3 Aylık Bebek Diş Çıkarır mı?

3-aylik-bebek-dis-cikarir-mi

3 aylık bebek diş çıkarır mı? Bebeklerde ilk dişin çıkma dönemi değişkendir. Genellikle yeni doğan bebeklerin ilk dişleri olmamaktadır. Fakat bazı bebekler ilk dişleriyle birlikte doğabiliyor. Bu nedenle her bebeğin diş çıkarma dönemi birbirinden farklıdır. Peki, 3 aylık bebek diş çıkarır mı? Bebeklerin erken diş çıkarmasının nedenleri nelerdir? Normal şartlarda bebekler ne zaman diş çıkarır?

Bebeklerde Erken Diş Çıkarma Nedenleri Nelerdir?

Doğumda bebeğin ağzında bulunan dişlere natal dişler denmektedir. Doğumdan sonra ilk 30 gün içerisinde görülen dişlere ise neonatal dişler denmektedir. Natal ve Neonatal dişlerin %90’ı erkenden çıkan normal süt dişleri olduğu biliniyor. Fakat nadir de olsa %10’u artı diş olarak adlandırılmış olan fazla diş yapılarıdır. Öyle ki bu durumun neden olduğu hala tam olarak bilinmemektedir.

3 aylık bebek diş çıkarır mı? Natal ve neonatal dişler oldukça nadir görülür. Genellikle tıbbi bir durum teşkil etmez fakat bazen farklı hastalıkların habercisi olabilir. Bu dişler arasında en sık rastlanan alt orta kesici dişlerdir. Genellikle bu dişlerin kökleri tam olarak gelişmemiş olur ve ağız içerisinde yalnızca diş etine tutunmuş bir şekilde bulunurlar.

Diş hekimi muayene esnasında birkaç noktaya dikkat ederler o hususlar ise şöyledir:

 • Eğer diş sallanıyorsa, aspirasyon riski varsa,
 • Dişlerin fazla olduğu tespit edildiyse,
 • Emmeyi olumsuz etkiliyorsa
 • Bebeğin diline zarar oluşturuyorsa,

Dişlerin çekilmesine karar verilebilir. Çünkü dişin düşüp bebeğin solunum yoluna kaçma riski vardır. Fakat muayenede dişlerin erken süt dişi olduğu tespit edilip, herhangi bir olumsuz duruma yol açmıyorsa dişler ağızda bırakılır. O halde bebeklerde erken diş çıkarma belirtileri nelerdir? Bebekler ne zaman diş çıkarır?

Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarır? Bebeklerde Erken Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Her bebeğin diş çıkarma dönemleri birbirinden farklıdır. Her ne kadar erken çıkan süt dişleri ile ilgili çürük yatkınlığı gibi problemlerin ortaya çıkabileceği düşünülüyor olsa da bu durum tam olarak doğru değildir. Çünkü bebeklerin gelişimleri esnasında yürüme ve konuşma zamanları nasıl ki farklıysa diş çıkarma zamanlarının da farklı olacağı unutulmamalıdır. Peki, 3 aylık bebek diş çıkarır mı?

Nadirde olsa bazı bebeklerin süt dişleri erken veya geç çıkabilir. Fakat bu durum bazen bazı hastalıklara zemin hazırlıyor olsa da her bebeğin gelişim sürecinin farklı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle bebeğinizle ilgili en iyi teşhisi doktorunuz karar verecektir. Bu yüzden sağlıklı olan bir bebeğin dişlerinin erken veya geç çıkması önemsenmemelidir. Bebekler ne zaman diş çıkarır sorusunun cevabının bireysel farklılıklara göre değiştiği unutulmamalıdır.

3 Aylık Bebek Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? 3 Aylık Bebek Diş Çıkarır Mı?

3-aylik-bebek-dis-cikarir-mi
3 Aylık Bebek Diş Çıkarır mı?

3 aylık bebek diş çıkarır mı sorusu kadar, diş çıkarma belirtileri de merak edilir. Her bebeğin diş çıkarma belirtileri değişkenlik göstermektedir. Diş çıkarırken belirti göstermeyen bebekler olabileceği gibi diş çıkarma sürecini biraz daha sıkıntılı yaşayan bebeklerde bulunmaktadır. Bebekler ne zaman diş çıkarır sorusunun cevabı ile direkt ilişkili olan diş çıkarma belirtileri şunlardır:

 • Huzursuzluk
 • İştahsızlık problemi
 • Anne sütü ve biberona yönelme
 • Dışkısının ishale yakın olması
 • Hafif ateş
 • Ağrı hissi
 • Şişkin diş etleri
 • Yanakların normalden sıcak olması
 • Salya miktarında artış
 • Uyku düzeninde bozukluk
 • Kulak, diş ve yanakları kaşıma isteği

Burada yer ala belirtiler, her çocukta farklı seviyede görülür. Bütün bebeklerin belirtilerin tamamını kesin olarak göstermesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bazı bebeklerde belirtiler çok şiddetli ve rahatsız edici olabilirken, bazılarında ise hafif olabilmektedir. 3 aylık bebek diş çıkarır mı sorusunu soran ebeveynler, buradaki belirtiler üzerinden bebeklerinin diş çıkarmaya başlayıp başlamadığı konusunda tahminler yapabilir.

