Çocuklarda Çenede Ağrı Oluşmasının Sebepleri Nelerdir?

cenede-agri

Çocuklarda çenede ağrı farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Yetişkinlerde de sık görülen bu durum tedavi edilmediği müddetçe günlük hayatı olumsuz etkilemektedir. Hastada eğer çene ağrısı semptomları gözlemlenirse kısa sürede alanında uzman bireylere başvurması gerekir. Hatta gerekirse önleyici tedavi yöntemleri ile çocuklarda korunma sağlanmalıdır.

Çene ağrısı yaygın sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Semptomları farklı olmakla birlikte sadece çene bölgesinde değildir. Oluşan ağrı sebebine bağlı olarak çenede ağrı şişlik, kulak bölgesinde ağrı gibi farklı durumlar gözlemlenebilir. Semptomdan yola çıkarak uzman doktorların gözetiminde tanı koyularak tedaviye başlanır. Çene bölgesindeki ağrıların sebebi dişten dolayı da ortaya çıkabileceğinden diş hekimleri bu alanda aktif olarak rol oynamaktadır.

Çenede Ağrı Nedenleri Nelerdir? Çocuklarda Sol Çene Ağrısı Neden Olur?

cenede-agri Günümüzde yapılan incelemeler sonucunda çenede ağrı sebepleri için birden fazla neden sayabilmek mümkündür. Her hastanın çene ağrısı sebebi farklı olacağından tedavisi de değişiklik göstermektedir. Çocuklarda çene ağrısı sebepleri adına diş doktoruna başvurarak nedenini saptayabilir bunun sonucunda da tedavi olabilirsiniz.

Kısaca sol ve sağ çene ağrısı sebepleri ve açıklamalarını şu şekilde özetleyebiliriz:

Çene Ağrısı Sebepleri Etkisi
TME Rahatsızlıkları TME, temporomandibular eklemlerdir. Bu eklemlerde meydana gelen iltihaplanma ya da diğer sorunlar fonksiyonel bozuklukları ortaya çıkarmaya neden olacaktır. Tedavi edilmediği müddetçe ağrının şiddeti giderek artar, çene kullanımında sorunlar oluşur.
Dişte Apse Oluşumu Diş kaynaklı bakteriden dolayı ortaya çıkan enfeksiyon durumuna apse denmektedir. Apse oluşumu yaygın olarak çürük kaynaklı ya da 20lik diş kaynaklı görülse de çocuklarda başka sebeplerden de oluşabilmektedir. Apsenin tedavi edilmesi ile birlikte çene bölgesinde rahatlama gözlemlenebilmektedir.
Bruksizm (Diş Gıcırdatma/ Diş Sıkma) Psikolojik sebeplere bağlı olarak da ortaya çıkan bruksizm, halk arasında diş gıcırdatma ve sıkma olarak bilinir. Diş ve diş eti üzerinde oluşan bu baskı TME’yi etkileyerek çenede ağrı oluşmasına neden olur. Özellikle çocuklarda çenede ağrı oluşmasının en yaygın sebeplerindendir.
Diş Eti Hastalıkları Diş eti rahatsızlıkları uzun vadede çene ağrısı oluşturmaya yol açabilmektedir. Hijyen eksikliğinden kaynaklı olarak çocuklarda çene ağrısı sebepleri arasında gösterilebilir. Üstelik bu durum alt çene ağrısı oluşturmakla kalmayıp tüm çeneye etki edebilmektedir.
Enfeksiyonlar Diş ve diş etinde meydana gelen enfeksiyonlar kadar sinüzitten kaynaklı bu durumlar çene bölgesinde ağrı yaratır. Sebebine bağlı olarak uzman bir doktora başvurmak çocuklarda çene ağrısı geçirmek için en doğru tedavi yöntemi olacaktır.
Travma Travmaya bağlı olarak çocuklarda çenede ağrı oluşur. Alınan darbenin şiddetine bağlı olarak geçici ya da uzun süreli ağrılar meydana gelebilmektedir.

