Anne ve Babalara Çocuk Diş Muayenesi Önerileri

Çocuk diş muayenesi birçok ebeveyn tarafından endişe yaşanmasına neden olmaktadır. İlk çocuk diş kontrolü sırasında özellikle çocuğun yaşadığı kaygı, anne ve babaya yansır. Eğer anne ve baba tarafından ilk diş hekimi tedavisi için doğru hareket edilmezse kalıcı olumsuz duygular yaratılmaktadır.

Çocuğun özellikle ilk diş muayenesi adına doğru hazırlıklar yapılarak hareket edilmesi gerekir. Aksi takdirde anne ve babanın yanlış tutumu kalıcı bir çocuk diş hekimi korkusuna neden olacaktır.

Anne ve Babalar Çocuk Diş Muayenesi Öncesi Nelere Dikkat Etmeli?

Çocuk diş hekimi muayenesi oldukça önemli bir işlemdir. Küçük yaştan itibaren diş ve ağız kontrolü için diş hekimi ziyaretinin alışkanlık haline gelmesi gerekir. Ancak ilk defa diş tedavisi görecek olan çocuklarda korku ortaya çıkabilmektedir.

Hastanın yaşadığı korku ve kaygı oldukça doğaldır. Anne ve babaların sergileyeceği davranışlar diş hekimine ve genel kontroller ile ilgili olumlu duyguların yayılmasını sağlayacaktır. İşte, çocuk diş muayenesi için sergilenmesi gereken davranışlar.

1 – Çocuk Diş Muayenesi Öncesi İletişimi Kuvvetlendirin

İlk muayene diş bakımı ve süt dişi kontrolü için gereklidir. Diş hekiminin izleyeceği yollar kadar anne ve babaların da iletişimin devamını getirmesi şarttır. İlk olarak çocuk ile kaç yaş arasında olursa olsun iletişim kurulmalıdır.

Bakım verenleri özellikle çocuğa diş hekimi ve diş gibi konularda bilgi vermelidir. Yalnız bu bilgileri verirken düz ve despot olmaktan kaçınmalısınız. Daha çok çocuklarda randevu, doktor kaygısını azaltmaya yönelik bilgiler vermelisiniz. Varsa korkularını dinlemelisiniz.

2 – Ortada Korku ve Kaygı Varsa Görmezden Gelmeyin

Çocuk diş muayenesi ortam açısından çocuğun alışık olmadığı bir alanı yansıtmaktadır. Daha önce diş hekimi görmediyse ya da genel doktorlara karşı bir önyargı gelişmişse çocuk adına durum korkutucudur. Genellikle çocuğunuzun gerek duyabileceği bu gibi zamanlarda korku ve kaygıları üzerinde konuşabilmektir. Bilinçaltında acıyabileceği fikrini taşıyan çocukların korkularını görmezden gelmek bakım verenlerin yaptığı genel bir hatadır.

Halbuki bebek ya da çocuk sahip olduğu olumsuz duyguları sevdiği kişilere yansıtarak baş etmeye çalışır. Bu bazen bir ağlama bazen diş hekimine gitmeye direnme şeklinde ortaya çıkabilir.

Anne ya da babanın diş hekiminin acıtacak bir şey yapmayacağı konusunda güvenceyi vermesi gerekir. Aynı zamanda yaşadığı bu duyguların doğal olduğunu fakat birlikte olunacağı da hissettirilmelidir. Kaygıyı görmezden gelmek hastanın değersiz de hissetmesine neden olacaktır.

3 – Küçüklerle İletişimi Kuvvetli Bebek Dişçisi Seçimi Yapın

Gerçekleşecek çocuk diş muayenesi sadece anne ve babaların etkisiyle olumlu geçecek bir durum değildir. Gidilecek olan diş hekimi de oldukça önemli bir noktadır. Diş hekimi seçiminde ebeveynlerin dikkatli davranması gerekmektedir.

Çocuklar keşfetmeye meraklıdır ve duygularını oyuncaklarla ifade ederler. Günümüzde çocuk diş muayenesi ortamını çocuğa uygun dizayn eden birçok diş hekimi olduğunu görebilirsiniz. Muayene öncesinde çocuğun kaygısını azaltmak adına çocuk ve oyuncaklardan yararlanan diş hekimleri sürecin daha kolay geçmesini sağlayacaktır.

4 – Genel Bebek Diş Doktoru İstanbul Araştırması Yapın

Günümüzde çocuk diş muayenesi adına aktif rol alan diş hekimlerinin sayısı İstanbul’da oldukça fazladır. Seçeneğin bol olması seçim sırasında ebeveynleri zorlayabilir. Çocuk diş muayenesi için araştırmayı sık yapmalısınız. Gerçekten çocuğunuzla doğru ilişki kurabileceğini düşündüğünüz doktor ile iletişime geçmelisiniz.

Sadece süt dişler için değil çocuğun kalıcı dişler bakımı için de gerekli olan bir durumdur. Diş hekimi araştırmanızda var olan ortam, hekimin uzmanlığı önemlidir. Özgeçmişe bakarak ve diş hekimi hakkındaki yorumlara da bağlı olarak tercihinizi yapabilirsiniz. Eğer eğlenceli, kaygıdan uzak bir muayene istiyorsanız kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

5 – Oyunlarla İlk Muayenenin Provasını Gerçekleştirin

Küçük yaşlarda iletişim oyun ve oyuncaklarla sağlanmaktadır. Çocuğun düşünce ve duygusunu ifade etme şekli oyundan geçmektedir. Eğer çocuk diş muayenesi için sağlıklı bir süreç atlatmak istiyorsanız, çocuğunuzla öncesinden prova yapmanız gerekebilir.

Var olan oyuncaklardan dişçilik ve diş muayenesi gibi oyunlar geliştirebilirsiniz. Geliştireceğiniz oyun sayesinde çocuk diş muayenesi öncesi duygusal olarak çocuğunuz hazır olacaktır. Süreç hakkında bilgi sahibi olabildiği gibi aynı durumu diş hekimi ile tekrar yaşadığında sorunsuz bir muayene sağlanacaktır.

6 – Çocuğunuza Rol Model Olun

Çocuklar duygu ve düşüncelerini anne ve babalarını izleyerek kazanmaktadır. Gözleyerek öğrenme metodu korkular için de geçerlidir. Halbuki çocuk diş muayenesi öncesi çocuğunuz sizin diş hekimine gittiğinize tanık olursa duyguları olumlu yönde gelişecektir. Birlikte yetişkin doktorlarına gidebilir bu konuda rol model olabilirsiniz.