Süt Dişi Kanal Tedavisi Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

sut-disi-kanal-tedavisi

Süt dişi kanal tedavisi çocuklarda uygulanan yaygın bir yöntemdir. Süt dişine kanal tedavisi belirli sebeplerden dolayı tercih edilmektedir. Fakat ilk defa bu tarz bir uygulama ile karşılaşan ebeveynler, tereddüt yaşamaktadır. Özellikle uygulanan kanal tedavisi gerekli mi şart mı gibi sorgulamalar diş hekimine iletilmektedir. Süt dişlerinin sağlıklı kalması kadar hastaya yani çocuğa zararsız olması için uygulanması gerekebilmektedir.

Süt Dişe Kanal Tedavisi Yapılır mı?

Süt dişlerine kanal tedavisi zorunlu olduğu müddetçe yapılmaktadır. Kanal tedavisi yapılırsa altından gelecek olan kalıcı dişlerin sağlığı korunmaktadır. Aynı zamanda çocuğun sahip olduğu rahatsızlığı da ortadan kaldırmak mümkün olacaktır. Kanal tedavisi yapılması sırasında çocuğun sıcak, soğuk tüketiminde sızı ve rahatsızlığın ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. Yetişkinlerdeki gibi estetik diş hekimliği kapsamında yer almayarak daha çok sağlıklı olmayı hedefleyen uygulamadır.

Süt Kanal Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Adından da anlaşılacağı üzere süt dişi kanal tedavisi, çocuklara uygulanmaktadır. Diş sağlığı oluşturmak, daimi dişleri korumak ve süt dişlerinde meydana gelen durumlara bağlı oluşan olumsuzluğu yok etmek amacıyla uygulanmaktadır. Kanal tedavisi neden uygulanır sorusu ile kimlere uygulanacağı bu noktada ortak hareket etmektedir. Çocuğun süt dişleri üzerinde çürük oluştuysa ve ağrı, sızı yaratıyorsa yok etmek adına kanal tedavisi yaptırılmaktadır. Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda uygulama ilerler sadece süt dişleri hedeflenmektedir.

Süt Dişi Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Süt dişlerde meydana gelen çürük ya da diğer durumlara bağlı olarak rahatsızlık ortaya çıktıysa kanal tedavisine geçilmektedir. Süt dişi kanal tedavisi uygulama aşamaları yetişkinler ile benzerlik göstermektedir. Çocuğun ağız ve süt diş yapısı incelenmektedir. Ağız içerisinde meydana gelen çürükler öncelikle temizlenerek yok edilir. Kökte yer alan sinirin alınması amacıyla kanal tedavisine başlanır. Diş etine zarar vermeden sinir dişten alınmaktadır.

sut-disi-kanal-tedavisi Sonraki aşamada açılan boşluk kısmı ve çürüklerin alınmasına bağlı olarak meydana gelen diş dokusunu düzeltmek adına dolgu malzemesi entegre edilmektedir. Dolgu malzemeleri diş üzerine oturtularak işlemin bitirilmesi hedeflenmektedir. Çocuğun yeme, parçalama ve ısırma gibi işlemleri engellemeyecek şekilde dolgu yapılmalıdır. Çocukta yemek dışında aynı zamanda konuşma veya ses çıkarmaya engel olmaması da önemlidir. Diş hekimi tarafından ağız içerisinde en uygun dolgu yapılarak işlem sonlandırılmaktadır.

Süt Dişi Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Dişin durumuna göre uygulama süresi değişiklik gösterecektir. Eğer tek diş üzerine uygulama yapılacaksa uygulama daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Aynı zamanda diş hekiminin uzmanlığı, çocuk ile olan iletişimi de çok etkilidir. Uzman, çocukla iletişimini iyi kuruyor ve güven kazanıyorsa ortalama 15-20 dakika içerisinde işlemler bitecektir.

Süt Dişi Kanal Tedavisinde Kullanılan Malzemeler Çocuklara Uygun mu?

Ebeveynler tarafından çocuk üzerinde gerçekleştirilecek tedavi yönteminin uygunluğu araştırılmaktadır. Malzeme kullanımı, diş hekimi yaklaşımı gibi durumlara dikkat edilir. Bahsedilen bu davranış oldukça normaldir. Zira anne ve babaların kaygı yaşaması çocuğu için yaşaması gereken bir duygudur.

Eğer diş hekimi, çocuk diş hekimliği kapsamında deneyim sahibi ise endişe yaşamanıza gerek olmayacaktır. Çünkü kullanılan malzemelerden gerçekleşecek iletişime kadar ciddi bir dikkat söz konusu olacaktır. Diş kliniğimizde çocuğunuz için özel oluşturulmuş ortam bulunmaktadır. Bu ortamda uygun tedavi yöntemlerini profesyonel şekilde gerçekleştirilmesi adına siz de randevu alabilirsiniz.

Çocuğa Kanal Tedavisi Yaptıranlar Yorumları Nasıl?

Genel itibari ile süt dişi kanal tedavisi yaptıran ebeveynlerin durum hakkındaki yorumları olumlu olmaktadır. Çocukların yemek ve içecek tüketiminde artık zorluk yaşanmadığı vurgusu gerçekleşmektedir. Özellikle sızı, ağrı ve acıların ortadan kaldırılmış olması anne ve babaları da rahatlatan bir süreçtir.

sut-disi-kanal-tedavisi
Süt Dişi Kanal Tedavisi

Tek memnuniyet bununla sınırlı değildir. Aynı zamanda altta yer alan kalıcı dişlerinde sağlıklı tutulmasına neden olması da memnuniyet sebebidir. Böylece ileride oluşması muhtemel çürüklerinde önüne geçilmektedir.

Süt Dişi Kanal Tedavisi Fiyat 2022-2023 Bilgisi

Süt dişi kanal tedavisi fiyatı dişin sayısına göre belirlenmektedir. Hastalara ve hasta yakınlarına muayene sırasında güncel fiyat teklifi sunulmaktadır. Eğer güncel fiyatlar hakkında bilgi almak ve çocuğunuzun dişleri adına inceleme yaptırmak isterseniz kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Kısa sürede randevu alarak çocuğunuzun süt dişinde meydana gelen sorunlardan kurtulabilirsiniz. Gerek süt dişe kanal tedavisi gerekse diğer diş problemleri adına iletişime geçmeniz sizin için yeterli olacaktır.