5 Adımda Dolgu Yapılan Diş Neden Ağrır?

dolgu-yapilan-dis-neden-agrir

Dolgu yapılan diş neden ağrır? Hemen hemen çoğu hastada dolgu sonrası ağrı görülmesi mümkündür. Ancak ağrının durumuna göre hareket etmek gereklidir. Peki, dolgu sonrası ağrıya neden olan durumlar nelerdir?

Öncelikle daha yeni dolgu yaptıran hastalarda ağrıların meydana gelmesi normal bir durum olarak karşılanmaktadır. Ancak dolgunun eskimiş ve üstünden belli bir süre geçtikten sonra ağrı yapması, araştırılmasını gerektiren bir durumdur.

Dolgu Yapılan Diş Neden Ağrır? Dolgu Yapılan Dişin Ağrıması Normal midir?

Bir diş hekimine gidilerek yeni dolgu yapılan diş neden ağrır? Diye sorulduğunda, genellikle hekim tarafından bir muayene yapılır. Çoğu zaman olumsuz bir sonuçla karşılaşılmaz.

Yeni dolgu yapılan dişlerde, sadece diş değil diş etleri de ağrıyabilir. Ancak uzun süre önce dolgu yapılan diş bastirinca ağrıyor gibi söylemler, hekimin farklı bir tedavi süreci planlamasına neden olacaktır.

Üzerinden zaman geçtikten sonra sızlayan dolgu diş hekimler tarafından normal olarak karşılanmaz. Çünkü dolgunun ilk yapıldığı gün gibi sağlamlıkla durması gerekir. Böyle bir durumda diş dolgusunda sorun olduğu görülür ve tekrar dişin tedavi edilmesi gerekir.

dolgu-yapilan-dis-neden-agrir 1 – Hatalı Diş Dolgusu Nasıl Anlaşılır?

Dolgu sonrası diş hassasiyeti gelişebilir. Ancak uzun süreli bir hassasiyet görülmesi hatalı diş dolgusuna işaret etmektedir. Dolgu yapılan diş 1 ay sonra neden ağrır? Bu durum da dolgunun hatalı bir şekilde yapıldığının göstergesidir. Estetik Diş Hekimliği veya Çocuk Diş Hekimliğince yapılan dolgular; 24 saatte sertliğe ve sağlamlığı ulaşır.

Hatalı dolgu sonrası diş ağrısı, diş etlerinde hassasiyet, nefes alırken, soğuk ve sıcak yiyecekleri tüketirken ağrının yükselmesi dolguda hata olduğunun göstergesidir.

2 – Dolgu Yapılan Diş Neden Ağrır? İltihap  Kaynaklı Dolgulu Diş Ağrısı

Dolgu, çürüklerin veya boşluklarının doldurulması amacıyla yapılan bir yöntemdir. Doğru bir şekilde yapılan işlemlerde, birkaç gün ağrı gözlemlenebilir. Ancak dolgulu diş ağrısı uzun süreli ise bu durumun çeşitli nedenleri olacaktır. Dişe yapılan dolgu neden ağrır? İnceleyelim!

  • Dişteki boşlukların kapatılması şeklindeki dolgular sonrasında tam olarak boşlukların kapatılmaması.
  • Tam olarak kapatılmayan dolguların varlığı veya bu dolguların arasına yemek atıklarının kaçması durumu.
  • Dişteki sinirlerin alınması için yapılacak işlemlerde, diş sinirlerine fazla yaklaşılması gibi durumlar ağrı neden olacaktır.

3 – Eski Dolgulu Diş Neden Ağrır?

dolgu-yapilan-dis-neden-agrir Eski dolgulu dişim ağrıyor diyen kişilerin sayısı oldukça fazladır. Eskiden dolgu yapılan diş neden ağrır? Bu durum çeşitli nedenlerden dolayı kaynaklanmaktadır. Çoğu zaman yapılan dolgunun vaktinin dolmasından kaynaklı bu ağrılar meydana gelebilir. Yani dolgunun kırılması, erimesi ve dişin hava alması sebeplerinden ötürü ağrı gelişebilir.

Tüm bunların yanında dişteki çürüğün iyi temizlenmemesi, içeride çürüğün ilerlemesine neden olacaktır. Bu durum da ağrıyı meydana getiren durumlar arasındadır.

4 – Kanal Tedavisi ve Dolgu Yapılan Diş Neden Ağrır?

Kanal dolgu yapılan diş neden ağrır sorusuna verilebilecek cevap; çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan enfeksiyon diş apsesine neden olur. Dişteki iltihaplanma diş köküne kadar yayılabilir ve bu durum ağrıyı meydana getirir.

Dolgu ve kanal tedavisi yapılan diş neden ağrır açıklanacak olursa; meydana gelen apselerin doğru ve etkili yöntemlerle tedavi edilmemesinden dolayı ağrı gelişebilir. Ayrıca dolguda oluşan sorunlarda ağrıya neden olabilir. Bunun sonucunda dolgu sonrası hassasiyet görülebilmesi de muhtemeldir.

5 – Geçici Dolgu Yapılan Diş Neden Ağrır?

dolgu-yapilan-dis-neden-agrir

 

Geçici dolgu yapılan bir diş neden ağrır? Bu ağrı diş tedavisi devam ederken yaşanabilen bir durum olmaktadır. Eğer diş tedavisi uzun bir işlem gerektiriyorsa, diş minesinin açık olarak bırakılmaması adına geçici dolgu işlemi uygulanır.  Bu işlem sonrasında ağrı yaşanabilmektedir.

Geçici dolgulu diş ağrısına diş hekimi tarafından verilen ağrı kesici iyi gelecektir. Bunun yanında ağız gargarası, buz ve soğuk kompres yöntemi de ağrının giderilebilmesi için uygulanabilir.

Dolgu Yapılan Diş Ne Kadar Süre Ağrır?

Diş dolgusu işlemi sonrasında yaklaşık bir hafta süre de dişte ağrı meydana gelebilir. Bu durum bir haftayı geçmedikçe, normal bir şekilde karşılanmaktadır.

Dolgu Yapılan Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Dolgu Yapılan Diş Ağrırsa Ne Yapılır?

dolgu-yapilan-dis-neden-agrir
Dolgu Yapılan Diş Neden Ağrır?

Dolgu yapılan dişim ağrıyor ne yapmalıyım diyorsanız, dolgulu diş ağrılarını önlemenin çeşitli yöntemleri vardır. Dişin kaybedilmesini önlemek için yapılan dolgu işlemlerinde, diş ağrıların yaşanması çoğu zaman normaldir. Dolgu sonrası diş neden ağrır?  Sinirlerin alınması ve dolgu işleminin yapılmasında kısa süreli hassasiyet gözlenebilir. Bu nedenle dişlerde ağrı görülür.

Dolgu yapılan diş sonrasındaki ağrıların azaltılması için yapılması gerekenler;

  • Günlük olarak diş ipi veya diş fırçası kullanarak ağız temizliğinin yapılması
  • Çok soğuk veya çok sıcak yiyeceklerden belli bir süre uzak durulması
  • Dolgu yapılan dişlere sert maddelerle temas edilmemesi
  • Zararlı maddelerden uzak durulması
  • Düzenli olarak hekim tarafından dişin kontrolünün sağlanması