Çocuklarda Genel Anestezi ile Diş Tedavileri

Sedasyon Nedir? Kimlere Uygulanır? Şartları Nelerdir?

Çocuklarda genel anestezi, genellikle diş hekimlerince uygulanan yöntemlerden biridir. Bunun nedenleri arasında çocukların diş hekimi korkusu ya da yaşça çok küçük olan çocukların tedaviye müdahale edebilmesi gibi durumlar yer alır. Bebeklerde ve çocuklarda genel anestezi, bizim de uyguladığımız yöntemlerden biridir.

Çürük dişlerin tedavisi başta olmak üzere diğer tüm diş sağlığı uygulamalarında çocukları strese sokmadan bir tedavi uygulamaya gayret ediyoruz. Bunun için de çocuklar ve hatta bebekler için uygun olan genel anestezi yöntemlerini uyguluyoruz.

Çocuklarda Genel Anestezi ile Diş Tedavileri

Diş sağlığı, çocuk yaşta değeri bilinmesi gereken bir durumdur. Çocukların sağlıklı dişlere sahip olması adına bazı rutinlerin gerçekleştirilmesi de şarttır. Fakat kimi zaman hem genetik faktörlerden hem de sonradan gelişen durumlara bağlı olarak çocukların diş sağlığı bozulabilir. Böyle bir durumda çocuğu herhangi bir diş tedavisi için ikna edebilmek büyük önem taşımaktadır.

Çocuklarda genel anestezi ile uyguladığımız diş tedavileri, her bakımdan başarılı tedaviler olmuştur. Henüz çok küçük yaşta olan ya da özel gereksinimleri bulunan çocukları üzmemek adına biz de bu yöntemleri değerlendiriyoruz. Diş tedavisini sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmek için çocuğa uygun şekilde bir genel ya da lokal anestezi uyguluyoruz.

Çocuklarda Genel Anestezi Nedir?

Çocuklarda genel anestezi, çocuğun tedaviye müdahale edebileceği durumlarda uyguladığımız bir yöntemdir. Özellikle de diş hekimi olarak bu tekniği sıklıkla uyguladığımızı belirtmemiz gerekir. Yaşça küçük olan ya da özel gereksinimleri olan çocukları tedavi süresince stressiz tutabilmek çok önemlidir. Bu yüzden çocuklarda genel anestezi, pek çok diş tedavisinde uyguladığımız bir tekniktir.

Genel anestezi durumundaki çocuğun bilinci de kapalıdır. Çocuklara uygun olan anestezi ilaçlarını kullanarak uygyuladığımız bu yöntemde risk faktörünü de sıfırladığımızı bilmeniz gerekir. Çocuklarda genel anestezi riskleri, elbette her aileyi düşündüren durumlardır. Fakat anestezi uzmanı tarafından muayene edilen çocuk uygulama için uygunsa herhangi bir risk faktörü de bulunmamaktadır.

Sedasyon Nedir?

Sedasyon uygulaması, bir nevi anestezi tekniği olup tek farkı çocuğun bilincinin tamamen açık olmasıdır. Çocuk bedenine uygun ilaçlar vererek uyguladığımız bu teknikte işlem esnasında acı ya da ağrı hissi gibi durumlar meydana gelmeyecektir. Sedasyonda çocuğun bilinci tamamen açık fakat fiziksel durumu derin bir uyku hali olacaktır. Sedasyon uyguladıktan sonra çocuğun hekimin direktiflerine yanıt verebilmesi dahi mümkündür. Normal nefes alma süreci de sedasyon uygulanmasına rağmen devam etmektedir.

Çocuklarda Genel Anestezi ve Sedasyon Şartları

Genel anestezi kaç yaşında yapılır gibi sorular ebeveynlerin tedavi durumlarında yanıt aradığı sorulardan biridir. Tıbbi olarak da kanıtlanmıştır ki çocuklarda genel anestezi, 1 yaşından sonra sağlıklı bir şekilde uygulanabilir. Aynı şekilde sedasyon tekniği de özellikle diş tedavilerinde sıklıkla tercih ettiğimiz yöntemlerden biridir. Bu sayede çocuğun tedaviyi engellemesi ya da tedavi sürecinde zarar görmesi gibi olumsuzlukların da önüne geçebilmek mümkün olacaktır.

Çocuklarda Genel Anestezi ve Sedasyon Kimlere Uygulanır?

Genel anestezi ya da sedasyon gibi tıbbi uygulamaları pek çok çocuğa tavsiye ediyoruz. Özellikle de uygulayacağımız diş tedavisinin olumlu geçmesi için bu uygulamaları öneriyoruz. Genel anesteziyi elbette her çocuğumuza uygulamak durumunda değiliz. Fakat aşağıdaki durumlar söz konusu ise o zaman genel anestezi uygulamayı uygun buluyoruz:

  • İletişime kapalı çocukların diş tedavilerinde
  • Yaşı çok küçük olan ve tedaviden korkan çocuklarda
  • Özel durumu bulunan çocuklarda
  • Tedavi esnasında risk teşkil edebilecek eylemlerde bulunması muhtemel çocuklarda
  • Stres altında olan ve travma ihtimali bulunan küçük çocuklarda

Yukarıda bahsi geçen durumlarda çocuğun zarar görmemesi ve tedavinin yapılabilmesi için anestezi uygulamak gereklidir. Elbette anestezi uygulamadan evvel çocuğun genel sağlık durumunu da göz önüne bulundurarak hareket ediyoruz. Çocuklarda genel anestezi için ebeveyn onayına da gereksinim duyuyoruz.

Anestezi öncesi ya da anestezi sırasında çocuğun tüm takiplerini yapıyor ve risk faktörlerini ortadan kaldırıyoruz. Bu sayede uyguladığımız diş tedavileri hem kısa sürede tamamlanabiliyor hem de daha başarılı olabiliyor. Genel anestezi ya da sedasyon teknikleri ile çocukta oluşması muhtemel travma durumlarının da önüne geçmiş oluyoruz. Çocuğu, tedavi koltuğunda strese sokmadan tedaviyi sonaldırabiliyoruz.