5-6 Yaş Azı Dişi Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

5-6-yas-azi-disi-cikarma-belirtileri

5-6 yaş azı dişi çıkarma belirtileri, kalıcı dişlerin geleceğinin habercisidir. Bebek dünyaya geldiği ilk anda dişleri bulunmaz. Ortalama olarak 6.aydan itibaren süt dişlerinin oluştuğu görülür. 3-4 yaşına kadar süt dişlerinin tamamlanması beklenir.

Belirli bir süre süt dişleri kullanıldıktan sonra bu dişler dökülmeye başlar. Yerine kalıcı dişler olarak adlandırılan ömürlük dişler gelir. Söz konusu durum sırasında 5-6 yaş azı dişi çıkarma belirtileri gibi gözlemlenebilen durumlar ortaya çıkar. Ve elbette bebeklik döneminde de görüldüğünden dolayı ebeveynler tarafından kalıcı dişler çıkarken ağrı yapar mı merak edilir.

Eğer siz de 5-6 yaş azı dişi çıkarma belirtileri konusunda bilgi almak ve daha fazlasını öğrenmek isterseniz bu yazı tam size göre!

5-6 Yaş Azı Dişi Çıkarma Belirtileri Hangileri?

5-6-yas-azi-disi-cikarma-belirtileri
5-6 Yaş Azı Dişi Çıkarma Belirtileri

Normal şartlarda bebeklerde diş çıkarma esnasında belirtiler ortaya çıkar. Süt dişi çıkarma belirtileri olarak gözlemlenen bir durumdur. Bebeğin normale göre daha huysuz olması, ateşlenmesi dişin habercisi olabilmektedir. Ancak söz konusu kalıcı dişler olduğunda durum değişiklik gösterecektir.

5-6 yaş diş çıkarma belirtileri arasında bebekler gibi durumlar kısmen görülmez. Çünkü bebekler gerek yaşları gerekse o dönem hareketlerine göre farklı belirtiler ortaya çıkarır. Ateşlenme, ishal, huysuzluk iştahsızlık bunlar arasındadır. Görece daha büyük oldukları dönemde; 5-6 yaş azı dişi çıkarma belirtileri daha sorunsuzdur. İşte bu döneme ait belirtiler:

1 – Dişte Sallanma

Kalıcı dişler süt dişinin altından gelmektedir. Sürekli duracağı alana yerleşmesi adına süt dişinin sallanması gerekir. Alttan gelen baskı doğrultusunda süt dişinin sallanması görülür. Çocuk bile eliyle ya da diliyle dişinin hareket ettiğini farkına varır. Bu aşamada anne ve babasına bilgi dahi verebilir. Acı yaratan bir durum olmamasından dolayı sorun yaşanmaz. Ancak azı dişi çıkacağının da belirtisidir.

2 – Süt Dişinin Düşmesi

Süt dişleri yıllarca ağızda dursa da belirli bir süre sonra normal şartlarda dökülmesi gerekir. Eğer süt dişleri dökülmüyorsa genetiğe bağlı olarak bir sorun olarak algılanır ve müdahale edilmesi şarttır. İşlevini dolduran süt dişlerinin düşmesi, 5-6 yaş azı dişi çıkarma belirtileri arasındadır. Düşen diş yerine alttan kalıcı dişin çıkması beklenmelidir.

5-6-yas-azi-disi-cikarma-belirtileri 3 – Diş Etinde Hassasiyet

Diş düştükten sonra boş alana yeni dişin çıkması sırasında diş etinde değişimler meydana gelir. Özellikle diş etinin hassasiyet kazanması bu durumlardan bazılardır. Hassaslaşan diş etine dokunmak, bir yiyecek değdirmek sancı yaratabilir. Bu hassasiyet kısa sürede etin parçalanıp alttan dişin geleceğine işaret olarak kabul edilir.

4 – Diş Etinin Beyazlaması

Dışardan diş eti beyazlaması görülüyorsa kısmen 5-6 yaş azı dişi çıkarma belirtileri arasına eklenebilir. Diş etinin hemen altında dişin baskı yaratması beyazlığa neden olur. Bu yüzden bu tarz bir renk değişimi görebilirsiniz. Elbette her zaman diş etinde değişim olması buna işaret değildir. Tam tersine bir enfeksiyon olarak da ortaya çıkabilmektedir.

5 – 5 6 Yaş Azı Dişi Çıkarma Belirtileri: Sızı ve Ağrı

Çok nadirde olsa 6 yaş diş çıkarma belirtileri arasında sızı ve ağrılar bulunmaktadır. Acı eşiği düşük olan çocukların bu dönemlerde daha çok sızlandığı ve ağladığı görülebilir. Ancak daha önce de denildiği üzere bu kesin görülmesi gereken bir sempto5-6 yaş azı dişi çıkarma belirtileri m değildir. Kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Eğer ağrı görülüyorsa 1-2 günlük olduğu unutulmamalıdır.

5-6-yas-azi-disi-cikarma-belirtileri 5 Yaş Azı Dişi Ateş Yapar mı? Kalıcı Dişler Çıkarken Ateş Yapar mı?

Bebeklik döneminde görülmesinden dolayı 5-6 yaş azı dişi çıkarma belirtileri arasında  ateşlenme olup olmadığı merak edilir. Genel itibari ile bu dönemde ateşlenme karşılaşılan bir durum değildir. Çünkü ateşlenmeyi gerektiren bir enfeksiyon kapma, hastalık gibi unsur söz konusu değildir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda 5 yaş diş çıkarma sırasında ateşlenme olmaması gerekir. Bebeklik döneminden oldukça farklıdır.

6 Yaş Dişi Ağrı Yapar mı?

5-6-yas-azi-disi-cikarma-belirtileri 6 yaş diş ağrısı olası bir duruma göre ortaya çıkabilir. Dişin çevresindeki dişlerde çürük varsa ya da hassasiyet söz konusu ise kısmi olarak görülebilir. Ancak sadece 5-6 yaş azı dişi çıkarma belirtileri arasında bu tarz bir ağrı söz konusu değildir.

Çocuk ağrı yaşamadan dişin diş etinin yüzeyine çıktığını görecektir. Eğer siz de süt dişlerinin sağlıklı dökülmesi ve kalıcı dişlerin gelmesini istiyorsanız çocuk diş hekimi kontrolünde olmalısınız. Çocuğunuzu güvenle getirebileceğiniz Dr. Sevil Borbay sizin için hizmet vermeye devam ediyor.