Sedasyon Anestezi Nedir Kimler için Uygundur?

sedasyon-anestezi

Sedasyon anestezi başta çocuklar olmak üzere yetişkinlerde de kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem sağlık alanında oldukça yaygındır. Genel anestezi gerektirmeyen durumlarda gönül rahatlığı ile kullanılmaktadır. Özellikle çocukların kaygı ve korkularını kontrol altına almak adına kliniğimizde uyguluyoruz. Böylece artık diş uygulamaları onlar için korkulu olmaktan çıkıyor!

Sedasyon nedir, neden yapılır konusunda özellikle aileler tarafından ciddi araştırmalar yapılmaktadır. Çocuklarına uygulanacak olan bu yöntem hakkında bilgi alma isteği oldukça normaldir. Ancak sanılanın aksine anestezi gibi ağır etkileri yoktur. Bu yüzden çocuklar için uygunluğu konusunda diş hekimleri hemfikirdir. Diş tedavisi sırasında gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Sedasyon Anestezi Nedir?

En kısa anlatımıyla sedasyon nedir sorusu için görece daha hafif olan bayıltıcı bir yöntemdir. Hastaların yaşı ve durumuna göre ilaçlar ile birlikte baygınlık sağlanır. Anestezi gibi hasta uygulama aşamasında hiçbir şey hissetmez. Ancak sedasyon anestezi genel anesteziye göre değişiklik gösterir. Daha hafif bir yöntem olması dolayısıyla diş kliniğimizde özellikle çocuklar için uygulanır.

sedasyon-anestezi
Sedasyon Anestezi

Sanılanın aksine sadece çocuklara özgü bir uygulama değildir. Özellikle diş uygulamalarından çekinen yetişkinlere de uygulama yapılabilir. Burada yetişkinin özel isteği olması ve uygulamaya uygun olması gerekir. Kliniğimizdeki incelemeler sonrası yetişkin bölümündeki uygulamalar adında da bilgi alabilirsiniz. Galaksi Diş Kliniği sayesinde artık işlemler çok daha kolay!

Sedasyon ve Anestezi Farkı  Nedir?

Anestezi, genel anestezi olarak bilinir ve daha ağır uygulamalarda tercih edilir. Hastanın saatlerce uyuması adına daha ağır ilaçlar kullanılır. Uygulama sonrası hastanın ayılma süreci ve günlük yaşamına dönmesi daha zordur. Ancak sedasyon anestezi daha hafif ilaçlarla daha çabuk ayılmayı sağlar. Herhangi bir yan etkisi söz konusu değildir.

Sedasyon Anestezi Nasıl Yapılır?

Uygulamanın yapılma süreci oldukça basittir. Ancak hastaya ve uzman diş hekiminin görüşüne göre iki farklı yöntemle sağlanabilir. İlki ilaçların buhar yöntemi ile hastaya soluması sayesinde yapılır. Özellikle çocuklarda damar yolu vs. açmadan yapıldığı için daha kolay yapılacaktır. Çocuğunuz sürecin farkında olmadan oldukça rahat bir şekilde ilacı içine çekecektir.

sedasyon-anestezi Yetişkin ya da farklı durumlarda damar yolu ile anestezi ilacının uygulanması da teklif edilebilir. Burada uygulama geneli oldukça azdır. Daha uğraş sağlaması ve aynı zamanda hastaların da korkmaması adına bu tarz bir yönteme girişim yapılmaz. Daha basit yöntemler ile uygulanması hedeflenerek ilerlenmektedir.

Sedasyon Sonrası Yemek Yenebilir mi?

Hastanın uygulama sonrası kendine gelmesi için bir süre verilmelidir. Kendine gelmiş olsa da ağız içinde uygulanan diş tedavisi de göz önünde bulundurarak yemek yemesi gerekir. Uzman diş hekimlerimiz bu noktada size bilgi verecektir. Ancak en az 1-2 saat içerisinde yemek yenmesi önerilmeyecektir. Yemek yerken ise daha yumuşak yemekler yenmeli ve yumuşak hareketlerle ilerlenmesi gerekir.

Sedasyon Sonrası Uyanamama Sorunu Yaşanır mı?

sedasyon-anestezi Genel anestezi gibi ağır bir uygulama olmamasından dolayı uyanmama sorunu olmamaktadır. Her uygulama bir miktar risk elbette bulunur.  Ancak sedasyon anestezi uygulaması öncesi hastanın yaşına göre ilaç verilir. Bu ilaçların dozu ve kendisi belirlenirken kliniğimizde titizlikle hareket edilir. Varsa hastanın hastalıkları hakkında bilgi vermeniz bu aşamada oldukça önemlidir.

Sedasyon Sonrası Sayıklama Gerçekleşir mi?

Sayıklama durumu hastaya göre değişiklik gösterir. Ancak hasta sedasyon anestezi sonrası genelde sayıklamaz. Bilincinin yerine gelmesi daha kolay olduğu için bu tarz durumlarla karşılaşmazsınız. Hasta uyandığında diş tedavisi sırasında herhangi bir uygulamayı, acıyı ve sesi hatırlamaz. Bu yüzden oldukça değerli bir uygulamadır.

Sedasyon Yorumları Neler? Sedasyon Anestezi Öneriliyor mu?

Sedasyon anestezi uygulamasına dair yorumlar internette oldukça yaygındır. Her yaş aralığında sedasyon anestezi yapılabildiğinden yorumlar da buna göre gelir. Özellikle kliniğimizde bulunan anne ve babalar tarafından bu yönde memnuniyet yüksektir. Çocuklarının ekstra bir korku, kaygı yaşamadan tedavisini görebilmesinden dolayı olumlu yorumlar fazladır.

sedasyon-anestezi Sedasyon Zararları ve Yan Etkileri Var mı?

Zararları noktasında sedasyon anestezi hakkında olumsuz bir yorum yapılamaz. Uygulama öncesi uzman hekimimiz tarafından bilgi alındığı için bir sorun ile karşılaşılmaz. Burada önemli olan sedasyon anestezi öncesi bilgi almaktır. Çocuğunuzun varsa hastalıkları ya da uygulama noktasında geçmişi belirtmelisiniz. Böylece daha doğru hareket edilecektir.

Herhangi bir kaygı ve korku olmadan, çocuğunuzu yıpratmadan diş tedavisi yaptırmak isterseniz, hemen kliniğinizden randevu alabilirsiniz!