çürükleri
 • Diş etinde apse ve iltihap oluşumu
 • Diş eti şişmesi
 • Diş etlerinde kırmızı ve mor renk oluşumu

Sıkça Sorulan Sorular

Böbreklerde oluşan ağrının; çocuklarda diş ve diş eti kaynaklı da olabileceğine yönelik sorulara göz atarsanız, daha doğru tedavi seçenekleri tercih edebilirsiniz.

1 – Diş Çürüğü Böbrekleri Nasıl Etkiler?

Dişlerde oluşan plak zamanla çürüğe ve oyuklara sebep olacağı için, oyuk içindeki mikroorganizmalar kan yoluyla yavaş yavaş böbreklere ulaşır ve ağrı yapar.

2 – Diş Eti Kaynaklı Böbrek Ağrısı Nerede Oluşur?

Diş etinden kaynaklanan bu ciddi sorun öncelikle kaburganın altında başlayıp, sırta doğru ilerler. Saatler sonra ise kasığa ve karına kadar iner.

3 – Hamilelikte Diş Eti Sorunlu Böbrek Ağrısı Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte diş etinde iltihaplanmalar sonrası böbreklerde enfeksiyon oluşabilir. Eğer uygun zamanda tedavi edilmezse erken doğuma neden olabilir.