4 Aylık Bebek Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeklerin diş çıkarma süreçleri aydan aya farklılık göstermemektedir. Genellikle diş çıkarma belirtileri her ayda aynıdır. Sadece 5 yaşını geçmiş olan çocuklarda süt dişlerini döküp kalıcı dişlerin çıkmaya başlamasında bu belirtiler görülmez. Bu nedenle 4 aylık diş çıkaran bebek ile 3 aylık diş çıkaran bebeğin belirtileri hemen hemen aynıdır. Bu belirtiler, bebekler ne zaman diş çıkarır sorusunun cevabı ile de yakından ilgilidir.

Bebekler ne zaman diş çıkarır sorusunun ardından 4 aylık bebeklerin diş çıkarma sürecindeki belirtileri merak edilir. Ebeveynler, dişlerin normale göre erken çıkması nedeniyle farklı belirtilerin oluşabileceğini düşünür. Fakat belirtiler genel olarak benzerdir.

Bebeklerin Diş Çıkarma Belirtileri Nasıl Hafifletilir?

Bebekler ne zaman diş çıkarır sorusunu soran ebeveynler, bir süre sonra çocuklarının diş çıkarma belirtileri gösterdiğini fark eder. Bu belirtiler, bebekleri zorlayabilir ve huzursuzluklara neden olabilir. Süt dişlerin sürmesi, her bebekte farklı etkilere neden olsa da yapılacak bazı uygulamalar sayesinde bebeklerin bu süreci rahat atlatması sağlanabilir.

Belirtilerin hafifletilmesi ve bebeklerin ilgili dönemi konforlu şekilde atlatması için yapılacakların tamamında diş hekiminin onayı alınmalıdır. Zira bu dönemde yapılacak hatalı bir uygulama, bebeklerin süt dişlerinde ve hatta kalıcı dişlerinde farklı problemlerin meydana gelmesine yol açabilir. Belirtilerin hafifletilmesi için uygulanacak olan yöntemler şu şekildedir:

 • 3-aylik-bebek-dis-cikarir-mi Bu süreçteki en önemli belirti, tükürük salgısının artmasıdır. Ağızdan dışarı çıkan tükürüklerin sürekli temiz bir bezle silinmesi önemlidir.
 • Dişlerde meydana gelen kaşıntının giderilmesi için bebeklere temiz diş kaşıma oyuncakları verilebilir. Bebekler, bu oyuncakları direkt ağızlarına götürecek ve dişlerini rahat şekilde kaşıyarak rahatlayacaklardır.
 • Dişlerin çıktığı bölgede yanma olabilir. Yanmanın giderilmesi için kaşıma oyuncakları soğutulduktan sonra bebeklere verilebilir. Ancak buz gibi dondurucu etkisi olan nesnelerin bebeklere kesinlikle verilmemesi gerekir.
 • Havuç ve elma gibi sert meyveler verilerek, diş etlerindeki kaşıntının ve yanmanın giderilmesi sağlanabilir.
 • İlgili bölgeye hafif masaj yapılabilir.

Diş çıkarma jelleri ve benzeri ürünler, bu süreçteki önemli seçeneklerdir. Ancak 3 aylık bebek diş çıkarır mı konusunda sık sık gündeme gelen bu jellerin, diş hekimi onayı olmadan kullanılmaması gerekir.

Dr. Sevil Borbay, bebeklerin diş çıkarma sürecini rahat bir şekilde atlatması için gerekli bilgilendirmeleri ebeveynleri yapmakta ve tavsiyelerini vermektedir. Bebekler ne zaman diş çıkarır sorusunun cevabını öğrenmek ve bu sürece dair diğer detaylar hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bebeklerde Diş Çıkarma Görüntüsü Nasıldır?

Diş çıkaran bebeklerin damak görüntüsü genelde şişkin olmaktadır. Salya miktarındaki artış ve damakların şişmesi en büyük belirtilerden biridir. Bu nedenle bu tarz belirtileri olan bebekler için diş çıkarıyor denebilir.

