Flor Nedir? Diş Sağlığı için Önemleri

Flor nedir? Halojen elementlerin ilki olan sarımsı-kahverengi görünümdeki ilk elementtir. Doğada saf halde bulunan florun günümüzde tüketim kapsamında bazı yiyecek ve içeceklerde bulunduğu bilinmektedir. Kemiklere ve özellikle dişe faydası bulunduğundan florürlü diş macunu gibi üretimler mevcuttur. Bunun yanı sıra florürlü diş uygulamaları ile diş minesi sağlamlaştırılabilmektedir. Diş sağlığı adına önemli bir maddedir.

Flor Nedir, Ne İşe Yarar? Flor Nedir Kısaca Bilgiler

Kısaca flor nedir; doğada saf halde bulunan temel bir elementtir. Bilim adına bulunuşu 1500’lü yıllara dayanmaktadır. Florür olarak da adlandırıldığı görülmektedir. Temelde soğutucu ve ayrıştırıcı olması adına bulunsa da zamanla ağız diş sağlığı ve vücutta daha fazla katkıları olması dolayısıyla kullanılmaya başlanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da dikkate alınarak gün içerisinde insanların 2 mg kadar alması önerilmiştir.

Flor Nedir Hangi Besinlerde Bulunur?

Saf su içinde florür bulunmaktadır. Hatta öneminin fark edilmesinden sonra dünya çapında içme sularına belirli miktarda flor eklemesi yapılmıştır. 2 mg olacak şekilde yapılan eklemeler ile insanların önemli bir sağlık sorunu yaşamasının önüne geçilmektedir. Özellikle Amerika gibi gelişmiş ülkelerde dikkatle uygulanan bu uygulama neticesinde ağız ve diş sağlığı sorunları oldukça az görülmektedir. Türkiye’de hazır satılan sularda 0.025- 1.08 mg flor bulunmaktadır.

Yaptığınız flor nedir araştırmalarında sadece suda flor bulunmadığını görebilirsiniz. Deniz ürünlerinde özellikle flor yaygın olarak bulunmaktadır. İçme suyu ve bununla birlikte elma, ıspanak, yumurta, sakatat, karaciğer ve böbrekte bulunmaktadır. Tüketim aşamasında içinde flor yer alan malzemeleri belirli porsiyonlarla tüketmek diş taşı ve genel diş çürüklerini engelleyebilirsiniz.

Flor Vücutta Ne İşe Yarar?

Flor kullanımının önemli bir yeri bulunmaktadır çünkü pek çok sağlık sorunun bir şekilde önlemenin yanı sıra tedavi sırasında da kullanılabilmektedir. Vücutta 2-3 mg kadarıyla florür bulunmaktadır. Çoğu kemikli sert dokularda birikerek kemikleri güçlendirmektedir. Kemiklerin kırılmasını engellemek ve direncini arttırdığından ötürü özellikle kemik erimesi için önerilir.

Kalan kısımda ise florür diş minelerinde birikmektedir. Diş minesinde biriken florür dişin sağlığı için çok etkilidir. Minenin sertleşmesini sağlarken çürük oluşumunu destekleyen taşların oluşmasına da engel olmaktadır. Darbeye bağlı kırılmaları engellerken aynı zamanda çürüklerin var olmasını önlemektedir. Florürlü diş macunları bu yüzden piyasada çok yaygındır.

Flor Nerede Kullanılır?

Tarihte flor nedir araştırmalarına bağlı olarak fark edilen önemine göre günümüzde farklı alanlarda kullanım sergilediği görülmektedir. Flor, florür ya da florit farklı şekillerde kullanılır. İlk etapta kemik ve kemik dokularına iyi gelmesinden dolayı hap formatında ilaç verilmektedir. Kemik erimesinde, kanserde başlıca kullanım sergilenen alanlardan birisidir.

Diş sağlığı kapsamında diş hekimi tarafından da hastaya flor nedir neden kullanılmalıdır kapsamında bilgi verilir. Verilen bu bilgilerle hastaya bilinç kazandırılmaya çalışılır. Günlük yaşamda tüketilmesinin dışında doktor tarafından da florürlü jel kullanımı gibi uygulamalar yapılabilmektedir.

Diş Tedavisinde Flor Kullanımın Yeri Nedir?

Güncel diş tedavisi uygulamalarında ve günlük kullanım aşamasında; florürlü diş macunu, florlu ağız çalkalama suları, diş hekimi kontrolünde florürlü diş jeli kullanımı gerçekleştirilir. Yapılacak tüm işlemlerin önleyici ve tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Flor nedir kimler kullanır diye bakacak olursanız özellikle önleyici aşamada çocuklar için tercih edilir.

1 – Önleyici Tedaviler

Flor nedir araştırmalarında diş üzerindeki etkileri daha netlik kazanmıştır. Bahsedilen bu maddenin çürük oluşumuna engel olduğu görülmektedir. Önleyici tedavi kapsamında florürlü jel uygulaması yapılmaktadır. Özellikle çocukların diş sağlığı adına kullanılmaktadır.

Bir kaşık kadar florürlü jel ağızdan çocuğa verilir. 4-5 dakika beklendikten sonra fazla florürlü madde tükürülür. Yarım saat yemek-içme gerçekleşmez. 1 gün boyunca da sütlü ürünlerin tüketilmesi yasaktır. Bahsedilen uygulama 4-5 ayda bir tekrarlandığında florür çürük oluşumunu yüksek oranda engelleyecektir. 4 yaşından büyüklere uygulanabilir.

2 – Güçlendirici ve Tedavi Edici Florür Kullanımı

Diş çürükleri ile karşı karşıya kalan bireyler için de florür kullanımı sağlanmaktadır. Çürük temizlendikten sonra dişlere uygulanan bu madde ile tekrarlanmanın önüne geçilmektedir. Aynı zamanda müdahale edilen dişin eskisi kadar güçlü hale gelmesi hedeflenmektedir.

Flor Elementi Saf Olarak Tüketilebilir mi?

Her ne kadar flor nedir araştırmasında faydaları çok sayıda olsa da insanların saf flor ile temas etmesi ve tüketmesi mümkün değildir. Zararlı etkileri  bulunmaktadır. Gözlerde kaşıntı, kızarıklık, ciltte hassasiyet yaratması beklenmektedir. Solunumda da problemler yarattığından saf hali ile temas etmemek en doğrusudur.