7 Yaşındaki Çocuğun Azı Dişi Çekilir mi?

7-yasindaki-cocugun-azi-disi-cekilir-mi

7 yaşındaki çocuğun azı dişi çekilir mi? Gelişme çağında olan her çocuk zaman zaman çürük problemi ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu durumda ebeveynlerin, çocuk diş hekimine muayene olarak çocuğu için en doğru tedavi yöntemini aramaktadırlar. Peki, çocuklarda hangi dişler azı dişleridir? 9 yaşındaki çocuğun azı dişi çekilir mi?

Çocuklarda Hangi Dişler Azı Dişidir? 7 Yaşındaki Çocuğun Azı Dişi Çekilir mi?

7-yasindaki-cocugun-azi-disi-cekilir-mi Azı dişleri, köpek veya göz dişlerinin arkasında yer alan dişlere denmektedir. Azı dişler, yarım çenede üç adet büyük ve iki adet küçük olarak bulunmaktadır. Böylece çenelerdeki toplam azı dişi sayısı on adettir. Peki, kalıcı ve geçici azı dişler ne zaman çıkar? 7 yaşındaki çocuğun azı dişi çekilir mi?

Çocuklarda Geçici Azı Dişleri Ne Zaman Çıkar?

Diş çıkarma dönemleri her bebekte başka seyreder. Fakat diş çıkarma dönemleri incelendiğinde bebekler genellikle ilk dişlerini altıncı ve yedinci aylar arasında çıkarabilir. Tabi daha erken dönemde diş çıkaran bebekler olduğu gibi 11- 12. aylar arasında da çıkaran bebekler mevcuttur.

Çocuklarda Kalıcı Azı Dişleri Ne Zaman Çıkar| 7 Yaşındaki Çocuğun Azı Dişi Çekilir mi?

İlk büyük azı dişinin çıkması ile birlikte kalıcı azı dişleri çıkmaya başlamaktadır. Kalıcı dişler çoğunlukla beş ya da altıncı yaştan itibaren insanlarda oluşmaya başlar. Kalıcı dişlerin oluşumu için azı dişleri çok önemlidir. Peki, 7 yaşındaki çocuğun azı dişi çekilir mi?

 • İlk kalıcı diş arasında yer alan büyük azı dişleri henüz çocukluk çağında süt dişleri dökülmeden oluşmaktadır.
 • Süt dişlerinin dökülmesinin ardından 7 veya 8 yaş civarlarında ön üst ve alt kesici dişler çıkmaya başlamaktadır.
 • Küçük azı dişleri ise çocuklarda 9 veya 10 yaşlarında kalıcı bir hale gelmektedir. Bu dişlere birinci küçük azı dişleri denmektedir.
 • Diğer küçük azı dişlerine ise ikinci küçük azı dişleri denmektedir. Bu dişler ise 10 veya 11 yaşlarında oluşmaktadır.
 • Bunun yanında birinci büyük azı dişinden sonra ikinci büyük azı dişi ve diğer dişler ise 12 yaşından sonra oluşmaya başlamaktadır. O halde, 7 yaşındaki çocuğun azı dişi çekilir mi?

Azı Dişi Neden Çekilir? 7 Yaşındaki Çocuğun Azı Dişi Çekilir mi?

7-yasindaki-cocugun-azi-disi-cekilir-mi 7 yaşındaki çocuğun dişi çekilir mi? Azı dişlerinde diş çürükleri oluşumu en sık görüldüğü yerlerdir. Bunu nedeni ise yiyecek kalıntılarının bu bölgede kolayca birikmesidir. Böylece bakteri oluşumuna da zemin hazırlamaktadır. Peki, azı dişlerinin çekilmesinin diğer nedenleri nelerdir? Çocuklarda çürük süt dişi çekilir mi?

 • Azı dişleri çenede yer bulamaz ise çekilebilir veya
 • Enfeksiyon ya da çürük kaynaklı diş çekimi yapılabilir.

8 yaşındaki çocuğun azı dişi çekilir mi? Azı dişlerinin çekilmesine veya nasıl tedavi edileceğini çocuk diş hekimi karar vermektedir. Diş hekimleri dişlerin ağızdaki mevcut konumunu korumak için oldukça çaba sarf etmektedir. Bu nedenle çekim yapılmaması için tüm tedavi yöntemlerini denemektedirler. Fakat gerek görüldüğü takdirde çocuk diş hekimleri diş çekimini gerçekleştirmektedirler.

Ayrıca süt dişlerin çekimi zorunlu olmadıkça çocuk diş hekimliği tarafından tavsiye edilmez. Çünkü bu dişler dişlerin sağlam olması için büyük önem arz etmektedir.

5 6 Yaş Azı Dişi Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

7-yasindaki-cocugun-azi-disi-cekilir-mi Her çocuğun diş çıkarma dönemi ve belirtileri birbirinden farklıdır. Bazı çocuklar hiç belirti göstermeden sorunsuz bir şekilde diş çıkarabilmektedir. Fakat bazı çocuklarda tam tersidir. Peki, diş çıkarma belirtileri nelerdir? 7 yaşındaki çocuğun azı dişi çekilir mi?

 • Huzursuzluk
 • Uykusuzluk
 • Yemek yememe
 • Dışkının değişmesi (kabız veya ishal)
 • Salyada artış
 • Kulak ağrısı ve kaşıntı
 • Ağız çevresinde döküntü
 • Kilo alımının yavaşlaması ya da kilo kaybı
 • Hafif ateş

5 Yaş Diş Çürüğü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çürük oluşumu hemen hemen her yaş grubunda karşılaşılabilecek bir problemdir. Bu nedenle diş bakımına önem verilmelidir. Çocuğunun dişlerinde çürük problemi yaşayan aileler hemen bir çocuk diş hekiminden randevu alarak çürük oluşumunun önüne geçmeye çalışırlar. Bunun içinde çürüğün boyutuna göre kanal tedavisi, dolgu veya diş çekimi gibi tedavi yöntemleri denenebilir. O halde 7 yaşındaki çocuğun azı dişi çekilir mi?

5 Yaşındaki Çocuğun Dişleri Çekilir mi?

7-yasindaki-cocugun-azi-disi-cekilir-mi
7 Yaşındaki Çocuğun Azı Dişi Çekilir mi?

5 yaşındaki çocuğun azı dişi çekilir mi? Süt dişlerinin çekilmesi diş hekimleri tarafından genellikle tavsiye edilmemektedir. Mecbur kalınmadıkça genelde küçük çocukların dişlerinin çekilmesini istemezler. Fakat diş çekimi gerekli olursa bu durumda çekilen dişin yerine diş hekimleri yer tutucu koymaktadırlar. Yer tutucular gelecek olan kalıcı dişlerin sorunsuz bir şekilde gelmelerini sağlamaktadır.

7 yaşındaki çocuğun azı dişi çekilir mi diye merak ediyorsanız klinik doktorlarımızdan Sevil Borbay ile iletişime geçebilir ve çocuğunuzun dişlerini kontrol ettirebilirsiniz.

Çalışma Saatleri Pazartesi-Cumartesi 10:00-19:00

Pazar Kapalı

Adres Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. Ataköy Towers B Blok No:20 Kat:1 Daire:24, Bakırköy/İstanbul
Telefon 0 212 803 4490