Diş Çıkaran Bebeğin Damak Görüntüsü

Diş çıkaran bebeğin damak görüntüsü şiştir. Diş çıkacak olan bölge normal zamana göre hafif şiş ve sert olabilir. 3 aylık bebek diş çıkarır mı konusunda, bebeklerin damak görüntüsü önemli bir işarettir. Ancak bu işareti sadece diş hekimleri doğru şekilde yorumlayabilir.

3 Aylık Bebek Diş Çıkarır Mı Kadınlar Kulübü Kullanıcıları Ne Diyor?

3-aylik-bebek-dis-cikarir-mi 3 aylık bebek diş çıkarır mı? Nadirde olsa evet. Bu nedenle erken dönemde diş çıkaran bebek anneleri bazen endişe yaşayabiliyor. Bu nedenle de bu tarz sorun yaşayan kişilerin fikirlerine ihtiyaç duyabiliyorlar. Kadınlar kulübü sosyal medya platformu da bunlardan biridir.

Genel itibari ile diş çıkarma sırası ve aralıkları şu şekildedir:

Üst Ön Dişler  6-8 aylık dönemde çıkar ve 6-7 yaşında dökülür.
Üst Yan Dişler  9-11 aylık dönemde çıkar ve 7-8 yaşında dökülür.
Üst Köpek Dişleri  16-20 aylık dönemde çıkar ve 10-12 yaşında dökülür.
Üst Küçük Azılar  12-16 aylık dönemde çıkar ve 9-11 yaşında dökülür.
Üst Büyük Azılar  20-30 aylık dönemde çıkar ve 10-12 yaşında dökülür.
Alt Ön Dişler  5-7 aylık dönemde çıkar ve 6-7 yaşında dökülür.
Alt Yan Dişler  10-12 aylık dönemde çıkar ve 7-8 yaşında dökülür.
Alt Köpek Dişleri  16-20 aylık dönemde çıkar ve 9-12 yaşında dökülür.
Alt Küçük Azılar  12-16 aylık dönemde çıkar ve 9-11 yaşında dökülür.
Alt Büyük Azılar  20-30 aylık dönemde çıkar ve 10-12 yaşında dökülür.

4 Aylık Bebek Diş Çıkarır mı Kadınlar Kulübü Yorumları

4 aylık bebek veya 3 aylık bebek diş çıkarır mı? Bu sorunun cevabı evettir. Hatta bu aylarda bebekleri diş çıkaran anneler Kadınlar Kulübü sosyal medya platformunda yaşadıkları süreçleri paylaşıyorlar. Genellikle bir sorunla karşılaşmadıklarını belirten anneler doktor tavsiyesi ile ilerlemeyi tavsiye ediyorlar. Bu nedenle sizler de doktorunuz ile görüşerek süreci rahat bir şekilde atlatabilir ve bebekler ne zaman diş çıkarır sorusunun cevabını profesyonel bir ağızdan öğrenebilirsiniz.

Bebeklerde Diş Çıkarma Huzursuzluğu Ne Kadar Sürer?

3-aylik-bebek-dis-cikarir-mi Bebeklerde, dişlerin çıktığı dönemde belirgin bir huzursuzluk olur. Beslenmede ve uykuya dalmada zorluklar fark edilebilir. Bu huzursuzluklar, diş çıkarma belirtilerinin en yoğun olduğu dönemde başlar ve belirtiler kaybolana kadar devam eder. 3 aylık bebek diş çıkarır mı konusundaki bu huzursuzluklar, ebeveynler için zorlayıcı olabilir.

Dişlerin çıkması, belli bir süreç içerisinde gerçekleşir. İlgili süreç bazı bebeklerde 5-7 gün iken, bazı bebeklerde ise 10 gün olabilir. Dişlerin, diş etini patlatarak çıkması ile bebekler rahatlar ve bu konudan kaynaklı olan huzursuzluklar büyük oranda kaybolur.

Her diş için bu süre farklılık gösterir. Temel olarak dişlerin çıkma süresi ile bebeklerdeki huzursuzluk süresi arasında paralellik vardır. Bu dönemde bebeklerde görülen huzursuzluk işaretleri şunlardır:

 • Ağlama
 • Beslenmeyi reddetme
 • Uykuya dalmama
 • Hafif ateş

Diş Çıkarma Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekler ne zaman diş çıkarır sorusu kadar, bu süreçte dikkat edilmesi gerekenler de önemlidir. Bebeklerin önemli bir kısmı bu süreçte huzursuzluk yaşasa da bunlar geçici etkilerdir. Bebeklerin çok büyük bir kısmı, bu süreci sorunsuz olarak tamamlar ve süreç sonunda sağlıklı dişlere sahip olur.

