Çocuklarda Diş Fırçası Seçimi Nasıl Yapılır?

Diş sağlığı sadece yetişkinlerin dikkat etmesi gereken bir durum değildir. Diş sağlığının temeli, çocukluk döneminden başlar. Eğer çocukluk döneminde dişlere iyi bakılmazsa, yetişkinlik dönemine gelindiğinde diş problemi yaşanabilir.

Bu nedenle çocuklarda diş bakımına daha fazla dikkat edilmelidir. Eğer erken yaşlarda diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmazsa, daha sonraları bu alışkanlığı kazandırmak zor olabilir. Ancak bu alışkanlığı kazandırırken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bunların başında diş fırçası seçimi gelir.

Çocuklarınıza doğru bir diş fırçası seçmeye gayret etmelisiniz. Peki çocuk diş fırçası nasıl seçilir? Bu seçimi yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Çocuklarınıza doğru bir diş fırçası seçebilmek için dikkat etmeniz gereken tüm detaylar aşağıda verilmiştir.

Çocuklarda Diş Fırçası Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çocuklarda diş fırçası seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

  • Diş fırçası, çocuğun ağzına uygun olmalıdır.
  • Fırçanın kılları yapay malzemeden yapılmış olmalıdır.
  • Sert bir fırça olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Fırça sapının aşırı büyük ya da küçük olmaması gerekir.
  • Fırça, çocuğun yaşına bakılarak alınmalıdır.

Bunları göz önünde bulundurduğunuzda çocuğunuz için en doğru diş fırçasını kolaylıkla seçebilirsiniz. Fırça seçiminde dikkatli olmak, çocuğunuzun diş sağlığını korumak için gereklidir.

Diş Fırçasının Büyüklüğüne Bakılmalı

Çocuklarda diş fırçası seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken ilk husus, fırçanın büyüklüğüdür. Diş fırçaları, farklı büyüklüklere sahiptir. Çocukların ve yetişkinlerin diş fırçaları farklı boyutta olur.

Yetişkinlerin kullandıkları diş fırçalarını çocukların kullanmaları uygun değildir. Bu nedenle çocuğunuza alacağınız diş fırçasının büyüklüğüne göz atmalısınız. Eğer çocuğunuzun ağzı küçükse küçük diş fırçalarından birini tercih etmelisiniz. Fırça büyüklüğünün doğru olması önemli bir noktadır.

Fırça büyük olduğunda çocuğunuz rahat bir fırçalama yapamaz. Fırçanın rahat olması, macunun doğru şekilde dağılmasını sağlar. Ayrıca çocuğunuza uygun bir diş macunu da almalısınız. Çocuk diş macunu ürünlerinden tercih etmeniz gerekir. Diş fırçalama alışkanlığı kazandırmış olsanız bile diş hekimi kontrollerini ihmal etmemelisiniz. Çoçuk diş hekimi, çocuğunuzun dişlerini daha detaylı bir şekilde incelemelidir.

Fırça Kılına Bakılmalı

Diş fırçasının büyüklüğünden sonra dikkat etmeniz gereken ikinci husus ise fırça kılıdır. Fırça kılı, dişlere doğrudan temas eder. Bu nedenle kılın, dişlere zarar verecek bir maddeden yapılmamış olması gerekir. Bazı ebeveynler genellikle doğal kıl ile yapılan diş fırçalarını tercih ederler. Ancak böyle bir tercih yapmak yanlıştır.

Fırça kılının doğal malzemelerden yapılıyor olması, bakteri barındırma olasılıklarını artırır. Bundan dolayı doğal malzemeden olan fırça kılları kullanılmamalıdır. Bunun yerine yapay bir malzemeden yapılan fırça kılı tercih edilmelidir. Özellikle plastik fırça kılları, bu açıdan daha doğru bir tercihtir.

Fırça Sert Olmamalı

Çocuklarınıza diş fırçası seçerken fırçanın sert olmamasına dikkat etmelisiniz. Sert fırçalar, başta diş etlerine zarar verir. Bu nedenle yumuşak bir diş fırçası alınmalıdır. Fırçanın sert olması, iyi fırçalama yapılacağı anlamına gelmez.

Aksine sert fırçalar yüzünden dişlerinize daha fazla baskı yapmak zorunda kalabilirsiniz. Sert fırçaları, çocukların kullanması pek uygun değildir. Bu nedenle diş hekimleri, çocuklar için yumuşak kıllı fırçaları almanız gerektiğini söylerler. Orta yumuşak ya da tam yumuşak bir diş fırçası, çocuklarınız için idealdir.

Fırça Sapına Bakılmalı

Çocuklar dişlerini fırçalamaya başladıklarında zorlanırlar. Çünkü nasıl bir fırçalama tekniği uygulayacaklarını bilemezler. Bu nedenle diş fırçasının doğru seçilmesi şarttır. Çocuklarınız için diş fırçası seçerken fırça sapına da dikkat etmelisiniz. Çocuğunuz, fırçayı doğru bir şekilde kavrayabilmelidir. Bu nedenle fırça sapı, çocuğunuzun eline uygun olmalıdır. Fırça sapı çocuğunuza uygun olmazsa, fırçalama yanlış olur. Bu nedenle iyi bir diş fırçası için sapı da dikkate almak gerekir.

Fırça Tasarımına Dikkat Edin

Çocuklarınıza diş fırçası alırken fırça tasarımını da dikkate almalısınız. Tasarımı parlak ve güzel olan diş fırçaları, çocuklarınızın daha fazla ilgisini çekecektir. Eğer çocuklarınızın sevdiği bir diş fırçası alırsanız, diş fırçalamak için can atacaklardır. Örneğin sevdikleri bir çizgi film karakterinin tasarımında olan diş fırçalarını alabilirsiniz. Bu tür tasarımlar, çocuklarınıza diş fırçalama alışkanlığı kazandırmanıza yardım eder.

Çocuğunuzun Yaşına Uygun Fırça Olmalı

Çocuğunuzun yaşına uygun olan diş fırçalarını seçmelisiniz. Bu dengeyi bulduğunuz zaman doğru bir diş fırçası tercih etmiş olacaksınız.