4 Aşamada Süt Dişlerinde Amputasyon Nasıl Yapılır?

amputasyon-nasil-yapilir

Çocuklarda süt dişlere amputasyon nasıl yapılır? Şüphesiz bu tedaviyi yaptırmak zorunda kalan birçok ebeveyn sorunun cevabını aramaktadır. Kliniğimizde de Dr. Sevil Borbay eşliğinde bu tedaviler yapılmaktadır. Anne ve babalar ilk defa duydukları bu tedavi karşısında sürecin nasıl ilerlediğini merak etmektedir.

Özellikle çocuklarda çok faydalı bir uygulama olan amputasyon nasıl yapılır, ne demek? İşte merak ettiğiniz konulara dair cevaplar.

Amputasyon Nedir?

amputasyon-nasil-yapilir Amputasyon kısaca çocukların süt dişlerinde meydana gelen çürüklerin sinire ulaşması sebebiyle yapılan bir uygulamadır. Önleyici bir uygulama olduğunu söylemek kısmen mümkündür. Çünkü çürük sinirlere ulaşmış olsa da özellikle çoklu sinire sahip dişlerde koruma hedeflenir. Enfeksiyon kapmış olan kısım dişten ve sinirden uzaklaştırılır. Böylece çocukta kanal tedavisi, diş çekimi olmadan süreç tamamlanmaktadır.

Çürümüş olan dişler normal şartlarda çekilmektedir. Ancak çocuklarda süt dişleri belirli bir yaşa kadar mümkünse çekilmemektedir. Alttan gelecek olan kalıcı dişin yerini korumak adına süt dişleri ağızda kalır. Eğer çürükten dolayı diş kurtarılamayacak durumdaysa diş çekilir ve yerine yer tutucular koyulur. Ufak bir ihtimal de olsa diş kurtarılabilecek ise amputasyon yapılır. Peki amputasyon nasıl yapılır, kararı nasıl alınır?

Süt Dişi Amputasyon İşlemi Neye Göre Karar Verilir?

Çocuk diş hekimi tarafından amputasyon yapılıp yapılmayacağına kadar verilir. Önce manuel olarak inceleme yapılır. Daha net karar alabilmek adına diş röntgeni çekilir. Eğer enfeksiyon, çürük diş sinirlerine kadar ulaşmışsa ve temizlenebilecek durumdaysa yaşa da bağlı olarak amputasyon kararı alınır. Ebeveynler ile durum hakkında konuşulduktan sonra Dr. Sevil Borbay tarafından uygulama gerçekleştirilir.

Süt Dişlerinde Amputasyon Nasıl Yapılır?

amputasyon-nasil-yapilir
Amputasyon Nasıl Yapılır?

Süt dişlerinde amputasyon nasıl yapılır sorusuna hitaben çoklu bir aşamaya sahip olduğunu söylemek mümkün. Bu uygulamada temel hedef dişi korumak olduğundan dikkatli hareket edilir. Sinirlerde oluşan enfeksiyona ulaşılır ve bu diş yapısından uzaklaştırılır. Aynı zamanda süt dişin altında yer alan kalıcı dişe de zarar verilmez. Böylece ilerleyen dönemlerde dişin yerine gelmesi sağlanır.

Süt Dişi Amputasyon Aşamaları Neler?

Amputasyon nasıl yapılır konusunu daha iyi anlamak ve açıklamak için aşamalarına göz atmak gerekiyor. Eğer siz de amputasyon nasıl yapılır aşamasında detaylı bilgi almak istiyorsanız kliniğimizden bilgi alabilirsiniz. Her aşama aşağı yukarı benzer olsa da hastalar arasında değişiklik yaşanabileceğini de unutmamanız gerekir. Amputasyon aşamaları şu şekildedir:

1 – Hastanın Hazırlanması

Çocuklarda yapılacak her bir işlem için acele etmeden sabırla hareket etmek gerekir. Korku ve kaygı yaşanmaması adına hasta hazırlanır. Bu işlemlerin kısmen uzun sürmesi ve çocuğu rahatlatmak adına sedasyon uygulaması tercih edilmektedir. Anestezi ile uyuşturulan çocuk işlem esnasında herhangi bir şekilde duygu hissetmeyecektir. Ama bunların öncesinde hastanın normal kontroller için hazırlanması şarttır.

2 – Dişlerde Görüntüleme ve Kontrollerin Sağlanması

Uygulamaya geçmeden önce eminlik kazanmak adına görüntüleme istenir. Diş filmi ile elde edilen bilgiler neticesinde doktor tarafından karar alınır. Gerekli aşamalarda farklı röntgen isteklerinde bulunulabilir. Kontrol ve incelemeler de gerçekleştikten sonra artık uygulamaya geçilir. Kısa sürede sorunu çözebilmek adına aile ile bilgi paylaşılır ve muayenehane hazır konuma getirilir.

amputasyon-nasil-yapilir 3 – Amputasyon Nasıl Yapılır: Dişe Yapılan Müdahaleler

Anestezi ile uyutulan hastanın sorunlu dişi üzerinde çalışmalara başlanır. Hedef dişin altındaki sinirlere ve buradan da enfeksiyonlu yapıya erişmektir. Erişim tamamlandıktan sonra yapı dişten uzaklaştırılır. Kesim yapılan alanda dikiş atılır ve işlem sonlandırılır.

4 – İşlemin Sonlandırılması

Hastanın ailesine bundan sonraki süreç hakkında bilgi verilir. Özellikle iyileşme sürecini hızlandırmak, aksaklık ile karşılaşmamak adına gereklidir. Süreç çok sancılı geçmeyecektir. Aksine dikkat edildiği müddetçe diş kaybının önüne geçilerek daha az sancılı bir süreç yaşanır. Hijyen başta olmak üzere beslenmeye de dikkat edilerek hareket edilmesi şarttır.

Amputasyon Diş Fiyatları Ne Kadar?

Kliniğimizde amputasyon nasıl yapılır araştırması kadar amputasyon diş fiyatları söz konusudur. Fiyatlandırmalar yapılacak diş sayısına göre değişiklik gösterir. Uygun fiyatlandırmalar ile eğer çocuğunuzun ağrılı dişten kurtulmasını isterseniz başvurmanız yeterli olacaktır.

Dr. Sevil Borbay çocuklara uygun iletişim, yöntem ve yaklaşımlar ile korku yaşanmadan çözüm bulmaya devam ediyor. Kısa sürede sorunsuz ve sağlıklı bir ağız yapısına kavuşmak artık çok daha kolay! Kliniğimizden randevu alarak dilerseniz siz de bu avantajı elde edebilirsiniz.