Bu süreçte ebeveynlerin rolü çok önemlidir. Özellikle temizlik konusunda ailelerin dikkatli olması gerekir. Diş etlerinde kaşıntı ve şişlik nedeniyle bebekler her nesneyi ağızlarına götürmeye meyillidir. Bebeklerin ulaşabileceği noktalarda yutulabilecek nesnelerin bulunmaması, diş kaşıma oyuncağının ve eline alabileceği tüm nesnelerin temiz olması çok önemlidir. 3 aylık bebek diş çıkarır mı sorusunun cevabı evet çıkarabilir.

Dişler çıkarken bebeklerde çok hafif bir ateş görülebilir. Bu ateş ile hastalıklardan kaynaklı yüksek ateşi ayırmak çok zor değildir. Dişten kaynaklı ateş, çoğunlukla 37,5 derecenin altında kalır ve bu seviyeyi geçmez. Hastalık durumlarında ise ateş, 38 dereceye yaklaşır ve bazı hastalıklarda bu seviyeyi dahi geçer.

3 aylık bebek diş çıkarır mı konusunda ebeveynler, ateş için doktor onayı olmadan ilaç kullanmamalıdır. Eğer ateş bebekte ciddi anlamda huzursuzluğa yol açıyorsa doktora başvurulmalı ve doktorunun tavsiye ettiği ateş düşürücü şurup kullanılabilir.

Bir diğer önemli nokta ise beslenme ile ilgilidir. Bebeklerin ek gıdaya geçiş sürecinde çıkmaya başlayan dişler, iştahsızlık ve beslenme reddi gibi sonuçlara yol açabilir. Bunların normal tepkiler ve etkiler olduğu kabul edilmeli ve bebekler, yemeye zorlanmamalıdır.

Bebeklerde Yeni Çıkan Dişin Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebeklerin yeni çıkan dişlerinin bakımı ebeveynleri tarafından yapılır. Bu dönemde yapılan bakımlar, süt dişlerin kalıcı dişler gelene kadar sağlıklı olmasını sağlar. Ebeveynler tarafından yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • İlk diş çıktığında macunsuz olarak yumuşak bir diş fırçası ile dişlerin fırçalanması
 • Yemeklerden sonra dişlerin temizlenmesi
 • Şekerli gıdalar tükettikten sonra su verilmesi ve böylece şeker kalıntılarının dişlerden uzaklaştırılması
 • Düzenli diş kontrollerinin yaptırılması

Bebeklerin diş bakımlarının nasıl yapılması gerektiği konusunda diş hekimden tavsiye almak gerekir.

Dr. Sevil Borbay, bebeklerde diş bakımının nasıl yapılacağı konusunda gerekli bilgilendirmeleri yapmaktadır. Bu bilgilendirmeler ve 3 aylık bebek diş çıkarır mı sorusuna ilişkin detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

3 Aylık Bebek Diş Çıkarır Mı Konusu ile İlgili Sık Sorulan Sorular

3-aylik-bebek-dis-cikarir-mi 3 aylık bebek diş çıkarır mı konusu ile ilgili sık sorulan sorular bulunmaktadır. Bu sorulara ilişkin cevaplar aşağıda yer almaktadır.

1 – Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarır?

Bebekler ilk dişlerini ortalama 5-7 aylık oldukları dönemde çıkarırlar. Ancak bazı bebekler ilk dişlerini daha erken veya daha geç de çıkarabilir. Bu noktada belirgin şekilde bireysel farklılıklar vardır. Bireysel farklılıklar nedeniyle dişlerin erken veya geç çıkması, diş sağlığını olumsuz etkilemez.

2 – Bebeklerde İlk Diş Çıkarma Kaç Gün Sürer?

Bebeklerin ilk dişleri ortalama 7-10 günde çıkar. Diş etinde görünen dişin tamamen çıkma süresi, bebeklere göre farklılık gösterir.

3- Bebeklerde Diş En Geç Ne Zaman Çıkar?

Bebeklerde ilk diş en geç 12-13 aylıkken çıkar. Eğer bu döneme kadar diş çıkmazsa mutlaka uzman bir diş hekimine muayene olunmalıdır.

4 – Bebeklerde Diş Çıkarma Ne İyi Gelir?

Diş çıkarma belirtilerinin hafifletilmesi için bebeklere havuç gibi sert ve soğuk meyveler, diş kaşıma oyuncakları verilebilir. Diş doktorunun tavsiyelerine göre farklı uygulamalar da yapılabilir.

5 – Patlayan Diş Kaç Günde Çıkar?

Patlayan diş ortalama 5-10 günde tamamen çıkar. Ancak bu süre her bebekte farklı olduğu için bazılarında söz konusu süreç daha kısa bazılarında ise daha uzun olabilir.