Görüldüğü üzere çene ağrısı farklı sebeplere dayanabilmektedir. Çocuklarda yaygın sebepleri bunlar olabildiği gibi yetişkinlerde sebepler değişiklik gösterebilir. Yetişkinlerde çene ağrısı sebepleri yukarıdaki gibi olabileceği gibi şu şekilde de olabilmektedir:

  • 20lik diş çekimi,
  • Çene cerrahisi sonucu oluşan ağrılar,
  • Baş ağrısı,
  • Psikolojik çene ağrısı nedenleri,
  • Tümör, kist.

Çenede Ağrı Nasıl Geçer?

cenede-agri
Çenede Ağrı

Öncelikle çocuklarda çenede ağrı görüldüğü zaman ebeveynlerin sakin olup bunun sebepleri üzerinde araştırma yapması gerekir. Her ne kadar sebepleri konusunda tahminler oluşsa da uzman bir hekim tarafından yapılacak araştırma ile sonuçlar kesinleşecektir. Bu noktada yaygın sebeplerden birisi olan diş ve diş eti problemleri için diş hekimine başvurmak gerekecektir.

Pedodonti bölümü yani Çocuk Diş Hekimliği bölümünde çenede ağrı sebepleri klinik muayene ve görüntüleme sistemleri ile araştırılır. Var olan çene ağrısının sebepleri için Dr. Sevil Borbay ve ekibi ayrıntılı incelemeler yapacaktır. Araştırma sonucuna bağlı olarak nedenler ortaya çıktığında tedavi yöntemlerine geçilmektedir.

Çocuklarda çenede ağrısı tedavisi için genelde şu yöntemler kullanılır:

  • Apse gibi durumlardan dolayı oluşan ağrılar için antibiyotik tedavisi, ve sonrasında gereken diş tedavisi,
  • Uyku sırasındaki çene sıkmalarını önlemek için yaş uygun ise gece plakları ya da yatıştırıcılar,
  • Kas kasılmalarına bağlı oluşan ağrılarda kas gevşetici ilaçlar ya da yöntemler,
  • Cerrahi müdahale gerektiren durumlar adına operasyonel işlemler,
  • Psikolojik ya da farklı sebeplerden dolayı oluşan ağrılarda ise farklı bölümlere sevk yapılır.

Çocuklarda Çenede Ağrı Hakkında Sık Sorulan Sorular

cenede-agri Sağ veya sol çene altında ağrı oluşmasına bağlı olarak anne ve babalar tarafından konu ile alakalı bazı sorular iletilmektedir. Genel olarak merak edilen sorular ve yanıtları şu şekildedir:

1 – Çene Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çene ağrısı için iyi gelecek yöntemlere uzman diş hekimi ya da diğer doktorlar karar vermelidir. Uygulanacak yöntem sebebe bağlı olarak oluşacağından kişisel uygulamalardan uzak durulması gerekecektir.

2 – Çene Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Diş ve diş eti, çene kaynaklı durumlar için diş hekimlerine başvurulması gerekir. Çocuklarda Pedodonti bu anlamda yardımcı olacaktır. Diğer taraftan yetişkinlerde ise Çene Cerrahi bölümünden randevu alınması uygundur.

3 – Çenede Sorun Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Çene ağrısı ve şişlik olması, çene ekleminden ses gelmesi, ağız açıp kapamada asimetri ya da kısıtlılık, kilitlenme olması gibi diğer sorunlarla da kendisini gösterebilir. Özellikle kulak bölgesinde ağrılar için de çeneden şüphelenilebilir.

4 – Çene Ağrısı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda çenede ağrı durumu gözüktüğünde evde tedavi olunması mümkün değildir. Sadece ağrıyı geçirmek adına geçici çözümler bulunacaktır. Ancak kesin tedavi adına uzman diş hekimlerine başvurmak şarttır. Evde tedavi yöntemleri çoğu zaman hastaya zarar da verebileceğinden kliniklere yönelmek gerekir.