Önleyici Ortodonti Çocuk Ortodonti Uygulamaları Nelerdir?

Çocuk Ortodonti tedavisi ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek ortodontik problemlerin önüne geçmek amacı ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu sayede dişler olması gereken sağlığına ve estetik görünümüne kavuşmuş olacaktır. Erken yaşta tedavi yapılan ortodonti kontrollerin bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Böyle olunca da devreye önleyici ortodonti girmektedir.

Bir çocuğun süt dişleri çıkmaya başladığı zaman muhakkak kontrolleri aksatılmamalıdır. Böylece olası problemler tespit edilerek gerekli tedaviye başlanır. Çocuklarda ve bebeklerde görülen parmak emme, uzun süreli emzik kullanımı, ağız solunumu gibi alışkanlıklar ileride bazı sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle muhakkak düzenli olarak hekim kontrolünden geçmek gerekir.

Ortodonti Ne Demek | Çocuk Ortodonti Tedavisi Neden Yapılır?

Bebekler genellikle 6. Aydan itibaren süt dişlerini çıkarmaya başlarlar. Bebekler için oldukça sancılı olan bu dönem genellikle 2.5 yaşa kadar sürer. 7 yaşına kadar ise öndeki kesici dişler şekillenmiş olur. Azı dişler ve bu ön dişler şekillerini aldığında ortodonti uzmanı diş hekimleri bu dişleri muayene ederek bir sorun olup olmadığı konusunda fikir yürütebilirler. Bu yaşlarda ki çocuklarda ortaya çıkan çenede ki bozukluk ve kayıklıklar, dişlerde ki çapraşıklıklar, parmak emme gibi sorunlar çocuk ortodonti tedavisi ile çözüme ulaştırabilir.

Çocuk ortodonti tedavisini aksatmamak, ileride çocuklarınızın sosyal ve gündelik hayatında kendine duyacağı özgüveni artırmada büyük rol oynayacaktır.

Çocuk Ortodonti Tedavi Gerektiren Durumlar Ve Aşamaları Nelerdir?

Çocukların küçüklüğünde geçirdiği travmalar korkular ya da çoğunlukla doğuştan gelen çene ve diş yapısı bozuklukları bu tedaviyi zorunlu hale getirmektedir. Çocuklar da diş teli, ortodonti tedavisi ilk olarak yapısı bozuk olan dişlerin teşhis edilmesi ile başlar. Gömülü dişleri söktürme, çarpık ve düzensiz çeneyi düzeltme, diş çekimi ve apareylerin takımı çocuk ortodonti tedavisi aşamalarından bazılarıdır.

Çocuk ortodonti tedavisi, ağızda ki dişler tamamlanana kadar gözlem yapılması ile devam eder. Bu gözlem ile birlikte yürütülen tedavi ortodontik sorunları daha hızlı çözer. Çünkü oluşabilecek diş eti hastalıkları, çarpıklıklar ve çürüklere öncesinde önlem alınmış olur.

Çocuk Ortodonti Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Çocuk ortodonti tedavisi sürekli dişlerin çıkmaya başladığı andan itibaren uygulanan bir tedavidir. Bundan ötürü yetişkin sürecinde uygulanan ortodontik tedavilere göre başarı oranı ve devamlılığı yüksek kabul edilir. Çünkü çocuk yaşta yapılan ortodontik tedavi otomatik olarak yetişkinlik sürecinde ortaya çıkabilecek sorunları ortadan kaldırır.

Çocuk ortodonti tedavisinin en büyük faydası kişiye kazandırdığı sosyal bir özgüvendir. Çene geriliği, diş yapısında ki bozukluklar gibi sebeplerle arkadaşları ve sevdiklerinden farklı olduğunu düşünen çocuk otomatik olarak kendisini geri çekecektir. Çocuklar için uygulanan ortodonti tedavisi sayesinde bu tedavi ile takip edilen çocuklar yaşıtlarının standardı üzerinde düzgün ve sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmalarını sağlar. Çene yapısı, diş ve diş eti gelişimi bu tedaviyi almayan hastalara göre çok daha düzgün, temiz ve sağlıklı olarak uzun yıllar devam eder.

Çocuk Ortodonti Fiyatları Nelerdir?

Çocuk ortodonti tedavisi fiyatları yetişkinlerin yaptırdığı diş tedavilerine göre daha az ve daha maliyetsiz gibi gözükse de buna net bir cevap vermek mümkün değildir. Çocuk ortodonti fiyatları, tedavi olacak çocukta ki diş yapısına, çene bozukluğuna, kullanılacak materyaller ve apareylere göre değişiklik göstereceğinden öncelikle kliniğimizde detaylı bir muayene olmanızı önermekteyiz.

Diş Teli Tedavisinden Sonra Beslenme De Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Diş telleri takıldıktan sonra takılan tellerin hastaya zarar vermemesi ve yine takılan tellerin zarar görmemesi için düzenli bir beslenme programı yapılmalıdır. Hasta sert ve kabuklu yemişlerden, kola, gazoz, alkol bulunan içeceklerden, lokum, şeker gibi diş eti ve dişlere yapışma ihtimali olan yiyecek ve atıştırmalardan uzak durmalıdır.

Üzerinden yıllar geçtikçe tedavi edilmeyen çarpık ve çürük dişler, çene geriliği ve ileriliği gibi durumlar nedeniyle ileri ki yıllarda dişlerde eksilmeye, dökülmeye ve kayıplara mahal verilmiş olur. Saydığımız bu sebeplerden ötürü özellikle estetiksel görüntü bozuklukları ile çene ve ağız yapısı bozuklukları ortaya çıkar. Ortaya çıkan bu sorunlar ise hastada özgüvensizlik ve içe kapanıklığa yol açar. Çocuk ortodonti tedavisini erken yaşta uygulamak ise bu sorunları tamamıyla ortadan kaldıracaktır. Bu sayede çocuklar ilerleyen yaşlarda dişleri ile özgüven problemi yaşamadan gülümseyebilirler.