Çocuklarda Görülen Diş Hastalıkları Nelerdir?

dis-hastaliklari

Diş hastalıkları problemlerinin çocuklarda sık yaşandığını biliyor musunuz? Diş ve ağız bakımı çocukluk çağında başlar. Bu nedenle çocukların ileride sağlıklı ve güçlü dişlere sahip olabilmeleri için diş bakımı ve sağlığı çok önemlidir. Peki, çocuklarda görülen diş problemleri nelerdir?

Çocuklarda Görülen Ağız ve Diş Hastalıkları Nelerdir?

Çocukların ağız ve diş bakımı alışkanlığı kazanması çok önemlidir. Tabi ki bu durum her zaman mümkün olmayabilir. Bazen çocuklar ebeveynleri ne kadar uğraşsa da yeterli özeni gösteremeyebilir. Bu durumda da ortaya bazı problemler çıkmaktadır. Peki, çocuklarda görülen diş problemleri nelerdir?

dis-hastaliklari Diş Hastalıkları Çeşitleri Nelerdir?

Çocukların dişlerinde meydana gelen hastalıklar her yaş grubunda meydana gelebilir. Özellikle çocuklar büyüdükçe ve beslenme alışkanlıkları değiştikçe bu problemler de daha çok ortaya çıkmaktadır. Özellikle asitli ve şekerli gıdalar tüketmek, diş temizliğine önem vermemek gibi sorunlar ortaya belli başlı problemler çıkmaktadır. Peki, bu problemler nelerdir?

1 – Çürük Problemi

Diş hastalıkları arasında en yaygın görülen problemlerden biridir. Çürük problemi ağız içerisinde kötü koku, diş etlerinin şişmesi gibi sorunlara sebebiyet verebilir. Bu duruma da genellikle beslenme alışkanlıkları sebep olmaktadır. Bu nedenle sağlıksız besinleri tüketen her çocuk çürük problemi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu nedenle;

  • Ballı süt
  • Asitli yiyecekler
  • Diş temizliğinin aksatılması
  • Şekerli besinler

Tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Aksi halde diş yüzeyinde kalan bu besinler zamanla çürüğe sebep olmaktadır.

2 – Diş Kırığı

Çocukların fazla hareketli olması ya da sert cisimlere olan ilgileri dişlerde kırık oluşumuna sebebiyet verebiliyor. Bu durumda çocuklarda en çok rastlanan diş hastalıkları probleminden biridir. Kolay bir şekilde tedavisi yapılan dişler tekrar eski görünümüne kavuşmaktadır. Fakat böyle bir kırık durumu ile karşılaşıldığında mutlaka bir hekim ile görüşülmesi gerekmektedir.

3 – Darbe

Darbe alan çocuklar yaşanan şiddete bağlı olarak diş etlerinde ya da dişlerde kırık veya travma yaşanabilir. Yaşanan bu problem ciddi hasarlara sebebiyet verebileceği gibi sorunsuz bir şekilde de atlatılabilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında çocuğunuzu mutlaka bir diş hekimine muayene ettirmeniz gerekmektedir. Kalıcı bir hasarın oluşmaması için muayene şarttır.

dis-hastaliklari 4 – Diş Eti Problemi

Diş eti problemi ağız ve diş sağlığına dikkat etmeyen çocuklarda ortaya çıkan problemlerden biridir. Diş fırçalama esnasında kanama veya şişme gibi durum ile çocuğunuz karşı karşıya kalabilir. Eğer çocuğunuz böyle bir diş hastalıkları problemiyle karşı karşıya kalırsa diş hekimi muayenesi şarttır.

5 – Diş Hastalıkları: Diş Çarpaşıklığı

Her çocuk düzgün diş yapısına sahip olamayabiliyor. Genellikle genetik bir yapıya sahip olan dişler uygun tedavi yöntemleri ile tedavi edilmektedir. Ortodonti de bunlardan biridir. Çarpaşık diş problemi yaşayan çocuklar alanında uzman olan hekim tarafından tedavi edilir ve çarpaşık diş hastalıkları probleminden kurtulmuş olur.

Çocuklarda En Çok Görülen Diş Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda yaşanan diş hastalıkları uygun tedavi yöntemleri ile tedavi edilmektedir. Bu nedenle alanında uzman çocuk diş hekimleri gerekli tetkikleri yaparak çocukların yaşamış oldukları problemleri ortadan kaldırmaktadır. Her hastalığın tedavi şekli birbirinden farklı olacağından çocuğunuz için en uygun tedavi yöntemini seçmek için diş hekimi ile görüşmek önemlidir.

Çocuklarda Diş Eti Hastalıkları İsimleri Nelerdir?

dis-hastaliklari Diş eti hastalıkları nelerdir? Çocuklarda görülen diş hastalıkları isimleri şu şekilde sıralanabilir.

  • Gingivitis
  • Kronik periodontitis
  • Agresif periodontitis
  • Nekroz oluşumuna sebep olan periodontal hastalıklar
  • Diş eti absesi ve periodontal abseler

Diş Eti Hastalıkları Hangi Bölüm Tedavi Eder?

Diş eti hastalıkları periodontoloji uzmanı tarafından muayene edilip tedavi edilmelidir. Aksi halde istenmeyen sonuçlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle tercih edeceğiniz diş hekiminin uzmanlık alanını öğrenebilir ve çocuğunuzun yaşadığı diş hastalıkları problemi ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çocuklarda Diş Eti Hastalığı Kanser Belirtisi Durumları Nelerdir?

Tüm diş eti problemleri çocuğunuzun kanser olduğu anlamı taşımaz. Her ne kadar ağız kanseri belirtileri arasında diş etlerinde oluşan kırmızı benekler gösterilse de hemen endişeye kapılmamak gerekir. Eğer çocuğunuz böyle bir diş hastalıkları ile karşı karşıyaysa hemen bir diş hekimi ile görüşmeniz faydalı olacaktır.

dis-hastaliklari
Diş Hastalıkları

Diş hastalıkları problemlerinde erken dönemde teşhis çok önemlidir. Bu nedenle çocuğunuzun yaşadığı problemleri göz ardı etmeden bir çocuk diş hekimine muayene olması önemlidir. Bunun için klinik doktorlarımızdan Sevil Borbay ile görüşerek çocuğunuzun diş problemleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken diş kliniği ile iletişime geçmek olacaktır.

Çalışma Saatleri Pazartesi-Cumartesi 10:00-19:00

Pazar Kapalı

Adres Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. Ataköy Towers B Blok No:20 Kat:1 Daire:24, Bakırköy/İstanbul
Telefon 0 212 803 4490